img
Loader
Beograd, 32°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Studija slučaja

Gde je nestala tužba protiv Sekretarijata za kulturu

05. mart 2024, 15:38 Sonja Ćirić
Foto: Marija Janković
Copied

Upravni sud već pet godina ne rešava tužbu protiv Sekretarijata za kulturu Beograda, podnetu zbog rezultata konkursa za sufinansiranje projekata iz 2019. godine

Ovog maja navršiće se pet godina od kako su kulturne organizacije i udruženja iz Beograda tužile Upravnom sudu Sekretarijat za kulturu Beograda, zbog rezultata konkursa za finansiranje.

Do danas, Upravni sud nije se ni oglasio.

Potpisnice tužbe su Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, Srpski PEN centar, Udruženje književnih prevodilaca Srbije, Remont – nezavisna umetnička asocijacija, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Stanica Servis za savremeni ples, Institut za urbane politike i Teatar Mimart.

„Poslednje vesti koje imamo o tom slučaju su od pre godinu dana. Tada je naša advokatica tražila prijem kod sudije i bila je odbijena. Od tada sud se nije oglašavao “, kaže za „Vreme“ Marijana Cvetković iz Stanica Servis za savremeni ples, i dodaje da „osim tog pravnog puta, mi nemamo drugog načina da osporimo rezultate gradskog konkursa iz 2019. godine“.

Propusti, kršenje zakona

Te godine, Fond za konkurs za finansiranje i sufinansiranje projekata u kulturi iznosio je 136.592.000 dinara ili 3,11%  od budžeta kojim je tada raspolagao Sekretarijat za kulturu. Podeljen je na osnovu, kako glasi zvanični naziv, na Javnom konkursu radi prikupljanja predloga za finansiranje ili sufinasiranje iz budžeta grada Beograda, projekata u kulturi kao i projekata umetničkih, odnosno stručnih i naučnih istraživanja u kulturi.

Način na koji je Ministarstvo izabrao učesnike konkursa koji zaslužuju novac iz budžeta, izazvao je velike reakcije javnosti, pa i pomenutu tužbu Upravnom sudu.

U tužbi je navedeno niz propusta, kršenja zakonske procedure i netransparentnosti postupka.

Odakle početi? Rezultati konkursa su te godine objavljeni bez imena članova komisija koji su odlučivali o raspodeli budžeta, izostali su podaci o odbijenim predlozima projekata, kao i obrazloženja za podržane i za odbijene projekte, nije objavljen ukupan iznos sredstva koji je dodeljen, niti iznos sredstava po oblastima. Istina, sve ovo bilo je praksa i ranijih konkursa.

Novac iz budžeta grada Beograda tada je dobilo 28 projekata organizacija koje su označene  kao „sumnjive“.  To su organizacije koje nisu registrovane za oblast kulture; koje su se registrovale neposredno pred konkurs; ili koje su neposredno pred konkurs preregistrovane tako da im kultura postane osnovna delatnost.

Ko je dobio novac

Na primer: Organizacija „Mreža za poslovni razvoj“ dobila je ukupno 1.400.000 dinara za projekte iz oblasti klasične muzike („Velikanima srpske operske scene – domaći kompozitori“ 300.000 dinara; „Opera na tvrđavi – prolećni operski koncert na otvorenom“ 700.000 dinara i „Septembar: solo pesme Riharda Štrausa“ u čast 70 godina od smrti 400.000 dinara), a da se, kao što se i iz njihovog imena vidi, muzičkim programima i projektima prethodno nije bavila.

„Udruženje za zaštitu mladih“ dobilo je 900.000 dinara za projekat „Kulturom do mladih“. Prema njihovoj veb stranici, ovo udruženje je do sada realizovalo tri projekta – „Promotivni štand udruženja za zaštitu mladih na Adi Ciganliji“, gde su članovi udruženja delili poklone i sugerisali mlade o štetnosti bacanja smeća svuda oko nas, kao i o dugotrajnom procesu razgrađivanja, i tri predavanja „Kulturom protiv učmalosti“  gde su ukazali kako je „problem zagađenja životne sredine sve više izraženiji kod mladih, a posebno su se istakli u borbi protiv pokreta „Ne davimo Beograd“ i u zaštiti mladih od njihovih aktivnosti.

Podržan je projekat „Sačuvajmo folklorno i narodno stvaralaštvo i tradiciju srpske kulture“ folklornog ansambla „Frula Beograd“, koji je osnovan 21. januara 2019. godine, na dan objavljivanja konkursa Sekretarijata za kulturu Grada Beograda.

Ko nije dobio novac

Ali, zato, te godine nije podržan ni jedan jedini od deset podnetih predloga projekata „Stanice – servisa za savremeni ples“; ni jedan od pet podnetih predloga projekata grupe „Hajde da..“; nijedan od četiri projekata „Cirkusfere“; ni jedan od tri predloga projekta „Dah teatra“; ni jedan od predloga projekta Bazaarta; ni jedan od projekata „Satibare“; galerije „Remont“; organizacije „Evropa Nostra“, Pen centra, niti Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije. To ne bi bilo čudno kad ovo ne bi bile organizacije koje imaju ubedljivo najviše uspeha na međunarodnim konkursima u oblasti kulture, te sasvim izvesno vladaju veštinama pisanja predloga projekata i organizacije koje su, neke već decenijama, među najvažnijim akterima kulturnog života Beograda.

Zato smatraju da su rezultati konkursa, odnosno raspored finansiranja,  bili nepravedni i nezakoniti, te da ga zato treba poništiti.

Ali, evo, ni posle pet godina, još uvek se ništa nije desilo.

Treba reći da je na narednim konkursima bilo znatno manje propusta, kršenja zakonske procedure i netransparentnosti postupka, ali da to nikako ne abolira petogodišnje nerešavanje tužbe Upravnom sudu protiv Gradskog sekretarijata za kulturu.

 

 

 

 

Tagovi:

Budžet Konkurs NKSS Srpski PEN centar Tužba upravni sud
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Kultura
Dva tužioca - kadar iz filma

Film

23.jul 2025. M. M.

Proglašeni dobitnici nagrada na filmskom festivalu Palić

Određeni su dobitnici nagrada na 32. Festivalu evropskog filma Palić. Zlatni toranj za najbolji film žiri je dodelio ostvarenju „Dva tužioca“, reditelja Sergeja Loznice

Iz života kulture

22.jul 2025. Sonja Ćirić

Prisilna deblokada SKC-a i DKC-a: I šta sad?

Počelo je čišćenje Dvorane KCB-a koja je u petak neplanirano odblokirana. Jutrošnje „oslobađanje“ SKC-a bilo je namerno i pokazno: da narod vidi šta ga čeka

Novi Sad

21.jul 2025. S.Ć.

Vojnička pasuljijada i Beograđani dobili novac za kulturu Novog Sada

Veći deo novca iz budžeta predviđenog za kulturu Novog Sada dodeljen je projektima iz Beograda koji nemaju veze sa kulturom

Država i kultura

20.jul 2025. S.Ć.

Ministarstvo kulture: Svakog dana poklon za drugi grad

Ministarstvo kulture je u julu gotovo svakog dana doniralo novac jednom od gradova uključenih u projekat „Gradovi u fokusu“ s namerom da poseje kulturu van prestonice

Festival

19.jul 2025. S.Ć.

Počinje “Palić”: Tokom pet festivalskih dana biće 140 filmova

Iako kraći za dva dana nego inače, ovogodišnji Festival evropskog filma na Paliću imaće 140 filmova, a počeće dodelom nagrade “Lifka” Svetozaru Cvetkoviću I Sergeju Loznici

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure