Dokument sadrži i instrukcije da se deo teritorije Kraljevine Jugoslavije ustupi Bugarima i Rumunima i da se odmah po okupaciji pojača hrvatski entitet unutar okupirane teritorije, kaže direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić
Direktiva broj 25 kojom je nemački kancelar Adolf Hitler 28. marta 1941. godine naredio napad na Kraljevinu Jugoslaviju i Kraljevinu Grčku, artefakt do koga je Srbija došla u posed na aukciji u Sjedinjenim Američkim Državama, od danas je izložen u Narodnom muzeju u Bogradu.
Direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić izjavio je FoNetu da je taj artefakt, od izuzetne važnosti za istoriju, otkupljen na aukciji u SAD po izuzetno povoljnoj ceni za tu vrstu arhivalija od 42.500 američkih dolara.
Prema njegovim rečima, Srbija je na aukciji učestvovala sa 16 anonimnih učesnika, a prethodno su stručnjaci Muzeja žrtava genocida detektovali dokument i utvrdili njegovu autentičnost.
Ristić je istakao da je Muzej o aukciji obavestio, po standardnoj proceduri, predsednika Srbije Aleksandra Vučića i da su nakon toga odobrena sredstva, a da je procedura trajala šest dana.
Govoreći o Dekretu broj 25, Ristć je rekao da je to dokument koji u svojoj trećoj tački sadrži naredbu za bestijalno bombardovanje Beograda koje je usledilo 6. aprila 1941. godine i da je zbog svog sadržaja to „zastrašujući dokument“.
Foto: TanjugDokument je kupljen na aukciji za 42.500 američkih dolara
Ristić je objasnio da izloženi dokument sadrži i instrukcije da se deo teritorije Kraljevine Jugoslavije ustupi Bugarima i Rumunima i da se odmah po okupaciji pojača hrvatski entitet unutar okupirane teritorije kako bi se pojačao animozitet između Srba i Hrvata.
„Taj animozitet se na kraju pretvorio u bratoubilački rat kada je 10. aprila 1941 godine uspostavljena Nezavisna Država Hrvatska. Dakle, ovaj dokument je svojim sadržajem proizveo okupaciju naše zemlje, rasparčavanje, brutalnu smrt stotine hiljada ljudi, pripadnika srpskog naroda koji su stradali u genocidu koji je nad njima izvršila Hrvatska“, rekao je Ristić.
On kaže da je zastrašujuće kad shvatite da je to parče papira koje je proizvelo strašno stradanje Srba, Jevreja i Roma.
„To je jedan od dva dokumenta u čitavoj našoj istoriji, pored objave rata Austrougarske Kraljevini Srbije 28. jula 1914. koji su sudbinski promenili istoriju srpskog naroda i uvela ovo podneblje u dva svetska rata“, obrazložio je Ristić.
Dokument će biti izložen do 18. februara 2024 godine u Narodnom muzeju, istakao je Ristić, ukazavši da će nakon toga biti upućen Narodnoj biblioteci na analizu i restauraciju.
Ristić je istakao da dokument, sem autentičnog potpisa Adolfa Hitlera, sadrži i potpise njegovih saradnika, a da će analize utvrditi o čijim potpisima se radi, tako da će nas „nova saznanja o dokumentu tek iznenaditi“.
Dokument je izdat u 13 primeraka, u Srbiju je stigao „drugi original“, a sudbina ostalih primeraka i dalje nije poznata, zaključio je Ristić.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Ovo je jedna od najtužnijih godina u mom, i u životima mnogih od nas. Na žalost, okolnosti u kojima smo i dešavanja iz ove, imaće svoj rep i u dolazećim godinama”, rekao je u intervjuu za dnevni list „Danas” glumac Nikola Kojo
Na međunarodnom arhitektonskom konkursu za Muzej Nikole Tesle stiglo je 46 radova, žiri se odlučio za londonsko-beogradski tim čije su zgrade poznate Beograđanima
Predmet o napadu na dirigentkinju Anu Zoranu Brajović preuzelo je Prvo osnovno javno tužilaštvo, a radi se o privatnom sukobu sa pevačem Stefanom Pavlovićem koji ju je napao
Nakon zabrane filma „Pored nas“ u Jagodini, na reditelja Stevana Filipovića su se okomili i režimski mediji. Možda zato što se film završava neslavno po Beograd na vodi
Nema rata i nema embarga, ali smo opet zapatili one koji su nam i devedesetih sisali krv, kao neke neiskorenjive vaške. I onda je nekako logično da nema ni autobusa, pa i da je prevoz iznova prividno besplatan, u onoj meri u kojoj uopšte postoji
Poslednjeg dana godine predsednik Aleksandar Vučić pripretio je kolebljivcima iz partije, studentima i građanima Srbije ličnom falangom koja broji 17.000 ljudi i krvlju se zavetuje samo njemu, Vučiću
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!