Zahtev za hitnu sednicu Skupštine opštine Požega uz prisustvo direktora Javnog komunalnog preduzeća „Duboko“ iz Užica, podnele su koalicije „Požega protiv nasilja“ i „NADA za Požegu“, kako bi se razmotrila ekološka i zdravstvena situacija u kojoj se našla ta opština.
Kako je saopšteno iz Inicijative za Požegu, požar koji je 3. maja izbio na deponiji „Duboko“ nije ugašen do kraja, a „sagorevanje raznovrsnog otpada predstavlja ozbiljnu ekološku i zdravstvenu opasnost“ za taj kraj.
„Sama deponija se nalazi na teritoriji Užica, ali JKP ‘Duboko’ koji je održava za svoj rad odgovara pred više opština i gradova Zlatiborskog i Moravičkog okruga, kako je navedeni projekat regionalnog karaktera. U međuvremenu, tražimo i nezavisno merenje kvaliteta vazduha umesto konstantnih uveravanja da je sve u redu, u šta izražavamo sumnju“, navodi se u saopštenju.
Kako navode, umesto umanjenja „političke štete“ oni pozivaju lokalne vlasti da obaveste građane o potencijalnim opasnostima po zdravlje i poželjnom ponašanju u cilju smanjenja izlaganja riziku.
Bez helikoptera
Zbog najavljenih nepovoljnih vremenskih uslova helikopterska jedinica neće biti angažovana na gašenju u nedelju, zaključeno je na jučerašnjoj sednici Gradskog štaba za vanredne situacije.
Helikopteri Kamov Ka-32 i Super Puma H215 velike nosivosti vode, zbog razbuktavanja požara usled obrušavanja desne strane deponije, pružale su prethodnih dana podršku gradskim i komunalnim službama koje su angažovane na zatrpavanju požara peskom.
„Aktivnosti na gašenju požara na deponiji RC „Duboko“ odvijaju u skladu sa utvrđenim planovima i dinamikom. Izvršena je stabilizacija dela deponije i izvedeni su radovi kojima se omogućava efikasnije sprovođenje gašenja požara što je rezultiralo smanjenjem količine dima. Međutim, mora se imati u vidu da vremenske okolnosti i radovi na pristupu opožarenoj površini privremeno dovode do pojave većeg intenziteta dima“, navodi se u saopštenju štaba.
Prema navodima Gradskog štaba za vanredne situacije, na gašenju požara angažovan je dovoljan broj mehanizacije i ljudstva, ali je i zaključeno da je potrebno što hitnije izvršiti nabavku dodatne količine ekstrakta za penu.
„Nema mesta za paniku“
„Želim da se ovim putem obratim svim mamama i tatama dece, počev od beba i male do dece školskog uzrasta i da im poručim da nema mesta za paniku. Sve ovo vreme otkada se dešava to što se dešava u našem okruženju radim i dežurala sam i večeras ću dežurati i niko, ali doslovce niko se nije javio sa tegobama koje su uzrokovane požarom na deponiji Duboko, niti direktno niti se požalio na telefon da su deca povraćala, dobila gušenje ili bilo šta drugo”, istakla je dr Novka Vukašinović načelnica Službe pedijatrije užičkog Doma zdravlja.
Ona je zamolila roditelje da kao što zovu za savet u vezi grčeva, temperature ili neke zdravstvene tegobe i sada slobodno pozovu ako imaju bilo kakvu sumnju da su tegobe njihove dece povezane sa ovom situacijom.
Prema rečima zamenika načelnika Gradskog štaba za vanredne sitaucije Zorana Militarova, instalirano je više novih mernih stanica za praćenje kvaliteta vazduha na području u blizini same deponije, Lužničkoj dolini, Sevojnu i na svim onim mestima, gde može doći u pitanje trenutni kvalitet vazduha, zbog nanošenja oblaka na to područje.
On navodi da su svi parametri za u granicama dozvoljenih, ali da se kontinuirano praćenje nastavlja.
„Svedoci smo da je u toku gašenje požara na deponiji Duboko, što za posledicu ima pojavu dima u većem obimu, koji se u zavisnosti od vremenskih uslova, pre svega vetra, prostire na širem području grada”, ističe Zoran Militarov zamenik načelnika Gradskog štaba za vanredne sitaucije.
Prema njegovim rečima upravo od vetra zavisi koje će područje u nekom momentu biti više ili manje zahvaćeno.