
Film
Festival u Kanu: Zabranjena golotinja na crvenom tepihu
Festival u Kanu je počeo, ali se manje priča o filmovima a više o novim pravilima oblačenja, Trampovoj carini, i o protestu protiv genocida u Gazi
U toku su kolektivni godišnji odmori. Ne radi moja omiljena ćevabdžinica, ne rade ni splavovi s ciganskom muzikom, a TV programi samo što ne okače obaveštenje – „Repriza zbog godišnjih odmora“. Ona komisija s potkomisijom nikako da se dogovori o našoj novoj državi, a novinari presreću njene članove s uperenim kamerama i mikrofonima – ali uzalud. Svi mi prilozi liče na porodiliše gde nervozni očevi presreću medicinsko osoblje i vire u salu za porođaje, ali ta naša buduća zajednica nikako da dođe na svet. BK televizija prikazala je pisamce faks u kojem nas Milošević iz Haga obaveštava da neće više da nam bude tata. Pošto je on sad na službenom putu, preporučuje komšiju Šešelja iz Batajnice, a imam utisak da mnogo zbunjuje svoje obožavatelje i partijske drugove. Pismo – ručni rad, ćirilica, uspeo sam da pročitam samo kraj gde kliče sužanj – „Do pobede!“, a zatim slede datum i potpis.
Za to vreme, šira familija igra čočeke u Guči. Tamo se među običnim svetom mogla videti masa budućih i prošlih očeva nacije koji su došli da se provedu uz trube, svadbarski kupus i mesište. Najzanimljiviju izjavu za medije dao je kanalu Yu info premijer Dragiša Pešić kojem je ovo bio debi u Guči. Premijer pod šatorom, Cigani raspalili čoček, ali ne da se čovek – profesionalac. Kaže – narod koji se ovako veseli je jedan dobar narod i ne treba da bude zabrinut za svoju budućnost.
To isto već godinama nedeljom ujutro na RTS-u govori i Žika, što ga iz zlobe zovu Žika Seljak. Čovek vodi jednu od mojih omiljenih emisija, a ona se zove – „Upoznaj Srbiju“! Ima tu i kviz, a muzička pitanja je prošle nedelje postavljala grupa Đerdan sa Mirom Vasiljević na čelu. Žene prethodnu noć pevale na bostanijadi, donele i Žiki, kažu ima pun gepek, ali štimuju u sedam ujutro k’o da su tek ustale iz kreveta. E, to je profesionalizam, brale!
U istoj emisiji vidim: dvoje se na Ilindan venčali pod gejzirom u Sijerinskoj banji. Kum direktor banje, a mladenci dobili nagradu od RTV Puste Reke. Što taj kanal ne mogu da gledam u Beogradu, oni garantovano nisu na kolektivnom godišnjem!
Što se reklama tiče, više ne znam šta je don, a šta grand, dok ne čujem pesmicu. I jedni i drugi imaju papagaje, pa su sad konkurenti nabavili jahte, pa luksuzna pakovanja – pa mu to dođe pravo srbijansko komšijsko nadmetanje. On sprat na kuću – ti odmah za njim, on otvori kiosk – ti odmah jedan do njega i tako doveka. A kad se pije kafa – onda na neutralnu teritoriju.
Drugi letnji problem su komarci. Sudeći po reklami za sredstvo koje ih rasteruje – efikasno dejstvo vidljivo je kod japanske, možda i kineske dece. Lepo se vidi u reklami bucmasto Japanče, mirno spava dok komarci beže u panici. Samo, nigde ne vidimo da l’ su ta deca došla na letnji raspust kod dede i babe u Srbiju, ili sredstvo deluje samo u Aziji.
Na kraju, još sam pod utiskom emisije „Biseri“ u kojoj je gost bio šampion u borilačkim sportovima. Dečko je objasnio šta znači teret slave u našim krajevima – kad se pročuje da si šampion. Naš narod ne veruje dok ne vidi svojim očima – i onda počinju izazovi. Ako si još, na nesreću, iz pasivnih krajeva, onda izazovi dobijaju epske dimenzije. Šta onda da uradi pravi šampion? Da se biješ i dokazuješ, ne ide jer to je kao na Divljem zapadu – postaćeš usamljeni desperado koji čeka sledeći dvoboj. Moraš pobediti sebe i izazivaču reći: „OK, jači si!“ E, to je čojstvo i junaštvo, plus diplomatija.
Najvažniji TV događaj protekle nedelje bili su prenosi Atletskog šampionata u Minhenu. Znam da većina gledalaca menja kanal kad vidi atletiku, ali potrebna su dva minuta koncentracije da se žestoko navučete. Tada provalite zašto su desetobojci najjači ljudi na planeti, a troskokašice najlepše građene žene. Plemenito nadmetanje bez trunke nasilja – atletika je, kao i umetnost, esencijalna tekovina ljudske civilizacije. Svu tu antičku lepotu permanentno su kvarili sportski komentatori RTS-a svodeći takmičenje na dosadne nizove rezultata (koje smo videli na ekranu) i doskočice dostojne vašarskog ringišpila i đilkoškog jakarenja. Na sreću, za uživanje u atletskim nadmetanjima – ton uopšte nije potreban.
Festival u Kanu je počeo, ali se manje priča o filmovima a više o novim pravilima oblačenja, Trampovoj carini, i o protestu protiv genocida u Gazi
Pre 80 godina nastali su Mumini, simbol finskog identiteta, porodica koju je smislila Tuve Janson ne bi li se izborila sa depresijom u vreme Drugog svetskog rata
Još jedna najava otvaranja rekonstruisane Spomen kuće Nadežde i Rastka Petrović, zatim početak uređenja Galerije fresaka i osnivanje Arheološkog muzeja – planovi su ministra Nikole Selakovića koje ima za Narodni muzej, a povodom njegovog 110. rođendana
U Beogradskom dramskom pozorištu izveden je prvi od tri dela predstave „Više od igre“ realizovane po istoimenoj TV seriji. Dešava se u Gradini u kojoj ima višak prošlosti i budućnosti, a manjak sadašnjosti
Promocijom monografije „RandeLJvu sa piscima i knjigama“ Đorđa Randelja biće proslavljeno deset godina Književnog festivala na brodu. Brod je velika bela lađa Cepelin na Dunavu podno novosadske Tvrđave, a festival je kakav nigde niko nema
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve