Kineska kompanija „Mint Holding“ uložiće 950 miliona evra u izgradnju novih pogona za automobilsku industriju u Leskovcu i Ćupriji, saopšteno je u subotu (19. jul) iz kabineta gradonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića.
Planirano je otvaranje 1.000 novih radnih mesta u Leskovcu, dok će ukupna investicija biti realizovana u narednih pet godina.
Međutim, Ministarstvo privrede, barem za sada, nije saopštilo da li će i koliko država subvencionisati nove pogone kineske fabrike.
Memorandum o razumevanju potpisao je juče u Vladi Srbije gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović sa Ministarkom privrede Adrijanom Mesarović i predstavnicom kompanije „Mint“.
Novi pogon i u Inđiji
Samo nekoliko dana ranije, objavljeno je i da će „Mint Holding“ graditi fabriku za proizvodnju električnih vozila u Inđiji. U ovom slučaju, planirano ulaganje je 870 miiliona evra, a u planu je i zapošljavanje 2.200 radnika, piše portal eKapija.
Skupština opštine Inđija usvojila je odluku o izradi Plana detaljne regulacije Naprednog centra za mobilnost Srbija, odnosno preduslov kako bi kompanija „Mint“ mogla da gradi u Inđiji.
„Zamoliću Vas da svu privredu i sve zaposlene u Inđiji pomnožite sa dva i dobićete ‘Mint’. Ovo je državni projekat broj jedan u Srbiji kada je reč o investicijama“, rekao je predsednik opštine Inđija Marko Gašić.
Gašić je najavio da će ugovor sa predstavnicima „Minta“ biti potpisan u narednih nekoliko dana, precizirajući da je reč o 210 hektara zemljišta.
Šampion u subvencijama
Inače, kineski „Mint“ u Srbiji već ima pogone u Loznici i Šapcu, a radi se o šampionu u državnim subvencijama.
Ove godine je u Srbiji, na ime ugovora o dodeli podsticaja domaćim i stranim investitorima, za prva tri meseca isplaćeno 4,2 milijarde dinara, odnosno oko 36 miliona evra.
Više od polovine ove sume isplaćeno je kineskom proizvođaču autodelova „Mint“, konkretno – pogonu „Mint Automotiv“ u Loznici.
Ova kompanija je inkasirala od države 22.226.285 evra, pokazuju podaci Ministarstva privrede.
Ta kompanija je za drugu fazu svoje investicije u proizvodnju opreme i delova za automobile, vrednu više od 183 miliona evra, dobila subvenciju ukupne vrednosti oko 23,5 miliona evra, dok je država prihvatila da prvu tranšu od 22,2 miliona evra isplati u ovoj godini, o čemu je „Vreme“ već pisalo.
Praksa davanja subvencija stranim investitorima prisutna je u Srbiji već od sredine pretprošle decenije. Od 2006. kada je počeo program privlačenja stranih investicija subvencijama, do kraja 2021. godine investitori su od države dobili 978 miliona evra.
„U ekonomskoj teoriji postoji samo jedan adekvatan argument za isplatu subvencija, a to je kada se radi o novim, mladim industrijama za koje još uvek ne postoji ekosistem. Država onda daje subvenciju nekoj kompaniji koja će ga uspostaviti, što će privući investicije drugih kompanija”, objasnio je ranije za „Vreme“ ekonomista i predsednik „Libeka” Mihailo Gajić.
Trend gašenja subvencionisanih kompanija
Nekada posle par godina, a nekada posle samo par meseci nakon što se, kroz državne subvencije, ulože milioni iz džepova građana, fabrike i kompanije imaju običaj da se pokupe i odu onog trenutka kada im rad više nije isplativ.
Od početka ove godine tri firme koje posluju u Srbiji, Beneton, Džonson elektrik i Drekslmajer najavile su otpuštanje radnika. Kriza u automobilskoj, ali i drugim industrijama, nije zaobišla ni Srbiju. Iako godinama posluju pozitivno na stranom tržištu, neke od fabrika moraće da budu ugašene.
I kompanija Drekslmajer (Draxlmaier) Srbija saopštila je da će, 15 godina od osnivanja u Srbiji, zatvoriti svoju fabriku. U saopštenju kompanije navodi se da ona uvek zavisi od odgovarajućih porudžbina od proizvođača automobila. Tako, uprkos naporima, nisu uspeli da obezbede porudžbine za pogon u Zrenjaninu, pa će nakon razmatranja svih opcija biti primorani da ga zatvore tokom 2026. godine.
Pored ovih fabrika, tu su i „Adient siting”, „Geoks” i „Berteks”, samo neke od kompanija koje su u poslednjih nekoliko godina zatvorile svoje pogone u Srbiji.