
Nova ekonomija: Beograd-Zrenjanin-Novi Sad za 1,596 milijardi evra
Kako je cena auto-puta od Beograda do Novog Sada preko Zrenjanina sa 530 miliona evra 2019. porasla na 1,596 milijardi 2024. godine i koliko se Srbija zbog toga dodatno zadužila
Dok milioni Amerikanaca pokušavaju da pokriju osnovne životne troškove, deset najbogatijih pojedinaca u zemlji svakog dana zarađivalo je po milijardu dolara
Uprkos kolebanjima na berzama, 10 najbogatijih Amerikanaca postali su bogatiji za 365 milijardi dolara u protekloj godini, pokazuje analiza Oksfama.
Zapanjujući porast bogatstva predstavlja dobit od oko milijardu dolara dnevno za tu elitnu grupu milijardera, dok je, nasuprot njima, tipičan američki radnik 2023. godine zarađivao nešto više od 50.000 dolara.
Ovi podaci dolaze u trenutku kada republikanci raspravljaju o zakonu za koji nestranački stručnjaci kažu da će bogate učiniti još bogatijima i za skori bilion dolara umanjiti fond za ključne socijalne programe.
„Bogatstvo milijardera je astronomski uvećano, dok se toliko običnih ljudi bori da sastavi kraj s krajem“, navela je u izveštaju viši rukovodilac za politiku ekonomske i rasne pravde u Oksfamu Amerika Rebeka Ridel, prenosi CNN.
Da bi utvrdio dobitke najbogatijih, Oksfam je izmerio promene bogatstva prvih 10 na Forbsovoj listi milijardera u realnom vremenu između kraja aprila prošle i kraja aprila ove godine.
Na Ilona Maska, najbogatijeg čoveka na svetu, otpada nešto više od polovine ukupnog rasta bogatstva, jer je on u tom periodu zaradio 186,1 milijardu dolara.
Uvođenje poreza na bogatstvo?
Neto vrednost vlasnika Mete, Marka Zakerberga, i naslednika Volmarta, Roba Voltona, povećana je za 38,7 milijardi dolara. Legendarni investitor Voren Bafet stekao je dodatnih 34,8 milijardi dolara, dok je naslednik Volmarta, Džim Volton, zaradio 36,5 milijardi dolara.
Neki milijarderi, poput suosnivača Gugla Larija Pejdža i Sergeja Brina, izgubili su nešto od svog bogatstva tokom tog perioda.
Oksfam tvrdi da bi republikanski zakon, za koji je Donald Tramp rekao da mu je prioritet, dodatno išao na štetu običnih ljudi, a u korist najbogatijih.
„Svedoci smo osmišljavanja poreskog zakona koji bi doveo do prvog bilionera na svetu“, rekla je Ridel.
Neki stručnjaci su pozvali na borbu protiv nejednakosti uvođenjem poreza na bogatstvo za ultramilionere i milijardere. Oksfam navodi da bi porez od samo tri odsto na bogatstvo iznad milijardu dolara obezbedio 50 milijardi dolara samo od 10 najbogatijih Amerikanaca, što je dovoljno da se obezbedi pomoć u hrani za godinu dana za 22,5 miliona ljudi.
Drugi, međutim, tvrde da bi oporezivanje bogatstva bilo veoma izazovno, delom zato što može biti teško da se proceni neto vrednost koju neko poseduje, a neki pravni stručnjaci su doveli u pitanje i da li bi porez na bogatstvo bio u skladu sa ustavom.
Izvor: FoNet
Kako je cena auto-puta od Beograda do Novog Sada preko Zrenjanina sa 530 miliona evra 2019. porasla na 1,596 milijardi 2024. godine i koliko se Srbija zbog toga dodatno zadužila
U Srbiji se godišnje baci vune za devet miliona džempera. Zašto?
Kao i prethodnih godina objekte Gradske uprave Beograda obezbeđivaće firme T&M group solutions, Sparta Security i TE group. Posao je vredan 150 miliona dinara bez PDV-a. Šta one u stvari rade
Srbija je i ove godine u evropskom vrhu po broju sati provedenih na poslu u toku jedne nedelje. Radna nedelja u Srbiji traje 41,3 sata, dok se u Evropskoj uniji radi najviše 36 sati nedeljno. Zbog čega radnici u Srbiji rade više od radnika u Evropi
Direktor „Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je da su se predsednici Srbije i Rusije dogovorili o svemu i da je nastavak saradnje suštinski dogovoren, te da je ostalo da se poradi na detaljima
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve