img
Loader
Beograd, 8°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Raspirivanje straha

Vučićev nuklearni rat: Da li će kalijum-jodid postati najtraženiji lek u Srbiji?

25. novembar 2024, 12:26 T.S.
Strah od nuklearnog rata postoji i u Ukrajini: Tablete kalijum-jodida Foto: AP Photo/Leo Correa
Strah od nuklearnog rata postoji i u Ukrajini: Tablete kalijum-jodida
Copied

Strah od nuklearnog rata danima se raspiruje u Srbiji, kako od tabloida, tako i od predsednika države. Da li će zastrašivanje građana dovesti do potražnje za tabletama kalijum-jodida, kao što je svojevremeno bio slučaj u Hrvatskoj i Austriji?

Sam pomen nuklearne katastrofe među ljudima izaziva ogroman strah. To je bio slučaj i nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin 2022. godine naredio vojsci da stavi nuklearne snage u visok stepen pripravnosti. Dve godine kasnije, nuklearno oružje je ponovo tema. Ovog puta, strah od nuklearnog rata ne širi se na društvenim mrežama i opskurnim veb-stranicama, već direktno iz Predsedništva Republike Srbije.

Pre dve godine, Putinova pretnja dovela je do ogromne potražnje za tabletama kalijum-jodida, leka koji sprečava taloženje radioaktivnog otpada u štitnoj žlezdi. U Austriji i Hrvatskoj je svojevremeno zabeležena nestašica. Danas u Srbiji, o nuklearnom ratu, zalihama i atomskim skloništima govori lično predsednik države. Može li se očekivati slična reakcija građana?

Šta je kalijum-jodid?

Probuđeno interesovanje za jod i njegova jedinjenja najjednostavnije je objasniti na primeru katastrofe u Černobilju 1986. godine. Pošto je tada u vazduh oslobođena velika količina radioaktivnog joda, medicinski radnici su stanovništvu u krugu od 15 ili 20 kilometara od samog incidenta davali tablete kalijum-jodida, i to u vrlo visokim jednokratnim dozama.

Ovo je praksa jer se udisanjem radioaktivni jod skladišti u štitnoj žlezdi i kroz nekoliko godina može da dovede do njenog oboljenja i pojave karcinoma. Uzimanjem kalijum-jodida u obliku tableta ili rastvora, štitna žlezda apsorbuje jod iz tableta, a ne radioaktivni.

Međutim, prema podacima Agencije za lekove i medicinska sredstva, u Srbiji ove tablete nisu registrovane kao lek. Zapravo, farmakolozi upozoravaju da uzimanje ovog leka na svoju ruku može dovesti do ozbiljnih posledica, kao i da „preventivna“ upotreba može samo da šteti.

„Prilikom radijacije u vazduhu ima mnogo drugih čestica od koji ne možete da se zaštitite kalijum-jodidom. Takođe, od radioaktivnog joda tim lekom ne može da se zaštiti nijedan drugi organ osim štitne žlezde“, rekao je ranije farmakolog prof. Radan Stojanović sa Medicinskog fakulteta u Beogradu za Euronews.

On je dodao da „građani ne treba da uzimaju lek na svoju ruku jer efekat zavisi od toga kada se uzima i koliko smo daleko od samog incidenta“, naglasivši pritom da se „lek daje samo u jednoj dozi“ i da „ne treba preterivati sa više doza“.

Vučić: Putin neće oklevati

Iako su ugledni svetski politički analitičari saglasni u tome da je mogućnost izbijanja nuklearnog rata mala, zabrinutost građana je opravdana kada se uzme u obzir zastrašivanje koje pristiže sa svih strana – od vrha vlasti, pa sve do režimskih tabloida.

Oni već nedelju dana, u toku – gle čuda – najveće unutrašnje krize za vreme dvanaestogodišnje vladavine Srpske napredne stranke, neumorno pišu o nuklearnom ratu. Po svemu sudeći, nuklearna katastrofa je neizbežna, a građani bi svu svoju pažnju trebalo da usmere na brigu da sačuvaju živu glavu. Odnosno, da gledaju u svoje dvorište, spremaju zalihe hrane i lekova, u nadi da će, kada taj dan konačno dođe, i za njih imati mesta u nekom atomskom skloništu.

Temu broj jedan pokrenuo je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je prvi upozorio na rizik od nuklearnog rata – naglasivši da „malo ko poznaje Putina“ bolje nego on, kao i da predsednik Rusije neće oklevati da pritisne crveno dugme ukoliko proceni da bi za njega to bio najpovoljniji potez.

Zatim je počeo da govori o atomskim skloništima i zalihama hrane. Zapravo, čini se da su tablete joda jedina stvar o kojoj predsednik Srbije nije govorio – za sada.

Nuklearna infrastruktura

Dodao je predsednik Srbije da je Srbija potpuno nespremna u pogledu broja skloništa ukoliko do takvog scenarija dođe.

„Mi smo potpuno nespremni u ovom trenutku, mi imamo 257 hiljada mesta u skloništima. Moramo da obnavljamo infrastrukturu da dođemo do broja od oko milion i po ljudi koji mogu da odu u skloništa“, rekao je Vučić.

Da li ovo znači da će aktuelna vlast, pored silnih autoputeva, mostova i pruga početi intenzivno da gradi atomska skloništa? Da li će građani jednog dana iz Andrićevog venca čuti priču o tome kako je Srpska napredna stranka sagradila mnogo više atomskih skloništa nego „oni bivši“?

No, iako skloništa, barem za sada, nema dovoljno, predsednik je poručio građanima da za hranu ne moraju da brinu.

„Naše robne rezerve su na veoma visokom nivou. I dalje nisam sasvim zadovoljan, ali od mesa, soli, šećera, ulja, suncokreta, kukuruza, pšenice, svinjskog, goveđeg mesa, pasulja, ribljih konzervi, to je sve prepuno“, rekao je Vučić tokom obraćanja javnosti.

Kako je dodao, u robnim rezervama je 13,5 do 14 miliona kilograma soli, još više šećera, kukuruza, pšenice.

Tagovi:

Jod kalijum jodid Nuklearni rat Nuklearno oružje
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Bezbednost u saobraćaju

24.maj 2025. B. B.

Uvođenje alko-brava u Srbiji: Naučna fantastika ili rešenje za pijane vozače?

Podaci iz prošle godine pokazuju da su vozači u Srbiji u čak 10.000 slučajeva bili toliko pijani da su zadržani na trežnjenju. Da li je rešenje ugradnja alko-brava u vozila

Analiza

24.maj 2025. Sonja Ćirić

Zašto država pravi nacionalne udžbenike kad već ima nacionalnu čitanku?

Nacionalni udžbenici će imati istu ulogu koja je pre samo dve godine, zakonom, bila namenjena nacionalnoj čitanci pa nije jasno zašto se od nje odustalo. Trenutno deluje da je žrtvovana zbog Zavoda za udžbenike

Upozorenja MUP-a i RHMZ: Ne izlaziti napolje bez preke potrebe

Nevreme

23.maj 2025. I.M.

Upozorenje RHMZ: Kiša, grmljavina i pljuskovi tokom večeri

Posle jakog nevremena koje je pogodilo Beograd, RHMZ upozorava da se i u toku večeri u delovima Srbije očekuju kiša i pljuskovi sa grmljavinom

Poplava u UKC Kragujevac

Kragujevac

23.maj 2025. T. S.

Pukle cevi, popadale ploče: Poplava u UKC Kragujevac dve godine od renoviranja

Do poplave na Klinici za urologiju UKC Kragujevac došlo je manje od dve godine od njenog renoviranja. Kako „Vreme“ saznaje, havariju su izazvale vodovodne cevi preko kojih su prilikom renoviranja postavljene ploče

Kosovo

23.maj 2025. B. B.

Zatvaranje srpske biblioteke u Severnoj Mitrovici: Nikakvo iznenađenje

„Srpski jezik se na Kosovu poštuje samo deklarativno, na papiru, iako po ustavu ima isti status kao albanski“, kaže za “Vreme” aktivista NVO “Aktiv” Zoran Savić

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1794
Poslednje izdanje

Režimski napad na visoko obrazovanje

Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati se
Intervju: Vladimir Horovic, advokat

Srbija ne sme da postane Pinočeov Čile

Nenad Gladić – Lepi Brka, Kosjerić

Izbori kao moba

Transplantacija organa

Šta Srbiji nedostaje za efikasan sistem

Intervju: Vladan Joler, umetnik i profesor

Odmotavanje planetarnog sistema komunikacije

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure