Ekonomija
Globalna ekonomija: Pet najvećih izazova u 2025. godini
Koji su pet najvećih izazova u globalnoj ekonomiji koji su pred nama, a većina je povezana sa novoizabranim američkim predsednikom Donaldom Trampom
Gradski prevoz u Beogradu postao je besplatan za sve, ali ostaje nejasno kako će se pokriti dodatni troškovi u budžetu i šta će biti sa opremom za naplatu karata. Dok građani uživaju u olakšici, stručnjaci postavljaju pitanje dugoročne održivosti ovog modela
Javni gradski prevoz u Beogradu od danas je besplatan za sve građane, a od početka nove godine trebalo bi da bude uveden i dinamički – promenljiv red vožnje, a ukinut dosadašnji fiksni raspored polazaka gradskih autobusa, prenosi agencija Beta.
Da će prevoz biti besplatan, kao socijalnu meru Grada Beograda predstavio je gradonačelnik Aleksandar Šapić, ali nije mogao da precizira koliko će iz gradskog budžeta tačno morati da se izdvaja za to.
Po njegovim rečima, gradska uprava već na godišnjem nivou za subvencionisanje javnog prevoza daje 250 miliona evra, a novi nameti trebalo bi da budu dodatnih „par desetina miliona evra više“.
Šapić: Nije moguće dati tačnu procenu
Šapić je objasnio da zasad nije moguće dati tačnu procenu zbog promena u mesečnim iznosima dosadašnje naplate karata.
Za ukidanje dosadašnjeg reda vožnje i uvođenje dinamičkog, gradonačelnik je rekao da bi to trebalo da se desi početkom godine.
Uvođenje dinamičkog reda vožnje najavio zbog, kako tvrdi, nemogućnosti poštovanja fiksnog reda vožnje zbog pojačanog saobraćaja u Beogradu u odnosu na vreme kada je taj raspored polazaka pravljen.
Šapić je naveo da dinamički red vožnje znači polaske autobusa sa početnih stanica kada vozači dobiju signal za to, zavisno od procene potrebe, čime će se izbeći zloupotrebe da se autobusi voze prazni i ne staju na stanice kako bi na vreme stigli na planirani red vožnje.
Promene počele u aprilu 2023. godine
Promene u gradskom prevozu u Beogradu počele su u aprilu 2023. godine, kada je Skupština grada jednostrano raskinula javno-privatno partnerstvo sa turskom kompanijom „Kentkart“, koja je upravljala sistemom za naplatu karata „Bus plus“.
Kompanija „Kentkart“ je zbog toga tužila državu Srbiju i traži odštetu od 17 miliona evra, dok gradonačelnik Šapić tvrdi da, ukoliko i dođe do plaćanja, neće biti plaćeno više od milion evra.
Nekadašnji šef Šapićevog kabineta, Nenad Milovanović početkom decembra je prvostepeno osuđen na osam meseci zatvora uslovno, zbog toga što je turskoj kompaniji nudio nameštanje tendera za novi sistem naplate karata, ukoliko pristanu na raskid ugovora.
Mesec kasnije, u maju 2023. godine, u Beogradu je počeo da funkcioniše novi sistem naplate karata, u koji je navodno uloženo oko 14 miliona evra.
Cena karata tada je značajno snižena: karta za 90 minuta vožnje koptala je 50 dinara, a dnevne 120, dok su mesečne karte snižene na 2.000 dinara.
Nema zvaničnih podataka o tome kako su novi sistem i pojeftinjenje uticali na prodaju karata, ali je gradonačelnik nekoliko puta ponavljao da je prodato više karata, ali da je naplata bila manja zbog niže cene.
Trenutno nije poznato ni da li će i kako oprema nabavljena sredinom prošle godine biti korišćena jer je prevoz od danas postao besplatan.
Nešto ranije, u septembru 2022. godine, Grad Beograd je osnovao Javno-komunalno preduzeće „Naplata prevozne usluge“, koje je tada od „Kentkarta“ preuzelo posao naplate karata u javnom prevozu, a čija budućnost nakon uvođenja besplatnog prevoza takođe nije poznata.
Preuzimanje linija
Promene sistema naplate karata pratili su i problemi na linijama gradskog prevoza koje su kontrolisali privatni prevoznici – polasci autobusa su sve više kasnili, pojedini autobusi su se palili, otpadala su im vrata, a sa jednog je otpao točak i usmrtio prolaznicu.
Nasuprot tome, privatnicima su u aprilu 2024. godine prepuštene linije sa početnim brojevima 100 i 700, koje je do tada kontrolisalo Gradsko saobraćajno preduzeće (GSP).
Po tvrdnjama Šapića, GSP nije imao kapacitete za sve linije, a privatnici na čijim linijama je bilo problema su finansijski kažnjavani, a sa nekima su i raskidani ugovori.
Gradonačelnik je naveo da su privatnici novim ugovorima uslovljeni da kupuju nove autobuse.
Poslednji u nizu incidenata dogodio se kada je krajem decembra najavljeno da će Grad jednostrano raskinuti partnerstvo sa konzorcijumom u koje je i „Lasta“, jer između ostalog, autobusi ne ispunjavaju standarde bezbednosti, zbog čega su radnici pokrenuli štrajk, što je dovelo do potpune obustave međugradskog prevoza.
Grad Beograd je posle pregovora odustao od jednostranog raskida ugovora, prevoz je uspostavljen kasnije istog dana, a konzorcijumu je dat novi rok da ispravi sve probleme.
Izvor: Beta
Koji su pet najvećih izazova u globalnoj ekonomiji koji su pred nama, a većina je povezana sa novoizabranim američkim predsednikom Donaldom Trampom
Iako je Vučić strahovao da bi posledice tragedije u Novom Sadu mogle da utiču na budućnost srpskog graditeljstva, Vlada Srbije je za kapitalne projekte u ovoj godini izdvojila više od 300 milijardi dinara. Neki od ovih projekata su kapitalniji od drugih, a na prvom mestu je mezimče režima Ekspo
Džepovi građana Srbije već su nekoliko puta tokom 2024. godine bili na udaru. Poskupeli su Infostan, grejanje, neke osnovne namirnice i taksi prevoz. Šta nas čeka u novoj godini?
U ponedeljak se pojavila vest da se obrušio nadvožnjak na delu izgradnje saobraćajnice Požarevac – Veliko Gradište – Golubac i da je tada povređena jedna osoba. To je potvrdio MUP za Insajder, a lokalci tvrde isto. Sa druge strane, Više javno tužilaštvo u Velikom Gradištu navodi „da je došlo do urušavanja, nadležni izvođač radova bi to prijavio i dostavio informacije”
Kakao na zapadu Afrike pogođen je virusom i kišom, te će cene čokolade nastaviti da rastu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve