Šestogodišnje dete iz Beograda utopilo se sinoć u bazenu hotela „Konak“ na Zlatiboru, prenosi RTS.
Po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva iz Užica, određeno je zadržavanje od 48 sati vlasniku firme koja se bavila održavanjem bazena u zlatiborskom hotelu „Konak“.
Osumnjičeni je priveden po nalogu za teško delo protiv opšte sigurnosti.
Sumnja se da je bilo propusta u održavanju bazena na kojem se sinoć oko 21 sat utopilo dete iz Beograda, koje je na bazenu bilo u pratnji bake.
Istraga je u toku.
Nekoliko zabluda o utapanju
Gradski zavod za javno zdravlje je ranije ovog leta upozorio građane da u najvećem broju slučajeva utapanje ne izgleda onako kako zamišljamo, a da među stanovništvom postoje mnoge zablude zbog kojih sebe i decu izlažu riziku kada je u pitanju uživanje u vodi, prenosi N1.
Jedna od najvećih zabluda jeste da utapanje traje dugo. Osoba koja se utapa će se boriti za vazduh oko 20 do 60 sekundi. Posle toga, ona više neće biti u mogućnosti da se održava iznad površine vode.
Kada se nađe ispod površine ovo vreme postaje još kraće. Utapanje može potrajati nekoliko minuta, ali se može dogoditi i za 30 sekundi i manje.
Još jedna zabluda jeste da je utapanje bučno i da će osoba privući pažnju, a u stavrnosti se to retko dešava. Osoba koja se utapa će veoma teško disati, što znači da nije u stanju da pozove pomoć. Glava utopljenika će se naizmenično kretati iznad i ispod površine vode pre potpunog potapanja, što otežava disanje ili govor.
Kako prepoznati nekoga u nevolji?
Neki od znakova jesu ispružene ruke, telo se pomera vertikalno gore-dole, sa licem blizu ili ispod površine vode, a osoba ne udara nogama ili se ne kreće, to može biti znak utapanja.
Zabluda je i da su deca bezbedna u bazenu ili plitkoj vodi. Da bi se dete utopilo, dubina vode ne mora da bude velika – bebe i mala deca mogu se utopiti i u vodi dubokoj svega nekoliko centimetara. Skoro sva utapanja dece, uključujući i ona u plitkoj vodi, su se dogodila u odsustvu aktivnog nadzora odraslih.
Ukoliko ste sa detetom u vodi, uvek budite pored njega, postarajte se da vam dete uvek bude „na dohvat ruke“.
„Uvek treba da skočite u vodu da biste nekoga spasili” je još jedna zabluda ukoliko se neko utapa. Zapravo, preporuka je da mu dobacite nešto kako bi mu pomogli da ostane na površini (poput koluta za spasavanje i slično) ili da mu pružite ruku ukoliko ste blizu. Uskakanje u vodu može predstavljati rizik po vas ako vas uspaničena osoba povuče sa sobom.
Ukoliko je osoba bez svesti, onda ćete svakako ući u vodu, ali znajte da čak i iskusnim plivačima može biti teško da nekoga izvuku iz vode, tako da uvek pozovite još nekoga da vam pomogne.
Izvor: RTS, N1