img
Loader
Beograd, 25°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Vlada srbije

Nova ekonomija: Pare BIA i Vojske Srbije prebačene na račun Vlade

28. мај 2025, 12:37 I.M.
Prosečna neto zarada u maju 2024. godine iznosila je 100.170 dinara. Foto: Marija Janković
Ilustracija
Copied

Vlada Srbije je bez ikakvog obrazloženja preusmerila više od 11 milijardi dinara sa infrastrukturnih, bezbednosnih i razvojnih projekata u budžetsku rezervu. Ovaj potez se poklapa sa najavama Aleksandra Vučića za povećanje penzija i plata. Stručnjaci upozoravaju na manjak transparentnosti i moguće zloupotrebe mehanizma budžetske rezerve

Vlada Srbije donela je odluku da sa brojnih državnih projekata preusmeri 11 milijardi dinara, ili oko 94 miliona evra, na pokrivanje troškova koji „nisu bili poznati“ prilikom donošenja budžeta. Odluka je doneta dan nakon obećanja Aleksandra Vučića o povećanju penzija i plata, ali ne zna se da li su ove stvari u vezi, jer u odluci Vlade – nema objašnjenja, piše Filip Rudić u Novoj ekonomiji.

Kako se vidi u objavljenoj odluci, tačno 11.014.673.000 dinara biće preusmereno Ministarstvu finansija, odnosno u budžetsku rezervu, za „finansiranje rashoda i izdataka koji nisu bili poznati u postupku donošenja Zakona o budžetu Republike Srbije za 2025. godinu“.

Novac odlazi u nepoznato

U odluci se ne navodi na šta novac treba da bude utrošen, a do objavljivanja teksta iz Ministarstva finansija nije stigao odgovor na to pitanje.

Specijalni savetnik u Fiskalnom savetu Marko Milanović kaže da je Savet više puta skretao pažnju na probleme sa upotrebom tekuće budžetske rezerve u Srbiji, među kojima su neopravdano korišćenje ovog mehanizma za finansiranje redovnih politika, relativno niska transparentnost u obrazloženju konkretnih razloga za šta se novac izdvaja i po kojim kriterijumima.

„Ti problemi nisu od juče, sve to je dugo prisutno, a mi smo više puta skretali pažnju na potrebu da se ograniči upotreba rezerve i da se pojačaju kontrola i transparentnost u izveštavanju o njenoj upotrebi“, rekao je Milanović za Novu ekonomiju.

Napominje da se rešenjem od 22. maja predviđa unos sredstava u tekuću rezervu, ne i njihova raspodela na budžetske korisnike i programe, usled čega i njihova krajnja namena za sada u ostaje nepoznata.

U odluci Vlade Srbije samo se vidi da će novac biti preusmeren sa brojnih institucija kao što su ministarstva, lokalne samouprave, Agencija za sprečavanje korupcije i drugi.

Ko ostaje bez novca?

Najviše novca oduzima se Ministarstvu odbrane – ukupno 3,4 milijarde dinara, koje je trebalo da budu potrošene na više neidentifikovanih namena.

U budžetsku rezervu preusmeravaju se i dve milijarde dinara koje su bile namenjene Ministarstvu trgovine za „podršku realizaciji EXPO Beograd 2027“.

Milijarda dinara biće preusmerena sa izgradnje kanalizacione infrastrukture, i infrastrukture za odlaganje komunalnog čvrstog otpada. Ovaj novac trebalo je da bude utrošen preko Ministarstva građevinarstva.

Kanalizacija nije jedini projekat ovog Ministarstva pogođen najnovijom odlukom Vlade – novac se preusmerava i sa projekta izgradnje obilaznica i tunela (280 miliona dinara), izgradnje brze saobraćajnice Iverak-Lajkovac (430 miliona dinara), izgradnje nove Luke u Beogradu (100 miliona dinara) i brze saobraćajnice E-75, petlja Požarevac-Golubac (190 miliona dinara).

