Zbog novog obračuna akciza potrošači u Srbiji će se suočiti, ili se stvaraju uslovi da se suoče, sa većim cenama goriva, kafe, cigareta i alkohola, a sa druge strane, iako su smanjene cene struje i gasa za privredu, ne mogu da računaju na pojeftinjenje široke palete proizvoda, jer preduzetnici tvrde da za to ne postoje uslovi, piše portal Danas.
U Srbiji se od 1. maja obračunavaju novi iznosi akciza na gorivo, kafu, cigarete i alkohol, usklađeni sa prošlogodišnjom inflacijom od 7,6 odsto. Akciza sa PDV-om na gorivo je veća za 4,5 do 5,7 dinara.
Akciza na alkoholna pića pak iznosi 26,8 i 30,72 dinara po litri, za kafu od 108,06 dinara do 405,24 dinara po kilogramu, a za tečnosti za punjenje elektronskih cigareta 10,4 dinara po mililitru.
Cigarete su ponovo poskupele, a u Službenom glasniku su objavljene nove cene koje će važiti od 7. maja.
Cilj izmena akciza na cigarete je usklađivanje sa standardima Evropske unije, po kojima bi do 2025. država trebalo da prihoduje najmanje 90 evra na 1.000 komada cigareta, što je 1,8 evra po paklici, tako da će nakon poskupljenja u narednoj godini biti iste cene kao u državama EU.
Sa druge strane, odlukom nadležnih od 1. maja su pojeftinile cene električne energije za privredu u iznosu od 25 i gasa za 15 odsto.
Iako je ekonomska logika veoma jednostavna, a to je da kada raste cena energenata rastu i cene svih drugih proizvoda i usluga dok kad je taj proces obrnut i sve druge cene padaju, privreda u Srbiji je gotovo nikada ne sledi, već pod raznim izgovorima odbija da snizi svoje cene.
Po svemu sudeći tako će biti i ovog puta jer već sada preduzetnici iznose različite razloge zbog čega je, kako tvrde, nemoguće da njihovi proizvodi i usluge pojeftine.
Inflacije još uvek veoma visoka
Tako se, između ostalog, navodi da je stopa inflacije još uvek veoma visoka, da je struja u okruženju za privredu i dalje jeftinija nego kod nas kao i da se u međuvremenu povećala minimalna zarada koja, bar u teoriji, utiče i na povećanje svih drugih ličnih dohodaka.
Potrošačka udruženja pak ističu da su preduzetnici po tom pitanju cinični, odnosno da imaju dvostruke aršine kojima se rukovode u svom poslovanju.
Ipak, pojedini proizvodi su pojeftinili kao što je, primera radi, slučaj sa kokošijim jajima.
Predsednik Pokreta za zaštitu potrošača Srbije Petar Bogosavljević kaže za Danas da majsko podizanje akciza predstavlja novi udar na kućni budžet potrošača i da direktno izaziva povećanje cena pojedinih proizvoda.
„Potpuno je jasno da Vlada povećava akcize kako bi na taj način punila budžet a cenu toga će kao i uvek u takvim situacijama platiti potrošači. Može se sa pravom reći da se na taj način teret akcizne politike prebacuje na njih. Kada govorimo o tome da su snižene cene struje za privredu, treba istaći da je reč o dobroj meri koja je trebalo da usledi i ranije“, kaže Bogosavljević.
On dodaje da ekonomska logika nalaže da se, kada se snize cene struje, stvaraju i uslovi da usledi i pad cena i usluga privrede.
„Međutim, ne samo da ne očekujem da će se kod nas to dogoditi već sam uveren da će pojedini trgovci iskoristiti povećanje akciza kao razlog za podizanje cena svojih proizvoda i usluga“, zaključuje Bogosavljević.