Inflacija
Lude cene čokolade
Kakao na zapadu Afrike pogođen je virusom i kišom, te će cene čokolade nastaviti da rastu
"Veliki broj projekata znači i da će biti potreban veliki broj radnika. U slučaju naše zemlje, to znači i da ćemo morati da uvezemo radnu snagu", kaže ministar građevinarstva Goran Vesić.
Prema planu „Srbija 2027 – skok u budućnost“, koji je u prenosu na više od 40 televizija u subotu predstavio predsednik Srbije Aleksandar Vuči, biće izgrađeno 487 kilometara puteva, a ministar građevinarstva Goran Vesić najavljuje da će nekoliko deonica završićemo već ove godine.
Kako je Vesić rekao za RTS, veliki broj projekata znači i da će biti potreban veliki broj radnika. U slučaju naše zemlje, to znači i da ćemo morati da uvezemo radnu snagu.
„Mi smo zemlja koja samo u građevinarstvu ima oko trećinu strane radne snage. Prošle godine smo liberalizovali radno zakonodavstvo, u smislu da mogu lakše da dolaze strani radnici. Kako bude rasla industrija, moraćemo još više da imamo strane radne snage i to je nešto što nas sasvim sigurno čeka“, rekao je Vesić.
Prošlogodišnjim izmenama Zakona o zapošljavanju stranaca skraćena je proceduru za dobijanje radne dozvole. Stručnjaci su tada upozorili da se Srbija očigledno strateški opredeljuje za uvoz jeftine radne snage, umesto za poboljšanje radnih prava svojih građana.
“Ovo samo pokazuje koliko je država nezainteresovana da ulaže u domaću radnu snagu kako ne bi postojao konstantni i veliki odliv radne snage u Evropsku Uniju i druge države”, rekao je tada Mario Reljanović, iz Instituta za uporedno pravo.
Koliko su ova upozorenja bila opravdana pokazuje i to da su samo tokom ove nedelje dogodili incidenti u dve fabrike. U kruševačkom „Trajalu“ došlo je do ekpolzije u kojoj je jedna osoba poginula, a četiri povređene.
U fabrci „Magna“ u sredu se otrovalo više od 100 radnika, samo dan kasnije, u noći između četvrtka i petka njih 50. Fabrika je zatvorena tek posle drugogo ztovanja radnika, a pomoćnik direktora Inspektorata za rad Saša Perišić izjavio je da bi trebalo pitati poslodavca zašto nije sačekao bar 72 sata pre nego što se nastavi sa radom.
Politička platforma Solidarnost navodi da imamo sistemsku nebrigu za radnike i radnice u Srbiji koje država ne štiti i skreće pogled sa svih nedaća kojima su izloženi.
Prema podacima Ministarstva za rad i zapošljavanje u prošloj godini su nadležne filijale Nacionalne službe za zapošljavanje izdale više od 50.000 dozvola za rad stranim državljanima u Srbiji.
Najviše radnih dozvola je izdato državljanima Rusije, zatim Kine, Turske, Indije i Nepala, s tim što prednjače Rusi kojima je izdato 19.645 radnih dozvola
Kakao na zapadu Afrike pogođen je virusom i kišom, te će cene čokolade nastaviti da rastu
Sneg koji je pao u ponedeljak, pored saobraćajnog, izazvao je i kolaps energetskog sistema. Bivši direktor Elektroprivrede Srbije Miroslav Tomašević upozorava da bi mogao da se ponovi isti scenario od pre tri godine, kada je zbog velike havarije u TENT-u bez struje ostalo oko 130.000 domaćinstava
Ambasador SAD izjavio da nema najava da će biti uvedene sankcije protiv NIS-a, kao i da konačna odluka o tome neće uticati na srpsku privredu
Ukoliko Amerikanci zbilja uvedu sankcije protiv Naftne industrije Srbije, postaviće se pitanje da li će nafta uopšte stizati Jadranskim naftovodom. Stručnjaci kažu da je najzgodnije rešenje da Srbije povrati većinski udeo u naftnoj kompaniji
Skoro 12 miliona dinara dato je bez javnog tendera preduzetniku Dejanu Mitovu koji ima studio za prostorni dizajn Modelart arhitekti za izradu i servisiranje maketa za izložbu EXPO 2027
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve