Peticiju sa potpisima 10500 građana Bibliotekarsko društvo Srbije predalo je vladi Republike Srbije i Narodnoj skupštini Republike Srbije, nadajući se brzoj reakciji.
Jer, 1. januar 2025. se približava, a oni nemaju odakle da plate nadoknadu za knjige koje iznajmljuju, na koju ih obavezuje dokument glomaznog naslova – Tarifa naknade za davanje na poslugu originala i umnoženih primeraka autorskih dela izdatih u štampanoj formi.
Svrha te Tarife je da prikupljeni novac prosledi autorima iznajmljenih knjiga, jer na to imaju autorsko pravo, protiv čega biblioteke nemaju ništa protiv, ali ne na način kako je Tarifom određeno.
Uz potpise peticije, nadležnima su predali i reakcija međunarodne zajednice biblioteka i bibliotekara koja ukazuje na nepoštovanje pomenute Tarife međunarodnih smernica, kao i predlog rešenja koje podrazumeva da se naknada za izdate knjiga plaća iz državnog budžeta, a ne iz bibliotečkog.
Jer, podsetimo, biblioteke nemaju budžet za ovu namenu. Jedini novac koji dobijaju godišnje od države koriste za nabavku novih knjiga i za programe.
„Peticija je upućena i Ministarstvu kulture sa pozivom da se ono zauzme kod nadležnih instanci za stavljanje van snage ovog pravnog akta kako bi se u pregovaračkom procesu došlo do rešenja korisnog za autore i za biblioteke pa tako i za sve građane“, napominju u Bibliotekarskom društvu.
U protivnom, omogući će se da sav prihod od te nadoknade stigne na račun Organizaciji za ostvarivanje reprografskih prava, koja je i autor Tarife, uz saglasnost Zavoda za intelektualnu svojinu.
Zato su, kako kažu, peticiju i sav materijal predali i „Ministarstvu privrede pod čijim okriljem radi i Zavod za intelektualnu svojinu koji je dao saglasnost na ovaj pravni akt neuzevši u obzir Zakon o bibliotečko-informacionoj delatnosti sa kojim je u direktnoj koliziji“.
Ponovimo, bibliotekari se nadaju brzoj reakciji nadležnih.