Stogodišnjicu rođenja slikara Božidara Prodanovića Umetnička galerija „Nadežda Petrović“ obeležava izložbom ovog velikog slikara, čija dela je dobila na čuvanje
Umetnička galerija „Nadežda Petrović“ u Čačku od 17. decembra predstavlja izložbu „Božidar Prodanović: zagonetnost realnih prizora”, povodom stogodišnjice rođenja ovog velikog slikara. Autorka izložbe je Mirjana Racković, muzejski savetnik“.
Obeležavanje ovog jubileja Galerija je najavila prošle godine, kad je zapravo i bila stogodišnjica rođenja Božidara Prodanovića, „ali zbog obimnog programa tokom godine u kojoj je Čačak bio Prestonica kulture Srbije, nismo bili u mogućnosti da se tada posvetimo njegovom delu kako zaslužuje“, kaže za portal „Vremena“ Mirjana Racković.
Božidar Prodanović
Objašnjava da je porodica njima na staranje poklonila 446 umetnička dela Božidara Prodanovića – slike, crteže, akvarele, grafike, mozaike i skice za mozaike iz svih perioda umetnikovog stvaralaštva.
Pranjani
„Prodanović je rođen u Pranjanima – to je mesto koje je, istina, između Čačka i Gornjeg Milanovca ali čiji stanovnici više gravitiraju Čačku, išao je u čačansku Gimnaziju, aktivno je učestvovao u osnivanju likovne manifestacije Memorijal Nadežde Petrović a potom i Galerije, bio je član organizacionih odbora, izlagao je na nekoliko izložbi Memorijala i samostalno u Galeriji, a nakon njegove smrti nastavili smo prijateljstvo i sa njegovim sinom, takođe slikarom, Miletom Prodanovićem“, kaže Mirjana Racković.
Za ovu izložbu je izabrala 66 eksponata: izbor Prodanovićevih slika „iz svih perioda, znači od onih iz Drugog svetskog rata pa do 2002. godine. Među njima preovlađuju portreti i predeli, to su dve važne Prodanovićeve teme“.
Takođe, na izložbi su i „primeri iz drugih segmenata njegovog stvaralaštva“, objašnjava autorka izložbe, i najavljuje da će „svaki od njih imati studijsku analizu a zatim i predstavljanje. Počećemo od grafike“, navodi autorka.
Beograd
Mirjana Racković kaže da „naravno“, razmišljaju „i o gostovanju u Beogradu, tražimo pogodan prostor, jer Božidar Prodanović je ipak bio stanovnik Beograda.“
Na izložbi će biti promovisana i istoimena monografija koju je Galerija realizovala sa Muzejom rudničko-takovskog kraja koji je takođe baštinik Prodanovićevog legata. Monografija na 340 strana analizira umetnikov opus, i uz četiri teksta, objavljene su i reprodukcije slika iz porodične zbirke i obe legatske kolekcije.
Izložba je otvorena do kraja februara iduće godine.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Odbor Bitefa je odbio da odlučuje o programu ovogodišnjeg Bitefa, kao što mu je preporučio Sekretarijat za kulturu, zato što to nije po Pravilu festivala, i predlaže da Nikita Milivojević bude umetnički direktor i u drugom mandatu
Beogradski „Dani porodice“ počinju u nedelju Beogradskim maratonom. Tokom dva meseca, biće koncerata, štandova, i razne ulične zabave po ne zna se kojoj ceni
Spomen-muzej Nadežde i Rastka Petrović nije otvoren ni sad, povodom 110 godina od slikarkine smrti, kao što nije ni 2023, povodom 150 godina od njenog rođenja
Na mestu susreta privida i stvarnosti nalazi se nož u rukama građanke koja je skoknula do prodavnice po konzervu graška, pa onda tu konzervu, onako u mimohodu, hitnula na omraženi lik
Psihički labilna žena u Nišu nije napala slučajnog prolaznika, nego je napala ciljano. A ko je to mesecima crtao metu na čelu Natalije Jovanović i mnogih drugih?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!