img
Loader
Beograd, 35°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Komentar

Dragan Đilas i Vuk Jeremić: Politika potpunog razlaza

19. јун 2022, 08:01 Zora Drčelić
Foto: MC
Trnovit put saradnje: Vuk Jeremić i Dragan Đilas
Copied

Suma sumarum, tri su tačke definisale dosadašnji odnos Dragana Đilasa i Vuka Jeremića: način kandidature Zdravka Ponoša za predsedničkog kandidata, Đilasov odlazak na razgovor kod Vučića i odnos prema uvođenju sankcija Rusiji. Ako ima nešto dobro u njihovom razlazu, to je ova treća tačka: konačno su i jedan i drugi pred svekolikom javnošću u Srbiji definisali svoje politike 

Juče su vodeće opozicione stranke u Srbiji imale više aktivnosti i izjava za citiranje nego u protekla dva meseca. Glavni odbor Narodne stranke i izborna skupština SSP-a u istom danu bile su odlična prilika za konačnu objavu razlaza Dragana Đilasa i Vuka Jeremića.

I ne samo razlaza. Prekid svih političkih veza između Jeremića i Đilasa bi u Skupštini Srbije mogao da se pretvori u politički rat dojučerašnjih saveznika u borbi protiv Aleksandra Vučića. Njih dvojica to više niti dovode u pitanje, niti kriju. Tako da je sad izvesno da će njihovi poslanički klubovi delovati ne samo odvojeno nego i suprotstavljeno. To je dobra vest za naprednjačku većinu.

Jeremić je otvoreno optužio Đilasa za prevaru i izdaju kao i za gubitak beogradskih izbora. Đilas je više puta ponovio da ga ne interesuje šta drugi misle i izašao sa državotvornim programom stranke koji, kako reče, staje u dve reči: interes Srbije.

Suma sumarum, tri su tačke definisale dosadašnji odnos Đilasa i Jeremića: način kandidature Zdravka Ponoša za predsedničkog kandidata, Đilasov odlazak na razgovor kod Vučića i odnos prema uvođenju sankcija Rusiji.

Ako ima nešto dobro u njihovom razlazu, to je ova treća tačka: konačno su i jedan i drugi pred svekolikom javnošću u Srbiji definisali svoje politike. Ali, to je i najslabija Jeremićeva tačka.

Lider Narodne stranke tvrdi da spoljnopolitičko određivanje nije nebitno na putu Srbije ka Evropskoj uniji, ali da nije prioritet. Prvo, kaže, treba da se oslobodimo Vučićeve diktature pa da se onda spoljnopolitički odredimo prema Moskvi i Briselu. Ova Jeremićeva misaona gimnastika počiva na njegovom predviđanju da će Narodna stranka da pobedi na lokalnim izborima 2024. godine. Pa onda polako. Po Jeremićevoj računici, Srbija će da odluči o sankcijama Rusiji negde 2026, a možda ni tad. Ukratko, Jeremić je za politiku odlaganja što je, usput, omiljena Vučićeva disciplina.

Đilas kaže drugačije: „Rat u Ukrajini je promenio svet, podelio ga i napravio novu stvarnost. Moraćemo da kao država i narod zauzmemo svoje mesto u toj novoj stvarnosti.“ Đilas kaže da je to mesto za Srbiju – Evropa.

U trenutku kada se ponovo diže gvozdena zavesa, samo su dva puta: ili smo deo Evrope ili smo u izolaciji. I to nije pitanje za 2024, ili 2026, ili jednom kad ode Vučić, nego sad. Juče.

Ruka spasa i saradnje

Proteklih godina apsolutističke vladavine Aleksandra Vučića opozicija se istrajno držala one „kusaj sam ono što si zamesio“: od njegovih regionalnih odnosa, preko netransparentnih stranih investicija koje je uvlačio u zemlju pod samo njemu znanim uslovima, pa do desetogodišnjeg prljavog plesa između Brisela, Moskve, Vašingtona i Pekinga. Većinsko opoziciono mišljenje bilo je da Vučiću ne treba pružati slamku spasa, niti participirati u donošenju odluka sa njim. Sve je poteze i na spoljnom i na unutrašnjem planu povlačio sam, izvan demokratskih institucija pa je i odgovornost za to trebalo da bude samo njegova.

Đilas je posle izbora napravio zaokret. Potvrdio ga je i u subotu 18. juna kad je ponovo izabran za predsednika Stranke slobode i pravde. Svoj odlazak kod Vučića 11. aprila objasnio je ne samo kroz zahtev za ponavljanje beogradskih izbora, nego i kroz potrebu za smirivanjem tenzija i podela u društvu.

Otud i jasno određenje SSP-a prema sankcijama Rusiji. U tome je prepoznata Đilasova ruka spasa Vučiću, ili ruka ponude za saradnju, kako je ko shvatio.

Da li će Vučić tu ruku prihvatiti saznaćemo već u avgustu. Tad bi trebalo da bude doneta odluka o dodeli nacionalnih frekvencija nekim televizijama. Konkurisali su i N1 i Željko Mitrović. I još neki. Vučić je kreirao antievropske i rusofilske medije u Srbiji. Od njega zavisi.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

đilas jeremić Dragan Đilas Vuk Jeremić kongres NS kongres SSP NS jeremić predsednik NS predsednik SSP reizbor dragan đilas srpska opozicija SSP Đilas SSP NS Stranka slobode i pravde narodna stranka svađa opozicija zajedno za pobedu srbije
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Tržište rada

21.јул 2025. M. T.

Stari Srbi i mladi Ganaci: Srbija izdaje 100.000 radnih dozvola za strance

Srbija vapi za radnom snagom. Razlog tome je starenje populacije i odlazak mladih Srba negde gde će im život biti bolji. Šansu za sebe vide mladi ljudi iz Gane. Tamo je još gore nego u Srbiji

Izbori

21.јул 2025. M. L. J.

Studenti traže mišljenje građana: Koga želite na studentskoj listi?

Studenti u blokadi postavili su građanima pitanje na društvenim mrežama - koga bi oni želeli da vide na listi

Istočna Srbija

21.јул 2025. R. V.

Rešili ozbiljne propuste: Đerdap sačuvao status geoparka

Području Đerdapa je ostao status Uneskovog geoparka, koji je bio ugrožen nakon prošlogodišnjih ozbiljnih upozorenja

Kosovo

21.јул 2025. M. T.

„Tvrdo i snažno“: Kako će Beograd reagovati na hapšenje Popovića?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljuje „tvrdu i snažnu“ reakciju na hapšenje Igora Popovića na Kosovu. Popoviću je određen pritvor jer je pripadnike UČK nazvao „teroristima“

Evropska unija

21.јул 2025. M. L. J.

Loša poruka iz EU: Komplikovano sa Srbijom

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je da je na srpskoj vlasti da reformama pokaže da zaslužuje ulazak u Evropsku uniju

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure