img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Poljoprivreda

Topla zima, ledeni april: Voćari u Srbiji upravo žive noćnu moru

22. април 2024, 10:27 T.S. / Nemanja Rujević
Otkupna cena maline svake godine je briga poljoprivrednika Foto: Pexels/Pixabay
Otkupna cena maline svake godine je briga poljoprivrednika
Copied

Noći u Srbiji su vedre i ledene. To je kobno za voće koje je zbog blage zime već pustilo pupoljke i procvetalo. Posebno brinu malinari, jer je na „crveno zlato“ u mnogim delovima Srbije pao sneg, ali još uvek je rano da se prognoziraju cene

„Jak mraz u Ivanjici i okolini naneo je velike štete svim voćnim vrstama, a naročito su oštećene šljiva i malina. Pojedini voćari su palili vatru oko šljiva, a razmere štete znaće se narednih dana. Nažalost, opet se najavljuje hladan talas tako da ove godine nemamo čemu da se nadamo“, priča za OzonPress jedan od većih voćara u Ivanjici.

Mraz je ovih dana koban po voće u Ivanjici. Temperatura noću pada i na minus četiri stepena što je dovelo do smrzavanja lista i cveta. I dok su kiša i zahlađenje dobro došli ratarima, u procvale grane zabrinuto gledaju voćari i u drugim krajevima Srbije.

U Čačku, Šapcu, Kosjeriću, užičkom, ariljskom i sjeničkom kraju je pao sneg. Sneg je pao i na području Zlatibora i Tare.

Rano da se govori o ceni

Blaga i topla zima bila je signal za voće da pusti pupoljke i procveta. Zbog nestabilnog vremena, ovo je za voćarstvo problem.

Kako je za „Vreme“ ranije rekao poljoprivrednik Tomislav Jelić iz okoline Čačka, voćari tu ne mogu više ništa da urade, osim da čekaju. „Kajsija bi na minus jedan već stradala. Jabuke i kruške bi izdržale možda do minus pet.“

„Do sada mi se nije desilo da sve izmrzne, gubio sam 20 do 30 odsto. Ali u Čačanskoj kotlini se dešavalo da ode sav rod. Ja sam voćar koji nema drugi izvor prihoda. To je strašan osećaj. Ali, uzdam se u sreću“, rekao je ovaj poljoprivrednik.

Slične glavobolje su voćari imali i prošle godine, kada su nekako „pregrmeli“ nestabilni mart, samo da bi ih u aprilu dočekao sneg.

To je bio jedan od razloga visoke cene voća u godini za nama. Ipak, danas je i dalje prerano da se govori o potencijalnom poskupljenju voća, s obzirom na to da mraz nije zahvatio sve delove Srbije, kao i zbog toga što nije svaka sorta voća jednako osetljiva na niske temperature.

Maline pod snegom

Niske temperature u aprilu posebno brinu malinare, jer se „crveno zlato“ uzgaja i na višim nadmorskim visinama, koje je ovih dana iznenadio sneg. Ono što malinare brine jeste na koji način će situacija sa snegom u aprilu uticati na rod i otkupnu cenu maline.

„Kakav će rod biti ove godine, to je sada pod velikim znakom pitanja. Da cena bude i 1.000 dinara za kilogram, ništa nam ne vredi“, kaže za portal Agroklub malinar iz sela Alin grm kod Ljubovije Siniša Bojić, koji ima hektar zemlje pod ovim voćem. Bojić je prošle godine proizveo 13 tona malina.

Iz Ministarstva poljoprivrede ranije su rekli da malinari ove godine neće biti u problemu kada je otkupna cena u pitanju.

„Proizvođačima bih rekla da nastave da se bave malinom i našim crvenim zlatom, da otvorimo nova tržišta. Ono što je bitno je da ćemo u novu otkupnu sezonu maline ući sa nešto više od 20.000 tona. To je dobar podatak“, rekla je ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković početkom marta na Kopaonik biznis forumu.

