Naftna kriza
Kristofer Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije protiv NIS-a
Ambasador SAD izjavio da nema najava da će biti uvedene sankcije protiv NIS-a, kao i da konačna odluka o tome neće uticati na srpsku privredu
Sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i NR Kine, koji je danas stupio na snagu, otvara novu eru u ekonomskim odnosima dveju zemalja, a omogućiće srpskim kompanijama da mnogo bolje i kvalitetnije posluju na kineskom tržištu, izjavio je Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije
Čadež je u Novom Sadu na predstavljanju Sporazuma privrednicima pozvao sve naše kompanije da se povežu sa Predstavništvom PKS u Šangaju i da uz podršku Komore, kako je rekao, zajedno krenemo u analizu i istraživanje kineskog tržišta i povezivanje sa poslovnim partnerima.
O benefitima Sporazuma u Gradskoj kući u Novom Sadu, govorili su Milan Đurić, gradonačelnik Novog Sada, Li Ming, ambasador NR Kine u Srbiji, Tomislav Momirović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine u Vladi Srbije i Maja Gojković, predsednica Pokrajinske vlade AP Vojvodine.
Čadež je ukazao da Sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i NR Kine ne znači samo veći izvoz na tržište od 1,4 milijardi potrošača već i kvalitetnije poslovanje uz manje logističke troškove i procedure. Kako je dodao, zajedno sa kineskim partnerima radiće se na što boljoj primeni ovog dokumenta i prevazilaženju eventualnih izazova.
Čadež ističe da će prve pozitivne efekte osetiti naši proizvođači poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i podseća da su već od danas nulte carine za 60 odsto proizvoda.
„PKS će nastaviti da kroz mrežu regionalnih komora informiše naše privrednike o svim detaljima sporazuma, kako da ostvare svoja prava i koje su sve procedure kako bi što efikasnije poslovali i izvozili na kinesko tržište “poručio je Čadež.
Šta podrazumeva Sporazum?
Podseća da je Srbija treća evropska zemlja koja ima Sporazum o slobodnoj trgovini sa NR Kinom, zemljom koja je pokretač svetske trgovine.
Sporazumom o slobodnoj trgovini Srbije i NR Kine obuhvaćeno je više od 20.000 proizvoda. Obuhvaćeno je 10.412 srpskih proizvoda (tarifnih pozicija) i 8.930 kineskih. To znači da je 60 odsto odmah oslobođeno carina, a u narednih pet do 10 godina još 30 odsto robe.
Kompanije koje koriste pogodnosti predviđene Sporazumom moraju da dokažu da je 50 odsto vrednosti svakog proizvoda koji se izvozi nastalo u matičnoj državi.
Sporazum su u oktobru 2023. u Pekingu potpisali ministri trgovine Srbije i Kine Tomislav Momirović i Vang Ventao, u prisustvu predsednika Srbije i Kine Aleksandra Vučića i Si Đinpinga.
Roba koja će biti oslobođena carina za pet godina do tada će godišnje imati umanjenu carinu za po 20 odsto, dok će roba koja će biti bez carina za 10 godina, do tada godišnje imati smanjenje carina od po 10 procenata.
Ambasador SAD izjavio da nema najava da će biti uvedene sankcije protiv NIS-a, kao i da konačna odluka o tome neće uticati na srpsku privredu
Ukoliko Amerikanci zbilja uvedu sankcije protiv Naftne industrije Srbije, postaviće se pitanje da li će nafta uopšte stizati Jadranskim naftovodom. Stručnjaci kažu da je najzgodnije rešenje da Srbije povrati većinski udeo u naftnoj kompaniji
Skoro 12 miliona dinara dato je bez javnog tendera preduzetniku Dejanu Mitovu koji ima studio za prostorni dizajn Modelart arhitekti za izradu i servisiranje maketa za izložbu EXPO 2027
Prema podacima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u Srbiji trenutno radi oko 100.000 stranaca
Nakon usvajanja žalbe Ministarstva poljoprivrede i ukidanja rešenja o pasivizaciji seoskih domaćinstava Đoke Ćurčića, Predraga Veljkovića i Zlatka Kokanovića, Ćurčić je rekao da njegovo udruženje ne odustaje od protesta, koji je najavljen u nedelju u 16 sati na Slaviji
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve