
Plate
Nova ekonomija: Prosečna plata od 1400 evra koju obećava Vučić nije realna
Da bi prosečna plata porasla na 1400 evra do kraja 2027. godine ukupno povećanje bi moralo da iznosi oko 59 odsto
Prema rečima gradonačelnika Šapića, Beograd će imati 150 tramvaja, novi vozni park i bolje uslove za radnike u javnom prevozu
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić je na konferenciji za medije u četvrtak (13. februar) govorio o svom pojavljivanju u medijima, radovima u Beogradu, stanju u javnom prevozu.
Šapić je rekao da će u narednih sedam-osam dana biti pokrenut sajt na kojem će se videti radovi u Beogradu, prenosi Danas.
„Ulica Dragoslava Jovanovića mislim da izgleda onako kako dolikuje, ne izgleda više kao Kapali čaršija u Istanbulu iz ’96 godine. Naravno da nismo o tome videli ni jedan prilog o tome od onih koji brinu svakodnevno da li smo ispraznili đubrijeru ili nismo“, rekao je gradonačelnik Beograda.
On je dodao da je završen Bulevar Zorana Đinđića, kao i da su krenuli radovi ka Studentskom gradu.
Kako je rekao, ako sve bude u redu sa radovima na Savskom mostu, on bi trebalo da bude „skinut“ do proleća.
Stanje u javnom prevozu
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je da je sređivanje situacije u javnom prevozu u završnoj fazi i da do kraja 2027. godine na ulicama neće biti vozila starijih od dve i po godine.
Na ulicama Beograda biće „najveći broj tramvaja u istoriji”, odnosno 150, među kojima će biti i potpuno reparirani „španci”, rekao je Šapić na konferenciji za novinare.
Šapić je podsetio da je raspisan konkurs za nabavku novih 300 autobusa i novih sto tramvaja. Gradske vlasti će se najverovatnije odlučiti za nabavku elektrobusa koji bi trebalo da zamene trolejbuse, rekao je on i dodao da je „između trolejbusa i elektrobusa“ – za elektrobuseve, jer su „po mnogim aspektima bolji”.
Prema njegovim rečima, kupovina elektrobuseva je višemilionska investicija za koju Grad traži rešenje. To je dodatna investicija od nekih 80 miliona evra – koliko bi koštalo 100 novih elektrobuseva, koje bi kupio privatnik. On bi nakon deset godina morao da uloži još toliko i da, naravno, obezbedi infrastrukturu za to.
„Pored toga, moraju da obezbede i vozače i servirsere i sve šta je neophodno da bi to funkcionisalo“, rekao je gradonačelnik, ističući da elektrobusevi nemaju štetne emisije gasova i ne zahtevaju žice.
„Neće biti vozila starijeg od dve ili dve i po godine“
Šapić je podsetio da su privatni prevoznici, sa kojima su potpisani ugovori, već kupili nekoliko stotina novih vozila.
„Kada budemo završili sve nabavke, neće biti vozila starijeg od dve ili dve i po godine u našem javnom prevozu”, istakao je Šapić.
Govoreći o besplatnom javnom prevozu, koji je zaživeo 1. januara, Šapić je rekao da je već sredina februara i da taj sistem i dalje funkcioniše, kao i sve druge socijalne mere koje se sprovode.
Šapić je izneo i podatke o promenama plata od kada je došao na mesto gradonačelnika. Kako je naveo, prosečna plata bila je 82.125 dinara u januaru 2022. godine vozaču GSP-a, koji sada dobija 142.624 dinara. Dodao je i da vozači sada rade pet dana, umesto šest dana u nedelji.
Tehničkom osoblju plate su bile 66.697 dinara u januaru 2022. godine, a sada su u januaru dobili 114.000 dinara, rekao je Šapić.
Nastupi u medijima
Pošto se u javnosti polemisalo gde je gradonačelnik, on je tada za „Vreme“ rekao da je „dobro, hvala Bogu“.
Na konferenciji je na tu temu rekao da od juna meseca ne želi da se pojavljuje na televiziji jer su mu se „svi zgadili“.
„To je na svim televizijama isto, neću da idem“, rekao je on i dodao da je bio dva puta na RTS-u, kao i da je zabranjen samo na televiziji Hepi.
Rekao je da se nikoga ne boji, i ističe da ne postoji političar u Srbiji koji će ovde pustiti bilo koga da ga pita nešto.
Izvor: FoNet/Danas
Da bi prosečna plata porasla na 1400 evra do kraja 2027. godine ukupno povećanje bi moralo da iznosi oko 59 odsto
Cene autobuskih karata za međugradski prevoz kod pojedinih prevoznika vinule su se u nebesa. Da li postoji bolje, brže i jeftinije rešenje
Dok milioni Amerikanaca pokušavaju da pokriju osnovne životne troškove, deset najbogatijih pojedinaca u zemlji svakog dana zarađivalo je po milijardu dolara
Kako je cena auto-puta od Beograda do Novog Sada preko Zrenjanina sa 530 miliona evra 2019. porasla na 1,596 milijardi 2024. godine i koliko se Srbija zbog toga dodatno zadužila
U Srbiji se godišnje baci vune za devet miliona džempera. Zašto?
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve