Završen je protest prosvetnih radnika ispred Vlade Srbije. Predsednik Vlade Miloš Vučević poručio je nastavnicima da ih „štrajk ne vodi nigde". Portparolka Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Mirjana Gašić rekla da je za „Vreme" da nastavljaju sa sindikalnim aktinostima
Protest prosvetnih radnika ispred Vlade Srbije je završen. Predsednik Vlade Miloš Vučević poručio je nastavnicima da ih „štrajk ne vodi nigde“.
Portparolka Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Mirjana Gašić rekla da je za „Vreme“ da nastavljaju sa sindikalnim aktinostima.
„Ako ovu lekciju vlast nije naučila, moraćemo ponovo“, rekla je Gašić.
Vučević je rekao da je Vlada prihvatila argument sindikata da ne dolazi do razdvajanja u sistemu prosvete tako da svima plate budu veće za 11 odsto i da im je ponuđena jednokratna pomoć od 15.000 dinara do 9. januara, i da je prihvaćen i njihov predlog da razredne starešine dobiju još jedan odsto na obračun.
Odgovarajući na kritike sindikata da nije ispunjeno ono što je predviđeno potpisanim sporazumom sa Vladom Srbije, Vučević je za TV Njuzmaks Balkans rekao da je urađeno 90 odsto stvari i da je u tom sporazumu navedeno da će Vlada i sindikati nastojati da rade na realizaciji onoga što je u sporazumu.
Ministarstvo prosvete: Polovina škola radi redovno
Prema podacima dobijenih od školskih uprava 49,58 odsto škola radi redovno, 32,79 odsto škola rade u izmenjenom režimu, dok je u 17,63 odsto škola nastava obustavljena u potpunosti, objavilo je Ministarstvo prosvete.
Sve predškolske ustanove danas rade u punom kapacitetu.
Četiri reprezentaivna sindikata Srbije su na protestu zato što ponudu Vlade Srbije o povećanju plata od 1. januara 2025. godine za 11 odsto smatraju, kako su rekli, „nedostojnom profesije kojom se bave“.
„Prvo bih želela da se izvinim svim roditeljima koji će danas imati neprijatnosti zbog svega ovoga. Da konstatujem da je nama kao zaposlenima u školama jako žao što smo prinuđeni da se nađemo ponovo na ulici. Jer mi već dva meseca, zapravo mi već godinama unazad ne možemo nikako da rešimo situaciju. A poslednjih dva meseca se svako malo nalazimo na ulici zapravo zato što vlada ne nudi ništa od onoga na što se obavezala, rekla je za “ Snežana Romandić iz Udruženja prosvetnih radnika Beograd .
Prema njenim rečima nastava će biti obustavljena u školama širom Srbije.
Foto: Fonet/Marko Dragoslavic Okupljanje i početak protesta reprezentativnih prosvetnih sindikata, ispred Skupštine Srbije
„Naše plate su zaista tako male. Ali nije samo pitanje naših plata, nego i uslova rada. Svega onoga što mi sada imamo i želimo zapravo da pružimo deci i želimo da ukažemo na to. A to je da mi nemamo niz nastavnih sredstava. Da mi nemamo nastavu za 21. vek. Da su uslovi u kojima je obrazovanje danas jako loši i materijalna davanja ove države minimalna. Ne samo za plate nastavnicima, što rezultira time da vi nemate adekvatan i kvalitetan kadar, rekla je Romandić.
Ona je najavila štrajk i 4. novembra, te da će tada krenuti tzv „cirkularni štrajk“.
Protestom u Beogradu, kao i svim akcijama koje planiraju za novembar, žele da još jednom da privuku pažnju nadležnih javnosti na problem obrazovanja.
Romandić je još jednom navela da ponuda Vlade „nepristojna“ i da je vlast time pokušala da ih podeli.
Dodaje, do toga neće doći.
Vlada nije spremna na pregovore
Premijer Miloš Vučević i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekli su da je to konačna ponuda, i da će pregovori sa sindikatima moći da se nastave samo ukoliko je prihvate.
Ranija ponuda aktuelne vlade je bila da nastavnom osoblju zarade budu povećane za 12 odsto, a ostalima koji rade u prosveti za osam, što sindikati nisu prihvatili.
Oni su ranije najavili da će, tokom novembra, biti organizovana „serija štrajkova“ u školama širom Srbije.
Reprezentativni prosvetni sindikati – Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, granski sindikat Nezavisnost i Sindikat radnika u prosveti Srbije, su u septembru i oktobru organizovali proteste u Beogradu i više gradova u Srbiji, kao i štrajkove po školama, nezadovoljni što nije ispunjen prethodni dogovor sa vladom.
Kasne izmene Krivičnog zakona
Među ključnim zahtevima prosvetnih radnika je i unapređenje bezbednosti u školama.
Do načelnog dogovora sindikata zaposlenih u prosveti i Vlade o uvođenju strožih mera za napade na nastavnike došlo je nakon protesta 16. maja. Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je u junu da će izmene i dopune Krivičnog zakonika, koje se odnose na zaposlene u prosveti, biti usvojene do kraja godine.
Nezadovoljni dinamikom izmena zakona, više od 10.000 nastavnika u osnovnim i srednjim školama Srbije sprovodi „beli štrajk“, odnosno svim učenicima upisuju samo ocene „odličan 5“, prema podacima Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Umesto 600 koliko ih je imala „Jugoslavija“, hotel „Ric“ će imati samo 193 sobe. Počela je prodaja stanova u kulama pored hotela što znači da će njihovu gradnju finansirati i naši kupci
Nakon objave advokata širom Srbije da počinju sa štrajkom, advokati iz Vranja saopštili su da se pridružuju protestu jer su nezadovoljni na koji način su protekle nedelje usvojene u izmene i dopune Krivičnog zakonika
„Ova situacija gde su određeni aktivisti izašli iz pritvora, a uhapšeni su neki ljudi koji su navodno krivi za zločin na Železničkoj stanici nije dovoljna. Ako nema pravde za narod, neće biti mira za vlast“, kaže za „Vreme“ poslanik u Skupštini Vojvodine Branislav Guta Grubački. Širom zemlje, protesti ne jenjavaju
„Zamislimo da neko izjavi da su stradanja Srba u Jasenovcu ’neprecizna’ ili sekundarna – takve reči bi, s pravom, izazvale ogorčenje. Zašto bi Romi zaslužili išta manje?“, pita Mensur Haliti reagujući na izjave iz Memorijalnog centra Staro sajmište koje „umanjuju značaj romskog stradanja, i ukazuju na sistemsku praksu hijerarhije među žrtvama“
Srednjoškolce je nemoguće zaplašiti, jer ih nije briga za posledice, iako su ih svesni. Svaki pokušaj pritiska na njih rezultiraće samo još većim buntom. Nemojte ih potcenjivati
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!