Film
Kineski, iranski i mađarski filmovi gostuju u Srbiji
Retka prilika da se odgledaju filmovi koji su izvan holivudske industrije: u Nišu i Beogradu prikazuju se kineski, mađarski i iranski filmovi
Gojko Božović je ovogodišnji dobitnik nagrade Velika bazjaška povelja koju dodeljuje Savez Srba u Rumuniji. Ta vest je skrenula pažnju i na veliko nastojanje srpske manjine u Rumuniji da ostanu povezani sa maticom
Vest da je Gojko Božović ovogodišnji dobitnik nagrade Velika bazjaška povelja, osim i pre svega na nagrađenog, skrenula je pažnju i na osnivače ove nagrade.
Krenimo redom.
Gojko Božović je ovu nagradu dobio za ukupan pesnički opus, jednoglasnom odlukom žirija.
Nagradu je osnovao Savez Srba u Rumuniji iz Temišvara, 1994. godine, u okviru manifestacije Dani Preobraženja Srba u Rumuniji, koja se održava od 16. do 19. avgusta u Temišvaru i podunavskim mestima u Rumuniji Bazjaš i Belobreška. U Bazjašu je istoimeni manastir po kome je ova nagrada dobila ime.
Među dosadašnjim dobitnicima Nagrade Velika bazjaška povelja nalaze se i Ivan V. Lalić, Miodrag Pavlović, Matija Bećković, Ljubomir Simović, Branislav Petrović, Milosav Tešić, Duško Novaković, Dragan Jovanović Danilov, Stevan Tontić, Nikola Vujčić i Đorđe Nešić.
Gojko Božović za „Vreme“ kaže da je nagradom počašćen, da o njenoj veličini najbolje govori izbor dosadašnjih dobitnika, ali i da se o njoj, pa i o Savezu Srba u Rumuniji koji ju je osnovao, ovde malo zna iako je njihovo nastojanje da ostanu spojeni sa maticom očigledno i veliko.
„Srbi u Rumuniji su mala zajednica, ima ih jedva malo više od 20.000, uglavnom su skoncentrisani u Temišvaru i okolini i mestima na rumunskoj strani dunavske klisure. Posle doba Čaušeškog i njegove verzije komunističkog nacionalizma, demokratske promene su donele olakšanje srpskoj zajednici u Rumuniji, kao i ulazak Rumunije u Evropsku uniju“, kaže Gojko Božović.
Objašnjava da je „to zajednica s dugom tradicijom i uzbudljivom i nimalo jednostavnom istorijom. Iz nje su iznikla velika imena kulturne, društvene i političke istorije, od kojih su neka prevazišla razmere i Rumunije i Srbije.“
Gojko Božović kaže da „Srbi u Rumuniji imaju značajnu kulturnu delatnost“, da pored ostalog, organizuju Dane preobraženja Srba u Rumuniji, Dane srpske kulture u Rumuniji i Mini sajam srpske knjige u novembru u Temišvaru.
Posebno izdvaja da „Savez Srba u Rumuniji ima značajno izdavaštvo knjiga, na srpskom i na rumunskom jeziku, a objavljuje i časopis ’Književni život’, nedeljnik ’Naša reč’, časopise ’Novi temišvarski vesnik’ i ’Banatski almanah’. Nekoliko generacija srpskih pisaca u Rumuniji pišu različite književne žanrove i prepoznati su kako u srpskoj književnosti, tako i u savremenom rumunskom književnom i kulturnom životu.“
Književna nagrada Velika bazjaška povelja koju je dobio Gojko Božović, u Rumuniji ima nacionalnu prepoznatljivost.
Retka prilika da se odgledaju filmovi koji su izvan holivudske industrije: u Nišu i Beogradu prikazuju se kineski, mađarski i iranski filmovi
Novi skup na Građevinskom fakultetu biće još jedan pokušaj struke da vlast umesto Generalštaba ne podigne Tramp tower. Učesnici su i cenjeni stručnjaci iz inostranstva
Ostao je iza Teofila ambis koji se otvori kada se pomere tektonske ploče. I taj ambis ne vredi zatrpavati ne samo zbog toga što je nemoguće zatrpati ga, već zato što mora da ostane tu, takav kakav je: strašan i veličanstven
Većina zaposlenih u svim redakcijama Kulturno-umetničkog programa RTS-a podržava zahteve studenata čija je borba "zasnovana na vrednostima koje su plemenite, duboko patriotske i okrenute boljoj budućnosti“
Redakcija “Vremena” obaveštava javnost da je naš kolega Teofil Pančić preminuo sinoć posle duge i teške bolesti. Teofilov odlazak prkosi paroli da nema nezamenljivih
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve