img
Loader
Beograd, 22°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Investitorski urbanizam

Beograd na vodi i ispod Gazele: Pijaca, hotel i još šest nebodera

12. септембар 2024, 10:09 S.Z.
Foto: AP Photo/Pavel Golovkin
Izgradnja Beograd ana vodi
Copied

Osim hotela i pijace u urbanističkom projektu se spominje i izgradnja stambeno-komercijalnog kompleksa koji se sastoji od šest objekata od osam do devet spratova, a koji će biti povezani sa zajedničkim podzemnim etažama. Stručna javnost upozorava na nedostatke projekta, ali od toga nikakve vajde nema

Na prostoru u neposrednoj blizini beogradskog mosta Gazela gradiće se novi stambeno-poslovni kompleks: hotel sa četiri zvezdice i zgrada sa pet spratova u kojoj će se (između ostalog) nalaziti pijaca i poslovni prostori. Investitor na ovom delu savskog priobalja je „Beograd na vodi“, vidi se u urbanističkom projektu koji je do 16. septembra na javnoj prezentaciji, piše Nova ekonomija.

Agencija za prostorno planiranje i urbanizam Srbije oglasila je javnu prezentaciju Urbanističkog projekta građevinskih kompleksa u blokovima 28, 29a i 30 – odnosno u priobalju Save za projekat „Beograd na vodi“.

U pitanju je vrlo atraktivna lokacija, imajući u vidu blizinu Save, blizinu sajamskog kompleksa (koji je predviđen za rušenje) i sadržaje u zoni oko Kule Beograd, kao i planirane sadržaje kulture u okviru Fabrike hartije Milana Vape, navodi se u samom projektu.

Šta je sve planirano?

Izgradnja gradske pijace predviđena je u delu bloka 28. Zgrada u kojoj će biti smeštena pijaca imaće prizemlje i pet spratova, a njena nadzemna (bruto) površina iznosiće 17.641 kvadrata.

Lokali i otvoreni deo pijace nalaziće se u prizemlju. Na prvom spratu predviđene su kancelarije Uprave pijace, tehničke i pomoćne prostorije.

Drugi sprat je namenjen za garažu sa ukupno 86 parking mesta, dok je treći sprat namenjen isto garaži, koja će imatit ukupno 106 parking mesta.

Četvrti sprat je poslovni prostor za izdavanje. Jedan deo čine kancelarije, a drugi deo multifunkcionalni prostor, vidi se u urbanističkom projektu.

Peti sprat namenjen je za poslovni prostor koji će koristiti JKP „Beogradske pijace“.

U severoistočnom delu Bloka 29 planiran je hotel sa četiri zvezdice, koji će imati 163 sobe i prostirati se na sedam spratova plus prizemlje.

Hotel će imati banket sale, svlačionice iz kojih se pristupa teretani, SPA centru i bazenu.

U podrumu je planirana garaža sa 58 parking mesta, dok će četiri parking mesta biti ispred hotela.

Osim hotela i pijace, u urbanističkom projektu se spominje i izgradnja stambeno‐komercijalnog kompleksa koji se sastoji od šest objekata od osam do devet spratova, a koji će biti povezani sa zajedničkim podzemnim etažama.

Javna prezentacija ovog projekta počela je 9. septembra i traje do 16. ovog meseca u prostorijama Agencije za prostorno planiranje i urbanizam, kao i na internet stranici Ministarstva građevinarstva.

Različiti pogledi na projekat

Kompanija „Beograd na vodi“ je u avgustu poslala saopštenje kojim je za široku javnost predstavila šta namerava sa tim delom glavnog grada Srbije.

To je učinjeno samo dan pre okončanja Ranog javnog uvida u Prostorni plan površine od 331 hektara na koju se proširio „Beograd na vodi“.

Stručna javnost je u ponuđenom planu videla ono što je kompanija prećutala.

Putem medija kompanija je poručila da će biti izgrađeno 11 novih vrtića sa smeštajnim kapacitetom za 1650 dece predškolskog uzrasta od jedne do šest godina, kao i tri potpuno nove osnovne škole za 1920 đaka.

Međutim, u grafičkom delu Prostornog plana koji je dat na Rani javni uvid, vidi se da je planirana izgradnja samo tri vrtića i četiri osnovne škole kao i kampusa obrazovnih ustanova.

U tekstualnom delu istog Prostornog plana (PP), piše nešto sasvim – treće: da na području plana nema evidentiranih objekata kojima se zadovoljavaju potrebe za smeštajem dece predškolskog uzrasta, već stanovnici koriste postojeće kapacitete u okruženju, a za osnovne škole da osim OŠ „Isidora Sekulić“ i raspoloživih kapaciteta u kontaktnom području npr. OŠ „Radojka Lakić“, na ostalom delu PP nema evidentiranih objekata kojima se zadovoljavaju potrebe za smeštajem dece osnovnoškolskog uzrasta.

Sanja Solarević iz udruženja građana „Naša mesna zajednica“ koje je poslala primedbe na predloženi PP, rekla je ranije za „Vreme“ da je po zakonu „na 30.240 novih stanovnika planirano 1650 mesta u predškolskim ustanovama i 1920 mesta u osnovnim školama“, dakle onoliko koliko je kompanija navela u medijima.

Međutim, u tekstualnom delu plana je navedeno da kapaciteti novoplaniranih vrtića pokrivaju 70 odsto od ukupnog broja dece, dok je za decu u osnovnim školama planirano 1920 mesta. Potreban kapacitet je 2519 učenika, što znači da planom nije poštovan ni proračunati minimum.“

Ona je rekla i da „za zelene površine takođe nije poštovan zakonski minimum niti su te zelene površine pravilno raspoređene. U planovima višeg reda kao što je Plan generalne regulacije Beograda je uglavnom propisan minimalni procenat slobodnih i zelenih površina od 30 do 40 odsto. Ovaj procenat se primenjuje na svaku parcelu pojedinačno“.

Tagovi:

Agencija za prostorno planiranje i urbanizam Srbije Beograd Beograd na vodi Gazela Prostorni plan urbanizam
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija

Građevinarstvo

02.јул 2025. M.T.

Nova ekonomija: Kompanija CRH preuzima poslovanje sa agregatima hrvatske Kufner grupe

CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe

Sankcije NIS-u

27.јун 2025. I.M.

RTS: SAD po četvrti put odložile sankcije NIS-u – novi rok 29. jul

Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS

Kancelarija

Ekonomija

26.јун 2025. M.S.

Nova ekonomija: Čiji radni dan najduže traje, a čiji najkraće?

Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice

Reagovanje

26.јун 2025. R. V.

Demanti Elektrodistribucije Srbije na pisanje „Vremena“

Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena

Struja

26.јун 2025. R. V.

Nova ekonomija: Dupli računi za struju – nastavljaju se brljanja Elektrodistribucije

Potrošačima su zbog greške Elektrodistribucije stigli dupli, izmenjeni računi za struju. Sada moraju da doplate razliku

Komentar

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević

Komentar

Igra blokadera i policije

Ako se akcije brzopoteznog postavljanja barikada i blokada istovremeno na mnogo lokacija i povlačenja kada dođe policija nastave, režim je nagrabusio

Andrej Ivanji

Komentar

Narodno blokiranje Srbije

Nikad se još nije desila istovremena blokada svih većih gradova u zemlji za puka dva sata. Sada jeste. Studenti i građani tu neće stati, jer osim otpora nemaju drugog izbora. Kako će teći narodno blokiranje Srbije i što se dalje može očekivati

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure