Incident, koji se dogodio u subotu, 10. februara, u večernjim časovima, predstavlja ozbiljno prekoračenje ovlašćenja od strane policije, udar na ljudska prava, dostojanstvo i bezbednost romske zajednice i stavlja pod sumnju sposobnost državnih organa da delotvorno i pravično štite sve svoje građane, navodi se u saopštenju organizacije.
„Prema izveštajima s terena, policijska racija nije samo bila deo redovne operacije u potrazi za osumnjičenim, već je izmakla kontroli i prerasla u brutalni napad na civilno stanovništvo. Članovi naše zajednice svedoče o policijskom nasilju koje uključuje fizičko zlostavljanje, pretnje i verbalne uvrede usmerene na nacionalnoj osnovi. Takvo ponašanje nije samo neprihvatljivo, već predstavlja ozbiljano kršenje zakona“, navodi se u saopštenju.
Unija Roma Srbije zahteva hitnu, transparentnu i nepristrasnu istragu ovog slučaja od strane nadležnih organa.
„Od institucija tražimo da identifikuju odgovorne za zlostavljanje, te ih privedu pravdi. Osim toga, insistiramo na tome da se rezultati istrage jasno i javno saopšte, kako bi se obnovilo poverenje građana u pravosudni sistem“, navodi se.
Upozoravaju da ovaj incident nije izolovan slučaj, već predstavlja deo šireg problema koji se tiče odnosa između policije i romske zajednice.
Kršenje ljudskih prava na svim nivoima
Istraživanje koje je prošle godine objavio Evropski centar za prava Roma (ERRC) ukazalo je na niz kršenja ljudskih prava Roma na svim nivoima sistema krivičnog pravosuđa u Srbiji.
Većina intervjuisanih Roma složila se da bi trebalo da postoji veća kazna za pojedince koji su krivi zadiskriminaciju, pri čemu 80 odsto ispitanika podržava kazneni pristup kako bi se osiguralo da se presude donose na fer način.
Istraživanje se takođe fokusiralo na intervjue sa advokatima koji se bave krivičnim pravom, što je dovelo do toga da se većina intervjuisanih advokata odbrane složila da diskriminatorni stavovi prema Romima u policiji i tužilaštvu znači da Romi imaju veće šanse da budu osuđeni za krivična dela.
Kao i slična istraživanja sprovedena u Češkoj, Slovačkoj i Severnoj Makedoniji, novi izveštaj je otkrio da je veća verovatnoća da će Romi biti etnički profilisani i uvučeni u sistem krivičnog pravosuđa nego ne-Romi u Srbiji.
Takođe, skoro polovina policajaca intervjuisanih za ovo istraživanje nije razumela šta je to diskriminacija; mnogi misle da je prihvatljivo prekršiti zakon da bi se nešto rešilo.
Istraživanje se poklapa i sa najnovijim nalazima Komiteta Ujedinjenih nacija protiv torture koji detaljno navode brojne i dosledne návode o mučenju i zlostavljanju od strane policije, najčešće da bi se iznudilo priznanje od pojedinaca tokom ispitivanja.