Kompanija Linglong planira da u blizini svoje fabrike u Zrenjaninu gradi stambeno-poslovni kompleks, piše Nova ekonomija.
Odeljenje za urbanizam Gradske uprave Zrenjanina objavilo je danas u Listu „Zrenjanin“ javni poziv za prezentaciju urbanističkog projekta urbanističke-arhitektonsko razrade lokacije za izgradnju stambeno-poslovnog kompleksa koju je podneo „Linglong international Europe“ Zrenjanin.
Uvid u projekat biće dostupan od 30. avgusta, ali je već poznato da je kompanija „Linglong“ 2022. godine platila 14 miliona dinara za 2,8 hektara građevinskog zemljišta na ulazu u Ečku iz Zrenjanina, u blizini gradilišta te kompanije.
Prilikom donošenja rešenja Gradskog veća o otuđenju tog građevinskog zemljišta, rečeno je da će objekti kolektivnog stanovanja u Ečki, pet objekata sa oko 300 stanova, biti namenjeni rezidencijalnom stanovanju, kao i za stanove srpskim i kineskim radnicima, zaposlenim u samoj kompaniji.
Javna prezentacija, u trajanju od sedam dana, održaće se od 30. avgusta do 6. septembra ove godine godine u Gradskoj kući svakog radnog dana od 10 do 12 časova i na zvaničnom sajtu Grada Zrenjanina u delu Oglasi i konkursi.
Pozvana su sva zainteresovana pravna i fizička lica da u toku javne prezentacije izvrše uvid u Urbanistički projekat, kao i da u toku trajanja javne prezentacije svoje primedbe i sugestije na planirana rešenja u pisanom obliku dostave nadležnom organu na adresu Odeljenja za urbanizam, Gradske uprave Zrenjanin, najkasnije do 6. septembra.
Slučaj vijetnamskih radnika
Kompanija Linglong je u fokus javnosti došla zbog sličnog slučaja nepoštovanja prava radnika iz Vijetnama.
Zbog prisilnog rada više stotina stranih radnika u toj fabrici, Srbija je završila u izveštaju Stejt departmenta o trgovini ljudima.
Slučaj radnika iz Vijetnama, a kasnije i radnika iz Indije koji su radili na izgradnji fabrike guma u Zrenjaninu jedan je od ekstremnijih slučajeva eksploatacije stranih radnika kod stranih investitora. Njima je nedostajalo i ono osnovno – hrana i voda. Te su tako, na primer, pošto su bili gladni a plate su kasnile, postavljali zamke u okolini fabrike i lovili divljač kako bi preživeli.
Izvor: Nova ekonomija