Ni osiguranja nisu naivna

U zapadnoj Evropi voćari znaju da pale posebne baklje i dogrevaju svoja stabla, a upravo tako pojedini ivanjički poljoprivrednici pokšavaju da pomognu svojim smrznutim malinama. Pored toga, postoji i proizvodnja „veštačke kiše“ sistemima prskalica. Stalno prskanje tokom mraza oblaže voće tankim ledom i drži ga na temperaturi oko nula stepeni, ali ne niže od toga.

Ali, kako je rekao za „Vreme“ Tomislav Jelić iz Čačka, takav sistem košta više hiljada evra i troši ogromnu količinu vode. Otprilike osamsto litara na hektar voćnjaka – u svakom minutu.

Država pomaže tu i tamo, recimo pokriva deo osiguranja. Ali, i osiguravajuće kuće znaju za klimatske promene.

„Retko osiguravaju od mraza“, priča Jelić. „Recimo, meni je Dunav osiguranje ponudilo da osiguranje od mraza počne da važi od 24. aprila – a šta će mi tad, tad sigurno neće biti mraza.“

Mali poljoprivrednici najugroženiji

Najveći strah voćara nije mraz, već neizvesnost. Klimatske promene uzrokuju sve nestabilnije vremenske prilike, te stručnjaci upozoravaju da će i u budućnosti sve češće dolaziti do velikih temperaturnih oscilacija.

Meteorolog Vladimir Đorđević kaže da sa problemima koje donosi nestabilno vreme uglavnom suočavaju mali poljoprivrednici.

„Veliki poljoprivredni proizvođači koji počinju da dominiraju tržištem, kao što su Delta Agrar, Al Dahra i drugi, uglavnom su tehnološki i finansijski moćni pa im je lako da trpe ovakve klimatske šokove. Njima ne treba država da im pomogne. Malim proizvođačima je ovo pitanje ‘biti ili ne biti‘. Njima jedna ili dve loše sezone mogu da zagorčaju život narednih deset godina“, zaključuje Đorđević.

Tagovi:

maline Mraz srbija sneg april Voćari Voće vremenske prilike
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Blokada KCB-a

18.јул 2025. N.M.

Interventna jedinica policije odblokirala Kulturni centar Beograd

Jedinica interventne policije odblokirala je Kulturni centar Beograd (KCB). Pripadnici IJP su obili vrata na ulazu u KCB u Kolarčevoj ulici

Presuda za tragediju u Novom Sadu

18.јул 2025. I.M.

Država i „Infrastruktura železnice Srbije“ plaćaju odštetu porodicama nastradalih

Gotovo godinu dana nakon tragedije u kojoj je 16 ljudi izgubilo život pod ruševinama nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici, Viši sud je doneo presudu kojom utvrđuje odgovornost države i železnica, i dosuđuje milionske iznose odštete članovima porodica nastradalih

Godišnjica tragedije

18.јул 2025. Novak Marković

Dvanaest godina bez pravde: Sećanje na Andreu Bojanić, bez memorijalne blokade

Andrea Bojanić stradala je na današnji dan pre 12 godina kada je na nju autom naleteo Aleksandar Mitrović, sin vlasnika TV Pinka Željka Mitrovića. Zbor građana Konjarnika najavio je jutros memorijalnu blokadu, ali je ista otkazana po želji Andreine majke

Univerzitet u beogradu

18.јул 2025. I.M.

Đokić sa britanskim zvaničnicima: Univerzitet u Beogradu kao stub regionalne saradnje

Na sastanku sa predstavnicima Velike Britanije, rektor Vladan Đokić istakao je ulogu Univerziteta u Beogradu kao ključne institucije u okviru Berlinskog procesa, posebno u segmentima obrazovanja, istraživanja i saradnje sa dijasporom

LGBTQ+

18.јул 2025. Novak Marković

Pretnje smrću aktivistima Prajd karavana na jugu Srbije

Udruženje „Da se zna!“ upozorilo je da im je upućeno na hiljade poruka pretnji, uvreda i govora mržnje od trenutka kada su najavili „Prajd karavan“ u Nišu i Leskovcu

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure