
Jovanjica
Nova ekonomija: Podaci NBS govore da „Jovanjica“ više nije u blokadi
Kako se vidi na sajtu NBS, blokada je okončana 10. jula
Firma „Džonson elektrik“ u Nišu moraće da vrati blizu milion evra subvencija, koje je od države Srbije dobila da bi podstakla zapošljavanje
Obećavali su predstavnici vlasti, kao i kompanije, da će fabrika „Džonson elektrik“ u Nišu zapošljavati ne manje od 3.400 radnika, na šta je obavezao i Ugovor o podsticaju potpisan 2016. godine kojim je država odobrila 19,2 miliona. Međutim, ovaj ugovor je nekoliko puta menjan, broj obećanih radnika se smanjivao, a poslednji put je promenjen krajem 2024. godine.
Time se „Džonson elektrik“ obavezao da do kraja 2027. godine ima najmanje 1.550 radnika, ali i da će vratiti skoro milion evra subvencije, pišu Južne vesti.
Ima li ili nema otkaza
I dok su prošle nedelje iz „Džonson elektrika“ saopštili da nisu uručili predloge o sporazumne raskide ugovora o radu za 300 radnika, da ova kompanija planira smanjenje broja zaposlednih pokazuje Ugovor koji je potpisala sa Ministarstvom privrede u decembru 2024. godine.
Kako se navodi u ugovoru, „Džonson elektrik“ se obratio Ministarstvu avgusta i oktobra 2024. godine sa „zahtevom za promenu ugovornih obaveza i održavanja ukupnog broja zaposlenih u Periodu garantovanog ulaganja i zaposlenosti, usled promenjenih okolnosti“.
To praktično znači da ova kompanija ne može da ispuni obaveze, koje su u 2016. godini bile zapošljavanje ne manje od 3.400 radnika za „stalno“, ali su i one u međuvremenu umanjene 2021. godine na minimum 2.200 zaposlenih.
Obavezuju se da u Periodu garantovanog ulaganja i zaposlenosti, od 31. decembra 2022. godine do 31. decembra 2027. godine neće smanjivati broj zaposlenih ispod 1.550 zaposlenih i da svakom zaposlenom isplaćuje zaradu u visini minimalne cene rada uvećanu za najmanje 20 odsto – piše u novom Ugovoru.
Zbog toga što nije mogla da ispuni svoj deo iz ugovora, kompanija je, prema ugovoru, obavezna da vrati subvencije koje joj je država isplatila i to 965.766 evra.
Nova hala, poklon zemljište
Inače, „Džonson“ je ugovor o dodeli podsticaja za investicioni projekat potpisala 2016. godine, a novu halu, koja je izgrađena na zemljištu koje je joj Grad Niš poklonio, otvorio je tadašnji premijer Aleksandar Vučić.
Ocenjujući da je niški pogon „Džonson elektrika“, kako je rekao „možda najbolja fabrika koju Srbija ima“, tadašnji premijer Vučić je celu investiciju nazvao „velikim čudom“.
„Od početka sam bio prisutan u pravljenju ovog, sada već mogu reći ne malog, nego velikog čuda, koje će Nišu i Nišlijama vratiti staru slavu i doneti prestiž kakav nisu mislili da je moguće da se ponovo dogodi, a mnogim nevernim Tomama pokazati da je moguće da napravimo veliki rezultate“, rekao je Vučić.
Tada je rečeno da će u prvih pet godina ova fabrika zaposliti najmanje 2.400 novih radnika, a nakon toga da će zapošljavati ne manje od 3.400 zaposlenih na neodređeno vreme od 2021. do 2026. godine.
Međutim, 2020. godine se već potpisuje prvi aneks kojim se takozvani Investicioni period od prvih pet godina produžava do 2022. godine. Potom, 2021. godine sledi i drugi aneks. Njime se „Džonson elektrik“ obavezuje da će do kraja 2022. godine imati 1.220 radnika, a 2.220 nakon završetka investicionog projekta.
Izvor: Južne vesti
Kako se vidi na sajtu NBS, blokada je okončana 10. jula
Vlada Srbije usvojila je novu javnobeležničku tarifu na kojoj je sada vrednost boda porasla sa 150 na 180 dinara, što je porast od 20 posto. Pored toga pojedine naknade sada su duplo skuplje nego što su bile
Planirana nabavka radova radi ojačanja peronskih greda na Prokopu pokazuje da će država snositi dodatne troškove kako bi železnička stanica bila bezbedna za korišćenje
Narodna banka Srbije se 9. jula na 27. aukciji hartija od vrednosti prodajom blagajničkih zapisa zadužila za 360 milijardi dinara (3,07 milijardi evra) na repo tržištu
Posle najave o uvođenju i odlaganja, stigao je novi datum od kada će Amerika uvesti sankcije na robu iz uvoza. Prema novoj najavi američkog predsednika Donalda Trampa, carine stupaju na snagu 1. avgusta, i za Srbiju su smanjene za dva odsto u odnosu na prethodnu najavu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve