img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Skok u budućnost - EKSPO 2027

Mnogo projekata, malo objašnjenja

27. март 2024, 12:22 M.S. (Nova ekonomija)
„Skok u budućnost – Srbija EKSPO 2027“ koštaće 17,8 milijardi evra rekao Aleksandar Vučić. Foto: Tanjug/Marko Đoković
„Skok u budućnost – Srbija EKSPO 2027“ koštaće 17,8 milijardi evra rekao Aleksandar Vučić.
Copied

U projekat „Skok u budućnost – Srbija EKSPO 2027“ biće uloženo 17,8 milijardi evra, rekao je Aleksandar Vučić. Još uvek, međutim, nema objašenjenje koliko će šta koštati, kada će se realizovati i kolika je isplativost čitave ove zamisli. To je politički projekat, kaže za „Vreme“ ekonomista Mihailo Gajić

U januaru ove godine, kada je državni vrh predstavio program „Skok u budućnost – Srbija EKSPO 2027“, najavljeno je da će zemlja u naredne četiri godine za sve projekte u okviru i povodom specijalizovane izložbe EKSPO 2027 uložiti 17,8 milijardi evra, piše Nova ekonomija.

Tada su predstavljeni ključni segmenti sveobuhvatnog razvoja Srbije, među kojima su programi za podizanje životnog standarda građana, projekti u oblasti nauke i tehnologije, obrazovanja, razvoja infrastrukture, energetike, ekologije, poljoprivrede, zdravstva, turizma, kao i u drugim oblastima od nacionalnog značaja.

Informacija koja je izostala je koliko će svaki od pojedinačnih projekata koštati poreske obveznike.

Ekonomista i izvršni direktor “Libeka” Mihailo Gajić za „Vreme” kaže da postoji sajt “Srbija 2027”, te da se na njemu može videti neki spisak projekata, ali ništa više od toga.

Mišljenja je da je stvar prvenstveno političke prirode, te da političari ne vole da ih javnost kontroliše na bilo koju temu, a naročito kada su u pitanju senzitivne teme kao što je potrošnja za kapitalne projekate.

„To je pitanje procesa odabira projekata – dakle, da li se zaista biraju oni projekti koji donose korist celom društvu, da li imamo cost to benefit analize i ako ih imamo, zašto nisu objavljene javno, da može stručna javnost da ih komentarise, da vidimo da li su zaista kalkulacije u njima tačne ili nisu“, kaže Gajić.

Agencija „Fitch” u svom poslednjem izveštaju, u kom nije menjala kreditni rejting za Srbiju, navodi da „cena i finansiranje EKSPO-a nisu jasni. U januaru je predsednik Srbije Aleksandar Vučić do 2027. godine najavio ulaganje od 17,8 milijardi evra, što je četvrtina godišnjeg srpskog BDP-a, ali izgleda da to uključuje i projekte koji nisu direktno povezani sa specijalizovanom izložbom i verovatno će biti ispod ukupne kapitalne potrošnje predviđene budžetom u tom periodu“.

Mediji izvor informacija o projektima

I ostatak stručne javnost se za projekte od nacionalnog značaja obaveštava kroz medije i niko ne zna zaista koliko će novca biti potrošeno na koji projekat, a profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić dodaje i da se neki projekti možda i neće realizovati, odnosno da će neupotrebljena sredstva ostati za neku drugu potrošnju.

„Mi ni danas ne znamo koliko koji od tih projekata vredi kada ih pogledamo pojedinačno. Generalno rekao bih da ovaj plan obuhvata sve veće projekte koji su u toku, a neki će biti realizovani tek posle 2027. godine. Dinamika realizacije će biti pod znakom pitanja za neke projekte, mislim da će kasniti. Neće jedino kasniti EKSPO i prateći projekti oko njega,“ kaže Arsić.

Najveći deo sredstava ne ide za EKSPO

Gajić kaže da u globalu najveći deo sredstava i ne ide za EKSPO, već za sve projekte koji su ranije postojali ili su ih razvili pa vezali za EKSPO kao jednu širu priču.

„Izgradnja železnice koja treba da poveže Zemun polje sa Obrenovcem, preko aerodroma i mesta gde će biti EKSPO nije de fakto nešto što je vezano za specijalizovanu izložbu, jer to može da se razvije i bez toga“, ukazuje Gajić.

Dodaje da se uz specijalizovanu izložbu najavljuju i neki manji projekti – na primer izgradnja 1500 stanova u okviru EKSPO-a, a poređenja radi svojevremeno je u naselju Stepa Stepanović 2012. i 2013. godine izgrađeno 10.000 stanova, što pokazuje da u okviru ove izložbe ima dosta propagande, a malo prave suštine.

“Mašina za pranje para”

Kako je “Vreme” ranije pisalo u toku prošle godine usvojen je i leks specijalis, to jest Zakon o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe EXPO ­BELGRADE 2027. Član 14 ovog zakona predviđa da posebno privredno društvo, kao i društvo posebne namene, neće primenjivati odredbe zakona kojim se uređuju javne nabavke.

Ekonomista Milan R. Kovačević je tada za “Vreme” rekao kako sve ovo znači da je moguće da će se “svašta raditi bez javnih nabavki”, te da je stanje katastrofalno.

On je mišljenja da je ovako sve urađeno kako se ne bi više moralo voditi računa o javnim nabavkama, što otvara više prostora za korupciju.

Direktor Instituta FEFA i profesor na FEFA fakultetu Goran Radosavljević za “Vreme” bio još izrečitiji i rekao da je kompletna priča oko EKSPA da će on biti “mašina za pranje para”, te da ne postoji drugi razlog zbog kog Srbija ulazi u projekat finansiranja EKSPA, i to kao jedna od najsiromašnijih zemalja u Evropi.

Drugo, Radosavljević se pita – zašto se u taj projekat ulazi pod “velom misterije”, zašto se sve sklanja od očiju javnosti, donose “neki leks specijalisi preko kojih će se u suštini stvoriti ambijent da neka sredstva odu u nelegalne tokove”. To je, kaže, i do sada bilo sa projektima poput Beograda na vodi, kompletnom gradnjom infrastrukture i drugim.

Sve u svemu podosta projekata za koje javnost nema jasno objašenjenje koliko će koštati, kada se može očekivati realizacija, da li će i kolika biti njihova isplativost.

Tagovi:

EKSPO 2027 Pogrešni projekti Skok u budućnost
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija
Svetski lideri na okupu: Samit UN u Sevilji

Samit UN o razvoju u Sevilji

03.јул 2025. Uroš Mitrović

Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika

Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći

Građevinarstvo

02.јул 2025. M.T.

Nova ekonomija: Kompanija CRH preuzima poslovanje sa agregatima hrvatske Kufner grupe

CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe

Sankcije NIS-u

27.јун 2025. I.M.

RTS: SAD po četvrti put odložile sankcije NIS-u – novi rok 29. jul

Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS

Kancelarija

Ekonomija

26.јун 2025. M.S.

Nova ekonomija: Čiji radni dan najduže traje, a čiji najkraće?

Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice

Reagovanje

26.јун 2025. R. V.

Demanti Elektrodistribucije Srbije na pisanje „Vremena“

Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena

Komentar

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević

Komentar

Igra blokadera i policije

Ako se akcije brzopoteznog postavljanja barikada i blokada istovremeno na mnogo lokacija i povlačenja kada dođe policija nastave, režim je nagrabusio

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure