Mihailo Crnobrnja je završio Ekonomski fakultet u Beogradu i magistrirao ekonomske nauke na Univerzitetu Merilend 1970. godine.
Doktorirao je, potom, na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1976. godine.
Predavao je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu od 1974. godine na predmetu Politička ekonomija savremenog društva.
U tom periodu, Crnobrnja je radio i kao direktor Centra za ekonomska istraživanja Udružene beogradske banke od 1978. do 1984. godine.
Bio je ministar u Vladi Srbije, kao i direktor Zavoda za društveno-ekonomsko planiranje od 1986. do 1989. godine.
Učestvovao u delatnostima ka uključivanju Srbije u Evropsku uniju
Crnobrnja je u nekoliko navrata učestvovao u delatnostima koje je trebalo da vode ka uključivanju Jugoslavije ili Srbije u Evropsku uniju.
Bio je i ambasador SFRJ pri Evropskoj zajednici u dramatičnom periodu od 1989. do 1992. godine, sve do raspada zemlje.
Nakon raspada SFRJ otišao je u Kanadu gde je nastavio nastavničku karijeru kao profesor Univerziteta McGill (Montreal) i Carleton (Otava).
Crnobrnja se 2001. godine vratio u Beograd kada je bio specijalni savetnik za evropske integracije u Ministarstvu za ekonomske veze sa inostranstvom.
Prof. dr Mihailo Crnobrnja je bio profesor emeritus i direktor Centra za evropske integracije i javnu upravu na fakultetu FEFA u Beogradu.
Od 2006. do 2009. bio je direktor Instituta FEFA, a od 2009. do 2012. dekan fakulteta.
Za evropske ideje do poslednjeg daha
Pripada generaciji kojoj je zapalo da u svojim najaktivnijim godinama učestvuje ili svedoči raspadu Jugoslavije, o čemu je napisao i knjigu Jugoslovenska drama, koja je prevedena na engleski i na više drugih jezika (francuski, kineski, makedonski), podseća Evropski pokret.
Bio je autor još četiri stručne knjige, ko-autor jedne i priređivač četiri zbornika radova. Objavio je više od 250 eseja, članaka, rasprava, prikaza i recenzija u naučnim i stručnim časopisima na prostorima bivše SFRJ, Kanadi i SAD.
Zalagao se praktično do poslednjeg daha za evropske ideje, duboko verujući da je to najbolji način da se unaprede i razvijaju srpsko društvo i država, navodi EPUS.