Analiza
Ekonomisti: Projekat Jadar nije opravdan i treba biti obustavljen
Projekat Jadar treba obustaviti – rezultat je analize koju potpisuju ekonomski stručnjaci Zoran Drakulić, Boško Mijatović, Danica Popović i Dejan Šoškić
Osim hotela i pijace u urbanističkom projektu se spominje i izgradnja stambeno-komercijalnog kompleksa koji se sastoji od šest objekata od osam do devet spratova, a koji će biti povezani sa zajedničkim podzemnim etažama. Stručna javnost upozorava na nedostatke projekta, ali od toga nikakve vajde nema
Na prostoru u neposrednoj blizini beogradskog mosta Gazela gradiće se novi stambeno-poslovni kompleks: hotel sa četiri zvezdice i zgrada sa pet spratova u kojoj će se (između ostalog) nalaziti pijaca i poslovni prostori. Investitor na ovom delu savskog priobalja je „Beograd na vodi“, vidi se u urbanističkom projektu koji je do 16. septembra na javnoj prezentaciji, piše Nova ekonomija.
Agencija za prostorno planiranje i urbanizam Srbije oglasila je javnu prezentaciju Urbanističkog projekta građevinskih kompleksa u blokovima 28, 29a i 30 – odnosno u priobalju Save za projekat „Beograd na vodi“.
U pitanju je vrlo atraktivna lokacija, imajući u vidu blizinu Save, blizinu sajamskog kompleksa (koji je predviđen za rušenje) i sadržaje u zoni oko Kule Beograd, kao i planirane sadržaje kulture u okviru Fabrike hartije Milana Vape, navodi se u samom projektu.
Šta je sve planirano?
Izgradnja gradske pijace predviđena je u delu bloka 28. Zgrada u kojoj će biti smeštena pijaca imaće prizemlje i pet spratova, a njena nadzemna (bruto) površina iznosiće 17.641 kvadrata.
Lokali i otvoreni deo pijace nalaziće se u prizemlju. Na prvom spratu predviđene su kancelarije Uprave pijace, tehničke i pomoćne prostorije.
Drugi sprat je namenjen za garažu sa ukupno 86 parking mesta, dok je treći sprat namenjen isto garaži, koja će imatit ukupno 106 parking mesta.
Četvrti sprat je poslovni prostor za izdavanje. Jedan deo čine kancelarije, a drugi deo multifunkcionalni prostor, vidi se u urbanističkom projektu.
Peti sprat namenjen je za poslovni prostor koji će koristiti JKP „Beogradske pijace“.
U severoistočnom delu Bloka 29 planiran je hotel sa četiri zvezdice, koji će imati 163 sobe i prostirati se na sedam spratova plus prizemlje.
Hotel će imati banket sale, svlačionice iz kojih se pristupa teretani, SPA centru i bazenu.
U podrumu je planirana garaža sa 58 parking mesta, dok će četiri parking mesta biti ispred hotela.
Osim hotela i pijace, u urbanističkom projektu se spominje i izgradnja stambeno‐komercijalnog kompleksa koji se sastoji od šest objekata od osam do devet spratova, a koji će biti povezani sa zajedničkim podzemnim etažama.
Javna prezentacija ovog projekta počela je 9. septembra i traje do 16. ovog meseca u prostorijama Agencije za prostorno planiranje i urbanizam, kao i na internet stranici Ministarstva građevinarstva.
Različiti pogledi na projekat
Kompanija „Beograd na vodi“ je u avgustu poslala saopštenje kojim je za široku javnost predstavila šta namerava sa tim delom glavnog grada Srbije.
To je učinjeno samo dan pre okončanja Ranog javnog uvida u Prostorni plan površine od 331 hektara na koju se proširio „Beograd na vodi“.
Stručna javnost je u ponuđenom planu videla ono što je kompanija prećutala.
Putem medija kompanija je poručila da će biti izgrađeno 11 novih vrtića sa smeštajnim kapacitetom za 1650 dece predškolskog uzrasta od jedne do šest godina, kao i tri potpuno nove osnovne škole za 1920 đaka.
Međutim, u grafičkom delu Prostornog plana koji je dat na Rani javni uvid, vidi se da je planirana izgradnja samo tri vrtića i četiri osnovne škole kao i kampusa obrazovnih ustanova.
U tekstualnom delu istog Prostornog plana (PP), piše nešto sasvim – treće: da na području plana nema evidentiranih objekata kojima se zadovoljavaju potrebe za smeštajem dece predškolskog uzrasta, već stanovnici koriste postojeće kapacitete u okruženju, a za osnovne škole da osim OŠ „Isidora Sekulić“ i raspoloživih kapaciteta u kontaktnom području npr. OŠ „Radojka Lakić“, na ostalom delu PP nema evidentiranih objekata kojima se zadovoljavaju potrebe za smeštajem dece osnovnoškolskog uzrasta.
Sanja Solarević iz udruženja građana „Naša mesna zajednica“ koje je poslala primedbe na predloženi PP, rekla je ranije za „Vreme“ da je po zakonu „na 30.240 novih stanovnika planirano 1650 mesta u predškolskim ustanovama i 1920 mesta u osnovnim školama“, dakle onoliko koliko je kompanija navela u medijima.
Međutim, u tekstualnom delu plana je navedeno da kapaciteti novoplaniranih vrtića pokrivaju 70 odsto od ukupnog broja dece, dok je za decu u osnovnim školama planirano 1920 mesta. Potreban kapacitet je 2519 učenika, što znači da planom nije poštovan ni proračunati minimum.“
Ona je rekla i da „za zelene površine takođe nije poštovan zakonski minimum niti su te zelene površine pravilno raspoređene. U planovima višeg reda kao što je Plan generalne regulacije Beograda je uglavnom propisan minimalni procenat slobodnih i zelenih površina od 30 do 40 odsto. Ovaj procenat se primenjuje na svaku parcelu pojedinačno“.
Projekat Jadar treba obustaviti – rezultat je analize koju potpisuju ekonomski stručnjaci Zoran Drakulić, Boško Mijatović, Danica Popović i Dejan Šoškić
Rudarska kompanija Rio Tinto, koja planira kopanje jadarita u Srbiji, planira da kupi velikog konkurenta Arkadijum i tako dođe do velikih nalazišta i moćnih mušterija
Cena kvadratnog metra stana u Beogradu na vodi u drugom kvartalu ove godine dostigla je 9.125 evra, time ga čineći najskupljim u Srbiji
Letnje suše ostavile su ogroman trag na ovogodišnje prinose, a najviše su ispaštali paprika, paradajz, kupus i krompir. Zato ćemo ove zime skuplje plaćati zimnicu, negde i po 1.500 dinara za teglu ajvara
U okolnim zemljama čak su jeftiniji proizvodi poreklom iz Srbije, a razlog tome je što nas kod kuće trgovci „deru“, kaže Dejan Gavrilović iz udruženja „Efektiva“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve