Izbeglicama i tražiocima azila u Srbiji treba omogućiti neometan pristup makar osnovnim bankarskim proizvodima i uslugama, kao što su platni računi koji su neophodni za njihov život, ekonomski opstanak i integraciju, zaključeno je na okruglom stolu „Finansijska inkluzija izbeglica – značaj, izazovi i potencijal“.
Kako je saopštila Agencija UN za izbeglice (UNHCR), prisilno raseljene osobe imaju suštinsku potrebu za platnim računima kako bi mogle da dobijaju i koriste mesečne zarade ili finansijsku pomoć, što je njihovo osnovno pravo, direktno povezano s materijalnim uslovima prihvata definisanim u Zakonu o azilu i privremenoj zaštiti.
Okrugli sto o ovoj temi organizovao je UNHCR, sa ciljem unapređenja pristupa izbeglica finansijskim uslugama. Na događaju su se UNHCR i partneri, uključujući Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije i Poverenika za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije, obratili bankarskom sektoru sa ciljem omogućavanja i poboljšanja pristupa platnim računima za izbeglice i tražioce azila.
Zajednički napor više aktera
Šef Predstavništva UNHCR-a u Srbiji Sufijan Ađali rekao je da će uklanjanje prepreka finansijskoj inkluziji i primena dobrih praksi omogućiti svim relevantnim akterima da zajednički osiguraju da izbeglice u Srbiji imaju priliku da ostvare puni ekonomski potencijal.
„Ovo ne samo da bi poboljšalo život osoba koje su bile prinuđene da napuste svoje zemlje, već donosi korist i zajednici i privredi u Srbiji, stvaranjem raznovrsnijeg, inkluzivnijeg i prosperitetnijeg društva“, naveo je Ađali, naglasivši da poboljšanje finansijske inkluzije izbeglica zahteva zajednički napor više aktera, te da je UNHCR na raspolaganju finansijskim institucijama.
Zamenica komesara za izbeglice i migracije Republike Srbije Svetlana Velimirović istakla je da je otvaranje računa preduslov za ostvarivanje prava na rad, dok je Poverenik za zaštitu ravnopravnosti ukazao da, potrošaču koji ima zakonit boravak u Republici Srbiji, a nema otvoren platni račun, banka treba da omogući otvaranje i korišćenje platnog računa sa osnovnim uslugama, pri čemu uslovi za otvaranje, vođenje i gašenje ovih računa moraju biti nediskriminatorni.
Na skupu su predstavljeni i primeri dobre prakse iz Evrope, uz napomenu da omogućavanje osnovnih finansijskih usluga doprinosi borbi protiv pranja novca i smanjuje rizike od nelegalnih aktivnosti.
Ova aktivnost je deo projekta „Podrška Evropske unije upravljanju migracijama u Srbiji: Promovisanje integracije izbeglica i migranata”. Projekat je finansijski podržan od strane EU. Projekat realizuje UNHCR Srbija u partnerstvu sa IOM Srbija i Komesarijatom za izbeglice i migracije Republike Srbije.