img
Loader
Beograd, 22°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Energetika

Nova ekonomija: Srbiji preti kolaps energetskog sistema

25. децембар 2024, 17:55 M. J.
Najavljen protest u EPS-u Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić
Copied

Sneg koji je pao u ponedeljak, pored saobraćajnog, izazvao je i kolaps energetskog sistema. Bivši direktor Elektroprivrede Srbije Miroslav Tomašević upozorava da bi mogao da se ponovi isti scenario od pre tri godine, kada je zbog velike havarije u TENT-u bez struje ostalo oko 130.000 domaćinstava

Sa prvim snegom ove zime, stigli su i prvi problemi u energetskom sektoru. O tome je za Novu ekonomiju pisala novinarka Dunja Marić.

„Sistem je toliko uništen, da TENT sa tim jednostavno ne može da se izbori. Toliko dugo se bavim ovim poslom, bilo je i lošijih vremenskih prilika od ovih, pa nije bilo tolikih kolapsa. Ovo je nacionalna izdaja”, kaže Dragoslav Ljubičić za Novu ekonomiju.

Dok društvenim mrežama kruže video snimci koji navodno prikazuju blato koje se u TENT-u koristi umesto uglja, Ljubičić objašnjava kakva je zapravo situacija.

„Nije to blato, to je ugalj lošijeg kvaliteta. Deponije TENT-a su trenutno prepune, nema više mesta za odlaganje uglja. Za 12 sati, u Obrenovcu nije istovaren nijedan voz uglja”, kaže Ljubičić.

Bez struje je, prema rečima direktorka „Elektrodistribucije Srbije“ Biljane Komnenić, oko 68.000 domaćinstava širom Srbije.

Ljubičić kaže da je to problem u distribuciji, ne u proizvodnji. Proizvodnja, naime, svoje nedostatke može da nadomesti – iz uvoza.

Svakog dana uvozimo struju

„Kada sam video količinu struje koju smo uvezli samo noćas, ostao sam zatečen. Ceo naš hidro sektor akumulirao je 250 megavata po satu. Pa gde je sad Dunav koji je skoro poplavio Budimpeštu? Za ovakav haos neko mora da odgovara”, zaključuje Ljubičić.

Od ponedeljka, kada je pao prvi sneg, konstantno smo uvozili struju, pokazuju podaci sajta Energyflux, aplikacije Elektromreže Srbije, preko koje se objavljuju podaci o proizvodnji i trgovini električnom energijom.

Najkritičnije bilo je sinoć, u večernjim časovima, kada je grafik na ovoj stranici prikazivao da smo uvezli 1.790 megavata. Prema podacima istog sajta, struja je u 22 sata koštala 120,05 evra po megavatsatu.

Već viđena havarija zbog vlažnog uglja

Mokar ugalj lošeg kvaliteta podseća na prethodnu veliku havariju koja se desila u TENT-u, najvećoj termoelektrani u Srbiji.

Podsećamo, u noći između 11. i 12. decembra 2021. godine, u vreme kada je Elektroprivredom Srbije upravljao Milorad Grčić, stali su praktično svi proizvodni blokovi. Do havarije je, ispostaviće se ubrzo, došlo zbog lošeg kvaliteta uglja koji se koristio za proizvodnju struje.

Ispostavilo se da na kopu Rudarskog basena Kolubara nije skinuto dovoljno zemlje koja pokriva ugalj – te je on bio mokar.

Oko 130.000 domaćinstava ostalo je tada bez struje, a EPS je električnu energiju morao da uvozi.

Ko je kriv za kolapse zbog snega?

Ključni problem zbog kojeg loši vremenski uslovi stvaraju probleme jeste nespremnost sistema, smatra Miroslav Tomašević, bivši v.d. direktora EPS-a.

„Sve je u ljudima. Ako dovedete iste ljude koji su smenjeni nakon jedne havarije, kako možete da očekujete da se nešto promeni? Svi do jednog koji su bili smenjeni nakon havarije iz 2021, ponovo su dovedeni na ključne pozicije. Oni jednostavno nisu spremni za ovakve periode”, kaže Tomašević za Novu ekonomiju.

Kako objašnjava, vlažno vreme – sneg ili kiša, dodatno natope ugalj, koji ima svoju unutrašnju vlagu. Pre nego što ugalj uđe u elektranu, on mora da bude suv, jer kotlovi ne mogu da osuše njegovu spoljnu vlagu. Kada je ugalj mokar, smanjuju se njegova kalorijska vrednost i toplotna moć, pa se umesto njega koristi mazut, koji može da nadoknadi energiju.

„Sve to su stvari tehnološke prirode, ali da bi one funkcionisale kako treba, neohodni su znanje i volja ljudi. Vi kada vidite najavu da će biti loše vreme, morate da znate kako da odreagujete. Ugalj tada treba da se kopa sa deponije kako bi bio suv”, objašnjava i dodaje:

„U decembru 2021. imali smo jedan kolaps, a u isto vreme, tri godine kasnije, situacija se ponavlja. Moguće je, kao i tada, da se sve sruši”.

Više o stanju energetskog sistema pokušali smo da saznamo od EPS-a. Oni tvrde da je energetski sistem stabilan i da nema razloga za brigu.

„Uprkos izazovnim vremenskim uslovima, snežnim padavinama, niskim temperaturama i otežanom radu na kopovima, Elektroprivreda Srbije obezbeđuje dovoljne količine električne energije. Uvoz i izvoz električne energije odvijaju se u cilju optimizacije proizvodnog sistema, polazeći od tržišnih uslova i vodeći računa o održavanju rezervi za zimski pik potrošnje i profitabilnosti kompanije“, naveli su.

S druge strane, iz EPS-a nisu odgovorili da li postoje problemi u snabdevanju.

Pitanja koja se tiču stabilnosti energetskog sistema i uvoza stuje poslali smo i Ministarstvu rudarstva i energetike, ali do objavljivanja ovog teksta redakcija Nove ekonomije nije dobila odgovore.

Izvor: Nova ekonomija

Tagovi:

Energetika EPS Kolaps
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija
Svetski lideri na okupu: Samit UN u Sevilji

Samit UN o razvoju u Sevilji

03.јул 2025. Uroš Mitrović

Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika

Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći

Građevinarstvo

02.јул 2025. M.T.

Nova ekonomija: Kompanija CRH preuzima poslovanje sa agregatima hrvatske Kufner grupe

CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe

Sankcije NIS-u

27.јун 2025. I.M.

RTS: SAD po četvrti put odložile sankcije NIS-u – novi rok 29. jul

Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS

Kancelarija

Ekonomija

26.јун 2025. M.S.

Nova ekonomija: Čiji radni dan najduže traje, a čiji najkraće?

Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice

Reagovanje

26.јун 2025. R. V.

Demanti Elektrodistribucije Srbije na pisanje „Vremena“

Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena

Komentar

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure