Niš
Protest u Nišu: „Država smo mi“
Od petka su u Nišu dodatne škole u štrajku. Protestna šetnja vodila je do prosvetne inspekcije i dopisništva RTS-a gde su neki zaposleni podržali studente
U ponedeljak, 30. decembra, biće izrečena presuda Vladimiru i Miljani Kecmanović, roditeljima maloletnika koji je izvršio masovno ubistvo u OŠ „Vladislav Ribnikar“ 3. maja 2023. godine
Viši sud u Beogradu u ponedeljak će objaviti presudu Vladimiru i Miljani Kecmanović, roditeljima trinaestogodišnjeg dečaka koji je 3. maja 2023. godine u OŠ „Vladislav Ribnikar” pucajući iz pištolja usmrtio devetoro đaka i radnika obezbeđenja te škole i ranio još petoro učenika i nastavnicu istorije.
Sud će izreći prvostepenu presudu, na koju će i odbrana i tužilaštvo moći da ulože žalbu Apelacionom sudu.
Suđenje Vladimiru i Miljani Kecmanović je od samog početka zatvoreno za javnost. Međutim, srpski zakon propisuje da izricanje presuda mora biti javno objavljeno.
„Završetak suđenja za ubistva u Ribnikaru, prilika je da svi još jednom izrazimo solidarnost i empatiju sa svim žrtvama i njihovim porodicama, sa drugarima i prijateljima žrtava. Još jedna je prilika da se zatraže pravedne kazne, da se pozovu institucije i vlast, da pronađu načine koji će omogućiti prevenciju, da se ovakve tragedije ne događaju“, napisao je novinar Veran Matić u tekstu objavljenom na portalu Javni servis.
„Zbog toga je važno da tu solidarnost i empatiju iskažemo i ispred Palate pravde, u ponedeljak, 30. decembra u 12.30 časova“, dodao je Matić.
Maloletni K. K. (13) koji je pucao 3. maja, u trenutku izvršenja zločina nije imao navršenih 14 godina, te po zakonu ne može biti krivično odgovoran. Nakon što je saslušan, advokatica Kecmanovića potvrdila je za medije da je K. K. dobio status oštećenog, a da je optužnica protiv njegovih roditelja proširena i na krivično delo zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica.
Tužilac traži maksimalne kazne
Kako je već pisalo „Vreme“, glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović zatražio je od suda da Vladimira i Miljanu Kecmanović osudi na maksimalne zakonske kazne.
Izlažući završnu reč na suđenju pred Višim sudom u Beogradu, Stefanović je za Vladimira Kecmanovića predložio 12 godina zatvora za teško delo protiv opšte sigurnosti i tri godine zatvora za krivično delo zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica, odnosno jedinstvenu kaznu od ukupno 14 godina i 11 meseci zatvora.
Za Miljanu Kecmanović predložio je dve i po godine zatvora i novčanu kaznu od 500.000 dinara za krivično delo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija i tri godine zatvora zbog zapuštanja zlostavljanja maloletnog lica, odnosno jedinstvenu kaznu od pet godina i pet meseci zatvora, piše RTS.
Oduzeti oružje Kecmanoviću
U ovom postupku sudi se i instruktoru streljaštva Nemanji Marinkoviću, za kojeg je Stefanović predložio maksimalnu kaznu od tri godine zatvora zbog krivičnog dela davanje lažnog iskaza.
Pored toga, zatražio je i da sud Kecmanoviću produži pritvor, sa obrazloženjem da bi na slobodi mogao da ponovi krivično delo i da bi to uznemirilo javnost.
Takođe je tražio i da mu se oduzme sve vatreno oružje koje poseduje.
Za Miljanu Kecmanović glavni tužilac je predložio produženje mere zabrane prilaženja, sastajanja ili komuniciranja sa sinom koji je počinio masovno ubistvo, jer okolnosti zbog kojih joj je ova mera određena i produžavana nisu izgubile na značaju.
Slučaj ispraćen senzacionalistički
Iako je suđenje od samog početka bilo zatvoreno za javnost, čitav proces obeležilo je curenje izjava iz sudnice, koje su tablodi prenosili izrazito senzacionalno. Celokupno izveštavanje o ubistvima u Ribnikaru obeležila su brojna kršenja Kodeksa novinara Srbije.
Hiljade tekstova objavljeno je samo u prvih nekoliko dana od ubistva. Obeležio ih je senzacionalizam, iznošenje traumatičnih detalja, spekulisanje o motivima, invazija na privatnost žrtava i njihovih porodica, objavljivanje neproverenih ili neproverljivih informacija i fokusiranje na počinioca.
Dve porodice nastradalih su tužile tabloide, ali su sporovi i dalje u toku, piše BIRN.
Od petka su u Nišu dodatne škole u štrajku. Protestna šetnja vodila je do prosvetne inspekcije i dopisništva RTS-a gde su neki zaposleni podržali studente
„Taksisti štrajkačima nude besplatnu vožnju, poljoprivrednici ih štite traktorima, a podršku studentima dao je čak i teniski as Novak Đoković“ - ovako strani mediji izveštavaju o generalnom štrajku u Srbiji
Od klubova, restorana, preko prodavaca na ulici i knjižara do većih biznisa i medija - mnogi će u petak bojkotovati sopstveni posao da bi učestvovali u sveopštem štrajku i izrazili nezadovoljstvo režimom, ali i podršku studentima
Putnici na letu iz Barselone do Beograda prvi su među onima koji su direktno oštećeni zbog američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije. Poremećaja u satnici i dužini letova, sigurno će biti zbog toga, kažu stručnjaci
Studenti u blokadi su na društvenim mrežama podelili video sa brojnim savetima građanima kako da se ponašaju u petak (24. januar), za kada su pozvali na generalni štrajk
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve