Projekat izgradnje vetroparka obuhvata opštine Sokobanja i Boljevac, a u blizini planiranog mesta gradnje su sela Jošanica, Vrbovac i Rujevica.
Lokalni stanovnici organizovali su sastanke u mesnim zajednicama na kojima su razmatrali potencijalne opasnosti izgradnje, kao i korake koje treba preduzeti da se ona spreči.
Kako stoji u planu detaljne regulacije, ukupna površina predloženog obuhvata iznosi 11.162 hektara od kojih je 5.860 hektara, u opštini Boljevac (KO Krivi Vir i KO Lukovo), a 5.302 hektara u opštini Sokobanja (KO Jošanica, Ko Rujevica i KO Vrbovac).
Plan detaljne regulacije za izgradnju vetroparka „Čestobrodica” na teritoriji opštine Sokobanja urađen je na osnovu odluke koju je donela Skupština opštine Sokobanja na sednici 18. jula 2022, a izmene su usvojene 25. aprila naredne, 2023. godine, piše Sokobanjapress.
To još ne znači da je rešena gradnja, kao ni izgled i veličina eventualnog vetroparka, kako se moglo čuti iz različitih izvora. Usaglašavanja tek predstoje, javni uvid i slično. Sigurno da je pozitivno što se javnost zainteresovala za ovo ekološko pitanje u zelenoj Sokobanji.
Četiri sela mogu ostati bez vode
Aktivista Igor Stojanović kaže da posebnu opasnost predstavlja što je planina Bukovik izvor vode za četiri sela: Trubarevac, Jošanicu, Rujevicu i Vrbovac. Ako se projekat sprovede, meštani ovih sela ostali bi bez vode u svojim domaćinstvima.
„Mi ovde već godinama osećamo manjak vode, i bez vetroparka. Prema prostornom planu, ovaj projekat bi zauzeo tri četvrtine atara Rujevice, ali i skoro pola atara Jošanice. U blizini je i čuvena Jošanička banja, koja ima 15 lekovitih izvora”, upozorava Stojanović.
On je gradnju Čestobrodice okarakterisao kao “prinudno iseljavanje meštana “ sa područja ovih sela.
Da bi se izgradilo 55 vetrenjača potrebno je, kaže, da dođe i do proširenja puteva, koje bi takođe uništilo šume.
Navodi da su se nezadovoljni građani sastajali u nekoliko navrata, a takođe su imali razgovor sa predsednikom Mesne zajednice Rujevica, od koga su tražili uvid u dokumente projekta „Čestobrodica”.
Sastanku u Rujevici, prema dostavljenim podacima, pored stanovnika Vrbovca, Rujevice, Jošanice, Vrmdže i još nekoliko sela, prisustvovali su i predstavnici Javnog preduzeća „Srbijašume” i Sokobanjskog ekološkog društva, kao i nekoliko odbornika opozicije.
Vetrenjače i ruže vetrova
Doktor tehničkih nauka i inženjer elektrotehnike Miroslav Parović objašnjava da se projekti vezani za energetiku u Srbiji izvode tako da se favorizuju zahtevi investitora, a zanemaruju potrebe lokalne zajednice.
„Prag za dobijanje građevinske i upotrebne dozvole je kod nas nizak. U zemljama EU morate prvo dokazati da projektom ne narušavate životnu sredinu ili interese lokalne zajednice, pa tek onda dobijate dozvolu za projekat. Procedura je i kod nas slična, ali se lokalna zajednica ništa ne pita i zanemaruju se njene potrebe”, objašnjava Parović.
Jačina vetroparka iznosila bi oko 260 mega vata, što je, kako on navodi, prevelika opasnost jer se nalazi u blizini jedne od najvećih vazdušnih banja u Srbiji.
„Vetropark bi bio veoma blizu Sokobanje. Ja ne znam za još neki slučaj da tako jak vetropark bude tako blizu neke banje. To bi moglo da naruši i ruže vetrova, po kojima je ova banja poznata”, objašnjava.
Kao još jednu nelogičnost vidi što je potrebno 11.162 hektara za vetropark, jer se u površinu vetroparka računaju samo stope i putevi koji su deo vetroparka.
Navodi da je jedan od obaveznih uslova i to da se u okviru površine koje prekriva jedan vetropark, moraju ispunjavati uslovi za normalno obavljanje aktivnosti.
Vetrenjače mogu da oteraju divljač
Predstavnici Sokobanjskog ekološkog društva su na rani javni uvid u plan detaljne regulacije za izgradnju vetroparka reagovali peticijom na kojoj su prikupili oko 1700 potpisa. Ovakvu reakciju najavili su i kada opština bude objavila javni uvid.
Saša Trpković iz Sokobanjskog ekološkog društva je izrazio bojazan da će se podizanje vetroparka negativno odraziti na divljač, te da će propasti projekat u koji je država uložila velika sredstva.
„Država je uložila ogromna sredstva da vratimo jelena na ovaj prostor i to je urađeno. Na Bukovik je vraćen jelen. Divljač traži mir i hranu. Izgradnjom vetroparka, između ostalog, i divljač gubi mir”, izneo je predstavnik ekološkog društva svoje strahove.
Okupljeni građani najavili su da će nastaviti da se sastaju i da je za njih jedino rešenje obustavljanje gradnje. Iako će se javni uvid u plan detaljne regulacije tek održati, građani kažu da su primetili da u ataru sela Jošanica niče sumnjivi objekat. Izrazili su bojazan da se radi o mernoj stanici za ispitivanje jačine vetrova i da se ona podiže za potrebe „Čestobrodice”. Ovu sumnju potvrdio je i predstavnik „Srbijašume”, rekavši da je reč o privatnom posedu i da je njegovo preduzeće podnelo prijavu za nelegalnu gradnju.
Na sastanku se čulo i da je navodno investitor počeo da oktupljuje ili uzima u zakup parcele na Bukoviku. Ova informacija do sada nije zvanično potvrđena.
Meštani su saglasni da, iako je bilo političara na ovom skupu, ne žele da politizuju ovaj događaj i da ih ne zanima ko je iz koje partije, već jedino žele da sačuvaju svoju planinu i sela koja ne žele da napuste.
Izradu plana za izgradnju vetroparaka „Čestobrodica” finansirao je „Vetroenergo” d.o.o. Beograd koji je, prema podacima sa APR-a, u vlasništvu „Wind Alinace” koji je takođe registrovan na beogradskoj adresi, ali udeo od oko 65 odsto pripada firmi „Comay co Limited” sa Kipra.