Gotovo da nema dana bez sukoba između Aleksandre Delić, direktorke Šabačkog pozorišta i zaposlenih. Oni ukazuju i dokazuju da direktorka ne ume da vodi pozorište i da pozorište zbog njenih poteza propada, a ona da mogu da se bune koliko hoće – ne mogu joj ništa.
U Otvorenom pismu koje joj je u sredu 7. maja uputio Sindikat „Nezavisnost“ tog pozorišta, sumirani su glavni sukobi. S obzirom da je Delić imenovana za direktorku 2. aprila, nije ih malo.
Mnogi se tiču repertoara, pa i da majski repertoar kasni i ispunjen je gostujućim komercijalnim izvođenjima privatnih produkcija upitnog kvaliteta, a od ostalih podsetimo samo na njen bizarni Pravilnik i kućni red kojima se zaposlenima između ostalog zabranjuje da jedu na poslu, napuštaju grad i čitaju novine, otpuštanje Jelene Ivetić mimo zakona, kao i na predstavu koju je privatno dovela reklamirajući je kao predstavu Pozorišta „Slavija“.
Ovonedeljni sukobi
Najnoviji sukob, od ove nedelje, odnosi se na direktorkinu odluku da se obnove predstave „Na pučini“ i „Violina Daire i Pegla“ iako se prethodno saglasila sa Umetničkim savetom da se ovim predstavama zbog dugog neigranja, okonča scenski život.
Da je Aleksandra Delić objasnila razloge zašto je sad odjednom, samoinicijativno, bez konsultovanja sa Umetničkim savetom, promenila odluku, verovatno bi navela da su svi saradnici, na primer mladi glumci i doajeni ove scene u penziji, odbili da nastave saradnju sa njom pa ne može da sastavi repertoar, i da je zato posegla za obnavljanjem predstava.
Kad su je članovi Umetničkog saveta pismeno pitali zašto to radi, pogotovo što bi obnavljanje tih predstava podrazumevalo materijalne troškove i uvežbavanje potpuno zaboravljenog materijala, direktorka Delić je odgovorila da je Umetničkom savetu istekao mandat, a da novi nije izabrala.
Poručila im je i da „ukoliko vam se ne dopada direktor, podsećam vas da direktore ne biraju zaposleni već to čini osnivač, u ovom slučaju Grad Šabac, odnosno skupština“, a ujedno ih je podsetila da svoje plate treba da zarade.
Međutim, Umetničkom savetu nije istekao mandat, nego mu je tek počeo marta prošle godine i trajaće još tri. Nije tačno ni da mu je mandat poverila direktorka, zato što to radi Upravni odbor.
Pretnje
„Posebno je problematičan deo u kome nas direktorka, potpuno nepotrebno, podseća da svoje plate treba da zaradimo. Da li time insinuira da ih nismo zaradili ili da ih nećemo zaraditi? Ovo doživljavamo kao svojevrsnu pretnju“, pitaju članovi Umetničkog saveta u reagovanju na direktorkin odgovor.
I, kao da ovaj sukob nije bio dovoljan, ove nedelje Aleksandra Delić je odlučila da glumici Nađi Ristić koja je bila i suflerka, saopšti da više ne mora da dolazi na posao.
„Nađa Ristić je ovaj posao obavljala mesecima, a isplaćena je u gotovini u visini neto plate za samo jedan mesec. Za njen glumački rad isplaćena joj je suma tri puta manja od dogovorene, i to mesecima kasnije, bez uplate doprinosa“, navodi se u saopštenju Sindikata „Nezavisnost“ Šabačkog pozorišta.
Dok pre mesec dana nije postavljena za direktorku, Aleksandra Delić je godinu dana bila vršilac dužnosti. Od 31 zaposlenog, 21 smatra da ona ne treba da bude na čelu njihove kuće. O svojim razlozima, upozoravali su i gradonačelnika i predsednika Skupštine ne bi li sprečili njeno imenovanje, ali nisu uspeli.
Jedan od tih razloga je materijalne prirode. „Naše pozorište ima malo više od 300 mesta u gledalištu, a u februaru, dok je još bila v.d. direktorka, otkazala je pet predstava i naše pozorište nije zaradilo ništa od mogućih 750.000 dinara i tom mesecu. U martu su se predstave igrale ali, po njenom zahtevu, bez marketinga, pa je prodato manje od sto karata za svaku od šest predstava što znači da nismo ostvarili moguć profit od 600.000 dinara. Otkazana je premijera predstave koja po obimu produkcije i našoj stručnoj proceni nije mogla da košta manje od 1.500.000 dinara. Odložen je festival koji je uz dobru organizaciju donosio prihode veće od onih koje uloži osnivač, a osnivač je ove godine za festival izdvojio 6.000.000 dinara.“
I tako dalje i tako dalje.
Dan nakon što je Aleksandra Delić postavljena za direktorku, glumci Šabačkog pozorišta su stupili u štrajk, zatim su štrajkovali još nekoliko puta, saopštenjima su upozoravali Skupštinu da Šabačko pozorište propada pod njenom upravom, ali, kao što im je poručila, niko joj ništa ne može.