Dvesta miliona dinara preusmerava se sa podrške radu Fonda za inovacionu delatnost.

Takođe će biti preusmereno više od milion evra (165,5 miliona dinara), koji je trebalo da budu radi formiranja i održavanja obaveznih rezervi nafte, naftnih derivata i prirodnog gasa.

„Pogođena“ je čak i BIA, od koje se oduzima 56,4 miliona dinara koje su bile planirane za svrhu koja nije upisana u odluci Vlade.

Bez odgovora na ključna pitanja

Nova ekonomija pitala je institucije od kojih se oduzima najviše sredstava kako će na njihov rad uticati ova odluka, ali odgovori nisu stigli do objavljivanja ovog teksta.

Odluku Vlade o prenosu sredstava potpisao je premijer Đuro Macut 22. maja.

Dan ranije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u gostovanju na TV Pink najavio povećanje minimalca i penzija.

„Penzioneri će biti veoma zadovoljni jer će pre kraja godine dobiti značajno povećanje penzija. Mi smo im to dužni jer rast penzija nije pratio rast plata“, rekao je Vučić 21. maja za TV Pink, a prenela Beta.

Vučić je izjavio da će, ukoliko njegove ideje budu prihvaćene, prosečna plata u Srbiji u decembru 2026. iznositi 1.147 evra, dok bi do kraja 2027. mogla da dostigne 1.400. Ipak, stručnjaci smatraju da ovoliko povećanje nije realno, kao i da vlast ne bi trebalo da stimuliše poslodavce da svojim zaposlenima isplaćuje minimalne zarade.

Marko Milanović kaže da u ovom trenutku može samo da se nagađa šta je stvarna namena za sredstva navedena u Vladinoj odluci, i da on ne bi odmah to dovodio u vezu sa predsednikovom najavom o povećanju penzija.

Tim pre što je ovo, kako kaže, jedno od nekoliko sličnih rešenja od početka godine, kojima je relativno visok iznos prikupljen sa razdela velikog broja budžetskih korisnika i unet u tekuću rezervu. Dok je u jednom rešenju iz februara bilo jasno da se stvara prostor za povećanje plate prosvetarima nakon pregovora Vlade i sindikata, u ovom slučaju nema čak ni naznake šta je svrha.

„Ovo nije kraj, fiskalna godina i dalje traje. Sigurno će biti još slučajeva u kojima će se koristiti budžetska rezerva, a verovatno će doći u nekom trenutku i rebalans, pa će svi dobiti neke nove limite“, rekao je Milanović.

Objašnjava da to što se od nekog projekta ili budžetskog korisnika sada, jednim konkretnim rešenjem, novac oduzima (ili daje), ne znači da će to biti limit sa kojim će on završiti budžetsku godinu, jer nekim narednim rešenjem ili rebalansom budžeta oni mogu da dobiju više (ili manje) sredstava.

Izvor: Nova ekonomija

Tagovi:

BIA Budžet EXPO 2027 Vlada Srbije Vojska Srbije
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija
Svetski lideri na okupu: Samit UN u Sevilji

Samit UN o razvoju u Sevilji

03.јул 2025. Uroš Mitrović

Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika

Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći

Građevinarstvo

02.јул 2025. M.T.

Nova ekonomija: Kompanija CRH preuzima poslovanje sa agregatima hrvatske Kufner grupe

CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe

Sankcije NIS-u

27.јун 2025. I.M.

RTS: SAD po četvrti put odložile sankcije NIS-u – novi rok 29. jul

Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS

Kancelarija

Ekonomija

26.јун 2025. M.S.

Nova ekonomija: Čiji radni dan najduže traje, a čiji najkraće?

Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice

Reagovanje

26.јун 2025. R. V.

Demanti Elektrodistribucije Srbije na pisanje „Vremena“

Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi novu deonicu auto-puta E-763

Komentar

Pakovraće – Požega: Vučić na putu iracionalnosti

I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure