Radnici Apotekarske ustanove Beograd, kako kažu, nemaju redovna primanja, nedostaju im lekovi i medicinska sredstva jer dobavljači nisu plaćeni, a novca u budžetu grada – nema, piše Nova.rs.
Imaju sve manje kupaca zato što ljudi sumnjaju da će kod njih naći potreban lek.
Farmaceuti zaposleni u ovim apotekama, a ima ih 700 zaposlenih, strahuju od privatizacije, prodaje, gašenja ove ustanove. Ne znaju šta će se desiti zato što ne dobijaju nikakve informacije.
Problemi sa kojima se suočavaju bili bi sprečeni da Zakon o apotekarskoj delatnosti nije, pre više godina, povučen iz procedure. Tim zakonom je trebalo da se uspostavi mreža apotekarskih ustanova. To bi dovelo do ograničavanja širenja određenih apoteka, prevashodno ovih iz privatnog sektora.
Širenje privatnih apoteka im deluje nezaustavljivo, pogotovo što se državne postepeno gase. Smatraju da je to najviše na štetu pacijenata. Zaposleni u Apotekama Beograd kažu da pacijentima u privatnom sektoru kvalitetna usluga nije sigurna jer tamo mahom ne rade farmaceuti, već samo tehničari.
Kažu i da je ista situacija i po drugim mestima jer, profit je postao važniji od bezbednosti pacijenata.
Podsetimo, u martu ove godine zaposleni u Apotekarskoj ustanovi Kraljevo više meseci su protestovali kako bi zaustavili izdavanje državne apoteke, jer je vlast početkom godine, a nakon završetka lokalnih izbora, donela odluku da izda osam najrentabilnijih apoteka u centralnoj gradskoj zoni, navodno zbog lošeg poslovanja.