Većina prosvetnih radnika u osnovnim školama ovaj ponedeljak, 31. mart, dočekaće radno – nakon 11 nedelja štrajka.
Nastavnici su u januaru 2025. ustali, nakon što su sindikati u prosveti dogovorili sa državom nove plate, koje i dalje nisu bile na nivou koji je država obećala još 2023. godine. Ustali su i za sopstvena prava, ali i stali iza studentskih zahteve. Neki od njih sada su ogorčeni zbog izostanka podrške kolega iz drugih javnih sektora.
„Dragi tapšatori po ramenu, sad malo vi! Pridružićemo se kad zatreba!“, piše jedna od prosvetnih radnica na X, a u potpisu ove poruke je stavila – Prosveta Srbije.
Mnogi su odluku nastavnika, da ponovo počnu da rade – dočekali na nož, pod obrazloženjem da nisu dovoljno istrajni i da su odustali od štrajka kada su im smanjene ili ukinute plate za februar.
Međutim, prosvetarima se gotovo niko od javnog sektora nije pridružio u štrajku, osim nekoliko fakulteta u Beogradu, poput Fizičkog, Elektrotehničkog i Medicinskog, iako su nedeljama pozivali i radnike EPS-a, Pošte, različitih nivoa vlasti u lokalnim samoupravama, ali i profesore fakulteta.
Nova predsednica Foruma beogradskih gimnazija Ana Dimitrijević je na dan isplate februarske plate, koja mnogim nastavnicima nije stigla, poručila u razgovoru za „Vreme“: “Ne žalite nastavnike, pridružite im se u štrajku”.
Dušan Bojanić, nastavnik iz Zrenjanina koji je prepešačio Srbiju, rekao je „Vreme“ da bi najviše „voleo da i drugi prosvetari obustave rad kako bismo zajedno podelili ovaj pritisak sa kojim se nastavnici u štrajku suočavaju poslednjih meseci”.
Iako su sa pojedinih fakulteta u Srbiji govorili za „Vreme“ da imaju problem da izglasaju štrajk jer na to ne bi pristali zaposleni koji spadaju u nenastavno osoblje, samo tri fakulteta su se pridružila štrajku. Ipak, Ministarstvo prosvete ostavilo je bez plate i sve zaposlene u visokoškolskom obrazovanju krajem marta.
Počeo je da se primenjuje isti recept koji je slomio kičmu štrajku u osnovnim i srednjim školama.
Kakvo je stanje u učionicama
Prosvetari Čačka i Lučana vratili su se učionice, mada u okviru zakonskog štrajka. Na prekid obustave rada odlučila se i većina škola u Užicu, kao i pojedine beogradske osnovne škole. Prosvetni radnici iz Užica, Čačka i Lučana navode da se na nastavu vraćaju vođeni interesom učenika, a da će svoju podršku studentskim protestima izražavati na drugi način i tako nastaviti svoju borbu.
Aleksandar Vinić iz Udružene prosvete Srbije rekao je za „Vreme“ da je država pokušala da slomi nastavnike smanjenjem ili ukidanjem plata.
Širom Srbije određeni broj nastavnika ne radi, a brojka se kreće od nekoliko njih do polovine ili čitavog kolektiva. U srednjim školama u kojima se nastava održava, mnogi maturanti ili učenici drugih razreda i dalje odbijaju da dolaze na nastavu. Tačan broj škola i nastavnika u obustavi rada i dalje je teško utvrditi.
Što se Beograda tiče, prema informacijama Foruma beogradskih gimnazija, u obustavi rada je i dalje većina gimnazija.