Ministarstvu privrede raspoređeno je 1,2 milijarde dinara iz tekuće budžetske rezerve za nastavak izgradnje nove autobuske stanice u Bloku 42 na Novom Beogradu.
„Ceo projekat je trebalo, prema prvobitnom planu, da košta 20 miliona evra, a sad vidimo da će to biti barem 3 puta više, pritom ništa još nije završeno. I kad stanica bude puštena u rad, čekaćemo na staničnu zgradu još dosta vremena. Sve u svemu, sramota”, kaže za „Vreme” Nikola Jovanović iz Centra za lokalnu samoupravu.
Kako se vidi iz rešenja objavljenog u Službenom glasniku, novac iz budžetske rezerve je i prvobitno bio namenjen Ministarstvu privrede, ali za program privlačenja stranih investicija. Međutim, sada se taj novac prenosi u tekuću budžetsku rezervu, a potom ponovo raspoređuju Ministarstvu privrede, ali za obezbeđivanje nedostajućih sredstava potrebnih za nastavak realizacije „Projekta izgradnje nove autobuske stanice u Bloku 42 na Novom Beogradu“, piše Nova ekonomija.
Planerski i izvođački fijasko
„Izgradnja nove autobuske stanice je planerski i izvođački fijasko, još od zabijanja prvog ašova u proleće 2018. godine. Rokovi i budžeti su probijani 8-9 puta, tako da ona predstavlja naš Skadar na Bojani”, kaže Jovanović.
On navodi da je po pitanju nove autobuske stanice sve loše urađeno.
„Ako je već odlučeno da se ona gradi kroz JPP, onda je partnera trebalo izabrati na međunarodnom konkursu. Bolje rešenje je bilo i da Grad sam uradi stanicu iz kredita. Ovako smo dobili najgoreg mogućeg partnera, polu državnu polu porodičnu firmu „BAS“, a i Grad se pokazao menadžerski i planerski nesposoban za velike projekte”, objašnjava Jovanović.
Iz Centra za lokalnu samoupravo navode da ostaju i strateška pitanja – zašto nije planirana metro stanica u ovom kompleksu i kako će putnici iz Srbije i inostranstva prelaziti u stari deo grada, kada su mostovi ogroman problem, u svakom smislu.
Rok za rokom
Ugovor za izgradnju nove glavne autobuske stanice u Beogradu potpisan je pre skoro sedam godina, a kamen temeljac u Bloku 42 na Novom Beogradu položen je 2018. Prvobitni rokovi za završetak radova bila su 2019, potom 2020, zatim je glavni gradski urbanista Marko Stojčić rekao aprila 2021. da će Beograd dobiti novu autobusku stanicu do kraja te godine.
„Bilo je dosta prepreka, imali smo i manje izmene Plana detaljne regulacije kako bi saobraćaj mogao da funkcioniše, ali, sada imamo konačno rešenje za BAS i konačno je pri kraju“, objasnio je Stojčić tom prilikom.
U novembru je predsednik Privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić obišao radove na rekonstrukciji Beogradske autobuske stanice.
„Pre otprilike dva meseca obavestili smo javnost da smo konačno raskopčali ‘Gordijev čvor’ koji je bio vezan proteklih pet godina i da smo uspeli da uđemo u ponovne radove na autobuskoj stanici, koji su počeli još 2017. godine. Onda su prekinuti i suštinski do letos nisu nastavljeni. To sada sve ide svojim tokom i očekujemo da ćemo u januaru 2024. godine biti u prilici da sav autobuski saobraćaj prebacimo ovde“, rekao je tom prilikom Šapić.
Rokovi probijaju budžet
Akcionarskom društvu Beogradska autobuska stanica (BAS) u junu je odobreno da uzme investicioni kredita od 915 miliona dinara (oko 7,8 miliona evra) preko Fonda za razvoj, a na osnovu zaključka Vlade Srbije.
Pošto se finansijska sredstva nisu mogla obezbediti iz redovnog poslovanja BAS-a, krajem maja prošle godine Ministarstvu privrede podneta je molba radi uzimanja investicionog kredita u iznosu od 915 miliona dinara za završetak prve faze izgradnje kompleksa autobuske stanice u Novom Beogradu, vidi se iz odluke objavljene na sajtu BAS-a.
Osim investicionog kredita iz Fonda za razvoj, u oktobru je skupština akcionara BAS-a donela i odluku o raspolaganju imovinom velike vrednosti, kojom se odobrava zaključenje Ugovora o kreditu od 12 miliona evra kod Banke „Poštanska štedionica“ za izgradnju poslovnog prostora.
Kao sredstvo obezbeđenja ovog Ugovora o kreditu navedeno je deset menica i hipoteka prvog reda na objektu u izgradnji, peronskom prostoru, staničnom platou.
Iz zapisnika sa sednice na kojoj je usvojena ova odluka, vidi se da je BAS „Poštanskom štedionicom“ zapravo zamenio „Komercijalnu banku“, sa kojom je prethodno 2019. godine ugovorio kredit od 12 miliona evra za autobusku stanicu.
Iz istog zapisnika može se zaključiti da je „Komercijalna banka“ dala polovinu tog kredita, dok druga polovina nikada nije realizovana.
Između Grada Beograda i BAS a.d. zaključen je ugovor o zajedničkoj izgradnji autobuske stanice u bloku 42 kojim je definisano da Grad Beograd obezbeđuje lokaciju, a da je BAS investitor koji će u potpunosti finansirati izradu projektne i tehničke dokumentacije i fianansirati izgradnju kompleksa nove integrisane autobuske stanice.
Autobuska stancija u novobeogradskom Bloku 42, kako je ranije najavljivano, imaće 44 polazna, 12 dolazna, kao i devet dolano-polaznih perona.
Završetak njene izgradnje značiće i potpuno prebacivanje međugradskog autobuskog saobraćaja iz centra Beograda, odnosno gašenje postojećeg čvorišta u Karađorđevoj ulici.