img
Loader
Beograd, 21°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

GSP

Besplatan prevoz i dinamički red vožnje: Šta to znači za Beograđane?

01. јануар 2025, 10:27 I.M.
Tanjug / Strahinja Aćimović
Velike novine u radu javnog prevoza
Copied

Gradski prevoz u Beogradu postao je besplatan za sve, ali ostaje nejasno kako će se pokriti dodatni troškovi u budžetu i šta će biti sa opremom za naplatu karata. Dok građani uživaju u olakšici, stručnjaci postavljaju pitanje dugoročne održivosti ovog modela

Javni gradski prevoz u Beogradu od danas je besplatan za sve građane, a od početka nove godine trebalo bi da bude uveden i dinamički – promenljiv red vožnje, a ukinut dosadašnji fiksni raspored polazaka gradskih autobusa, prenosi agencija Beta.

Da će prevoz biti besplatan, kao socijalnu meru Grada Beograda predstavio je gradonačelnik Aleksandar Šapić, ali nije mogao da precizira koliko će iz gradskog budžeta tačno morati da se izdvaja za to.

Po njegovim rečima, gradska uprava već na godišnjem nivou za subvencionisanje javnog prevoza daje 250 miliona evra, a novi nameti trebalo bi da budu dodatnih „par desetina miliona evra više“.

Šapić: Nije moguće dati tačnu procenu

Šapić je objasnio da zasad nije moguće dati tačnu procenu zbog promena u mesečnim iznosima dosadašnje naplate karata.

Za ukidanje dosadašnjeg reda vožnje i uvođenje dinamičkog, gradonačelnik je rekao da bi to trebalo da se desi početkom godine.

Uvođenje dinamičkog reda vožnje najavio zbog, kako tvrdi, nemogućnosti poštovanja fiksnog reda vožnje zbog pojačanog saobraćaja u Beogradu u odnosu na vreme kada je taj raspored polazaka pravljen.

Šapić je naveo da dinamički red vožnje znači polaske autobusa sa početnih stanica kada vozači dobiju signal za to, zavisno od procene potrebe, čime će se izbeći zloupotrebe da se autobusi voze prazni i ne staju na stanice kako bi na vreme stigli na planirani red vožnje.

Promene počele u aprilu 2023. godine

Promene u gradskom prevozu u Beogradu počele su u aprilu 2023. godine, kada je Skupština grada jednostrano raskinula javno-privatno partnerstvo sa turskom kompanijom „Kentkart“, koja je upravljala sistemom za naplatu karata „Bus plus“.

Kompanija „Kentkart“ je zbog toga tužila državu Srbiju i traži odštetu od 17 miliona evra, dok gradonačelnik Šapić tvrdi da, ukoliko i dođe do plaćanja, neće biti plaćeno više od milion evra.

Nekadašnji šef Šapićevog kabineta, Nenad Milovanović početkom decembra je prvostepeno osuđen na osam meseci zatvora uslovno, zbog toga što je turskoj kompaniji nudio nameštanje tendera za novi sistem naplate karata, ukoliko pristanu na raskid ugovora.

Mesec kasnije, u maju 2023. godine, u Beogradu je počeo da funkcioniše novi sistem naplate karata, u koji je navodno uloženo oko 14 miliona evra.

Cena karata tada je značajno snižena: karta za 90 minuta vožnje koptala je 50 dinara, a dnevne 120, dok su mesečne karte snižene na 2.000 dinara.

Nema zvaničnih podataka o tome kako su novi sistem i pojeftinjenje uticali na prodaju karata, ali je gradonačelnik nekoliko puta ponavljao da je prodato više karata, ali da je naplata bila manja zbog niže cene.

Trenutno nije poznato ni da li će i kako oprema nabavljena sredinom prošle godine biti korišćena jer je prevoz od danas postao besplatan.

Nešto ranije, u septembru 2022. godine, Grad Beograd je osnovao Javno-komunalno preduzeće „Naplata prevozne usluge“, koje je tada od „Kentkarta“ preuzelo posao naplate karata u javnom prevozu, a čija budućnost nakon uvođenja besplatnog prevoza takođe nije poznata.

Preuzimanje linija

Promene sistema naplate karata pratili su i problemi na linijama gradskog prevoza koje su kontrolisali privatni prevoznici – polasci autobusa su sve više kasnili, pojedini autobusi su se palili, otpadala su im vrata, a sa jednog je otpao točak i usmrtio prolaznicu.

Nasuprot tome, privatnicima su u aprilu 2024. godine prepuštene linije sa početnim brojevima 100 i 700, koje je do tada kontrolisalo Gradsko saobraćajno preduzeće (GSP).

Po tvrdnjama Šapića, GSP nije imao kapacitete za sve linije, a privatnici na čijim linijama je bilo problema su finansijski kažnjavani, a sa nekima su i raskidani ugovori.

Gradonačelnik je naveo da su privatnici novim ugovorima uslovljeni da kupuju nove autobuse.

Poslednji u nizu incidenata dogodio se kada je krajem decembra najavljeno da će Grad jednostrano raskinuti partnerstvo sa konzorcijumom u koje je i „Lasta“, jer između ostalog, autobusi ne ispunjavaju standarde bezbednosti, zbog čega su radnici pokrenuli štrajk, što je dovelo do potpune obustave međugradskog prevoza.

Grad Beograd je posle pregovora odustao od jednostranog raskida ugovora, prevoz je uspostavljen kasnije istog dana, a konzorcijumu je dat novi rok da ispravi sve probleme.

Izvor: Beta

Tagovi:

Aleksandar Šapić GSP Javni prevoz
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija
Svetski lideri na okupu: Samit UN u Sevilji

Samit UN o razvoju u Sevilji

03.јул 2025. Uroš Mitrović

Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika

Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći

Građevinarstvo

02.јул 2025. M.T.

Nova ekonomija: Kompanija CRH preuzima poslovanje sa agregatima hrvatske Kufner grupe

CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe

Sankcije NIS-u

27.јун 2025. I.M.

RTS: SAD po četvrti put odložile sankcije NIS-u – novi rok 29. jul

Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS

Kancelarija

Ekonomija

26.јун 2025. M.S.

Nova ekonomija: Čiji radni dan najduže traje, a čiji najkraće?

Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice

Reagovanje

26.јун 2025. R. V.

Demanti Elektrodistribucije Srbije na pisanje „Vremena“

Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena

Komentar

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li bi ste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure