
Prljava energija
Srbija peta u svetu u udelu uglja u proizvodnji struje
Po novim godišnjim podacima koje je objavio Istraživački centar Ember, Srbija je tokom 2024. godine proizvela 62,9 odsto svoje električne energije iz uglja
Uprkos Sporazumu o slobodnoj trgovini između Srbije i Rusije, spoljnotrgovinska razmena nikada nije ostvarila svoj potencijal, od početka 2024. godine je u značajnom padu. Pojedini ekonomski analitičari u tome prepoznaju politički otklon Beograda od Moskve
Ukupna spoljnotrgovinska razmena sa Rusijom u značajnom je padu od početka 2024. godine, što naglašava činjenicu da Srbija nikada nije uspela da iskoristi potencijal Sporazuma o slobodnoj trgovini Rusije i Srbije, potpisanog avgusta 2000. godine, piše Nova ekonomija.
Ekonomski analitičari ocenili su da se tu radi o otklonu od Rusije koji se jasno odslikava i kroz taj pad, ali da Srbija ni inače ne koristi prilike koje nude ovakvi trgovinski ugovori, koje ona ima sa više zemalja.
Uvek postoji alternativa
Ekonomista Saša Đogović podsetio je da su jabuke zauzimale značajno mesto u izvozu u Rusiju, ali da je ta roba preusmerena na druge destinacije, što znači da je Srbija pronašla alternativna tržišta, „čime se pobija teza svih onih koji su jadikovali – a šta ćemo sa jabukama ako se uvedu sankcije Rusiji?“, piše Nova ekonomija.
Đogović je istakao da uvek postoji alternativa i naveo da i bez sankcija Rusiji jabuke jednostavno idu na druga tržišta, u Veliku britaniju, Portugal, Saudijsku Arabiju i dodao da će sa sporazumom o slobodnoj trgovini sa Egiptom, koji se očekuje uskoro, biti otvoreno i novo tržište
U 2020. godini iz Rusije u Srbiju je uvezeno robe u vrednosti 1,6 milijardi dolara i Rusija je bila na četvrtom mestu uvoznika u Srbiju, 2021. godine uvoz je vredeo 1,8 milijardi dolara, 2022. godine 3,1 milijardi, a 2023. godine se beleži značajan pad i Rusija se spušta na peto mesto uvoznika sa 1,7 milijardi dolara.
Skok u uvozu u godini kada je počeo rat u Ukrajini, a domaći energetski sistem doživeo krah, posledica je najverovatnije „povoljnog“ ugovora sa Rusijom za snabdevanje gasom, a u trenutku kada su cene na tržištu krenule nezaustavljivo da rastu. Već naredne godine cene gasa su pale.
Vrednost srpskog izvoza u Rusiju u 2020. godini bila je 911 miliona dolara čime je Rusija bila na šestom mestu na rang listi izvoznih destinacija. U 2021. godini izvoz u Rusiju vredeo je 1,2 milijarde dolara, dok je 2023. godine Rusija bila na osmom mestu najvećih izvoznih partnera Srbije, sa robom vrednom takođe 1,2 milijarde dolara.
Neiskorišćeni sporazum
Ekonomista iz Makroekonomskih analiza i trendova Ivan Nikolić je u svom radu 2022. godine zabeležio da iako Srbija sa Rusijom ima potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini, nijedna od strana nisje dovoljno iskoristile taj program i da se razlozima za to još niko nije bavio.
S obzirom da je sada stupio na snagu sporazum sa Kinom, videće se da li će ovaj aranžman delovati u oba smera – i uvoz i izvoz. Neki ekonomisti se pribojavaju da će prosto Srbija biti preplavljena robom iz Kine.
Stagnacija izvoza
Prema tadašnjim nalazima ekonomiste Nikolića, ugovor sa Rusijom mogli su da koriste i strani investitori, pa je posledica bila da su strane kompanije otvarale proizvodnju u Srbiji i koristile bescarinski pristup tržišta sa kojima država ima sporazume o slobodnoj trgovini.
Među deset najvažnijih izvoznika iz Srbije u Rusiju, devet su tada bili strani investitori, od toga osam iz Evropske unije u različitim oblastima poslovanja. Za razliku od drugih geografskih destinacija, izvoz robe u Rusiju ne raste.
U prvoj polovini 2021. dostignuta je nominalna vrednost izvoza od 438,9 miliona evra, što je jedva 3,2 miliona evra više nego što je bilo zabeleženo pet godina ranije.
Dakle, srpski robni izvoz u Rusiju, uprkos režimu slobodne trgovine i preferencijalnom statusu određenih proizvoda, stagnirao je, gledano na duži rok.
„Ograničeni rezultati se takođe beleže na strani proizvoda koje Ruska Federacija prodaje Srbiji. Dominiraju energetsko-mineralni proizvodi i vojna dobra specijalne namene“, kaže Nikolić. Udeo ovih proizvoda često čini tri četvrtine ukupnog srpskog uvoza iz Rusije. Sledi isto pitanje i dilema. Da li je tačno da Ruska Federacija nema ništa konkurentnije da proda Srbiji osim nafte, gasa i oružja?“
Izvor: Nova ekonomija
Po novim godišnjim podacima koje je objavio Istraživački centar Ember, Srbija je tokom 2024. godine proizvela 62,9 odsto svoje električne energije iz uglja
Otkako su, krajem prošle godine, studenti stupili u blokade fakulteta svih državnih univerziteta, predstavnici vlasti nekoliko puta su isticali negativne posledice protesta po ekonomiju.
Na Aerodrom „Nikola Tesla“ sleteo je poslovni mlaznjak Falkon 6X, najverovatnije novi avion Vlade Srbije. Vredan je oko 53 miliona evra, prema procenama portala „Biznis insajder“
Jeftina onlajn kupovina iz Kine uskoro postaje prošlost. Prodavci Temu i Šejn podižu cene zbog nove američke carinske politike koja stupa na snagu u maju
Vlada je i donela nove cene koje važe ove nedelje, pa je litar evro dizela 192 dinara, a litar benzina evropremijum BMB biće 179 dinara
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve