Vraćanje vojnog roka neće samo uticati na borbenu gotovost Vojske Srbije, već će, kako to navode predstavnici vlasti, povoljno će uticati i na ekonomske prilike.
Od kad je stigla vest da su Generalštab i Minstarstvo odbrane pokrenuli inicijativu ka predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću za vraćanje obaveznog služenja vojnog roka, među pitanjima koja su postavljena je i ono da li država ima novca za tako nešto.
„Pitanje za ministra Vučevića: Da li je ‘inicijativa’ Generalštaba potkrepljena analizom i pokazateljima, za početak i jednostavnim rečnikom koliko košta i koliko vremena treba da se vojska ‘preuredi’ po toj ‘inicijativi’ Generalštaba; koliko košta i koliko vremena treba da se ‘opravi’ aktuelni model, tj. neuspešna profesionalizacija Vojske?“, upitao je Zdravko Ponoš, lider opozicione stranke „Srbija centar“ koji je i sam bio načelnik Generalštaba.
Dobro za loklanu ekonomiju
Ministar finansija Siniša Mali kaže da je novac najmanji problem kada se razmišlja o ideji obaveznog služenja vojnog roka.
Mali smatra da je to ideja „gde novac ne treba da se dovede u pitanje“.
„Zamislite samo za jednu lokalnu samoupravu, kada biste osposobili te kasarne, da li Negotin, Sombor, bilo koji drugi grad. Podiže lokalnu ekonomiju, podiže lokalni grad. Ako uložimo u rekonstrukciju pojedinih kasarni, opet smo uložili u našu zemlju. Građevinska industrija dobija neki novac, zapošljavaju se ljudi, vraća se PDV ili bilo koji drugi porez u budžet“, izjavio je Mali u emisiji „Hit tvit“ na TV Pink.
On je istakao da je jaka srpska vojska garant mira i slobode, i dodao da bi bilo neodgovorno u ovakvoj bezbednosnoj situaciji u svetu ne razmišljati o bezbednosti Srbije i jačanju Vojske Srbije.
„I mi danas ulažemo stostruko više nego pre samo 10, 15 godina i naša vojska je sto puta, ako ne i više, jača nego što je bila samo pre 10 godina. Ako hoćemo da sačuvamo svoju samostalnost, svoju nezavisnost, a jasna je naša politika, mi nećemo da budemo deo nijedne druge vojne alijanse, hoćemo da naši avioni čuvaju naše nebo, hoćemo da naša vojska čuva teritoriju naše zemlje. Dakle, garant za to je jaka vojska“, poručio je Mali.
Priznanje o razaranju vojske
Reagujući na ideju o vraćanju vojnog roka, predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić ocenio je da niko iz vlasti ne želi da preuzme odgovornost za razaranje Vojske Srbije kao institucije i da zbog toga sada pokušavaju da vrate obavezni vojni rok.
Vojni analitičar Aleksandar Radić ocenio je da bi bilo dobro da zaživi inicijativa za obavezno služenje vojnog roka u Srbiji, ali da ljudi koji to treba da sprovedu nisu dorasli zadatku.
Za penzionisanog brigadnog general avijacije Sretu Malinovića najava vraćanja obaveznog vojnog roka je na neki način gašenje požara.
„Ovo nije pitanje dnevne politike, hoćemo li ili nećemo. Ovo pre svega iznuđen potez zbog stanja popunjenosti sastava Vojske Srbije“, navodi Malinović za “Vreme”.
Kako kaže, on je još ranije upozoravao da će nepoznvanje koncepta profesionalne vojske i nepoznavanja rada unutar sistema dovesti do velikog odliva ljudstva, posebno stručno osposobljenog ljudstva.