U jeku nezadovoljstva prosvetnih radnika zbog loših uslova rada u školama i natprosečno niskom platom, Ministarstvo prosvete najavljuje „novi projekat”.
Uvođenje informacionog sistema „Zdravitas“, treba da prati motoričke sposobnosti učenika od trećeg razreda osnovne do kraja srednje škole.
Ova najava je još više razljutila nastavnike, koji ne samo da nisu voljni da pored svih zaduženja, imaju još jednu obavezu, za koju nisu plaćeni, već i sumjnaju i da se podaci o deci i roditeljima zloupotrebljavaju.
Iz sindikata prosvenih radnika „Nezavisnost” rekli su za „Vreme” da će uskoro imati jasan stav i o, ovoj novoj stavci, na već pretrpanoj listi obaveza nastavnika.
Podsećaju i da u sredu 2. oktobra neće biti nastave u školama, niti prijema dece u vrtiće čiji zaposleni su članovi četiri reprezentativna sindikata koji organizuju štrajk i protest u Beogradu.
Koji podaci se beleže i ko ima pristup?
Podatke o detetu, ime, prezime i ostale lične podatke, moći će da vidi samo roditelj i predmetni nastavnik, dok će u centralnoj bazi biti vidljivi Jedinstven obrazovni broj učenika (JOB), njegov uzrast, razred i podaci o motoričkim sposobnostima.
Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predviđeno je da se u registar učenika preko JOB-a unose i podaci za određivanje telesnog i motoričkog statusa učenika u okviru obrazovno-vaspitnog sistema, dobijenih kroz sistem praćenja telesnog i motoričkog statusa učenika u okviru nastave fizičkog i zdravstvenog vaspitanja.
Softver je izradio Fakultet organizacionih nauka, u saradnji sa Fakultetom sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Beogradu i na tom poslu je rađeno nekoliko godina.
Zakazana obuka za nastavnike
Zbog negodovanja nastanvnika je reagovao i Srpski savez profesora fizičkog vaspitanja i sporta, preneo je Danas, pokušavši da objasni da Zdravitas nije ništa drugo nego softver za praćenje biološkog razvoja i razvoja motoričkih sposobnosti učenika koje je uvedeno u program nastave i učenja još 2017. godine.
Onlajn obuka za korišćenje softvera za 25.000 nastavnika fizičkog i učitelja u trajanju od tri sata bi trebalo da bude organizovana 5. oktobra.
Međutim, neki zaposleni najavljuju da neće učestvovati u predviđenim aktivnostima jer im ne ulaze u 40-časovnu radnu nedelju.
Svako osmo dete gojazno
Svako osmo dete u Srbiji je gojazno. Uzrok su loša ishrana i slaba fizička aktivnost.
U Srbiji je prošle godine pokrennut pilot projekat „Svako dete ima pravo da odrasta zdravo“, u 73 osnovne i 22 srednje škole u Srbiji đaci su imali povećan broj časova fizičkog vaspitanja.
U tim osnovnim školama đaci su imali časove fizičkog vaspitanja svakog dana, a u srednjim školama četiri časa, a tamo gde su postojali uslovi i pet časova nedeljno.
Narodna poslanica i predsednica Pododbora za sport Tatjana Medved rekla je ranije za RTS da je alarm izazvalo što poslednjih nekoliko godina ima sve više gojazne dece sa slabom motorikom.
Iako je ideja bila odlična i pozdravljena sa svih strana ni od toga izgleda nema ništa jer nije obezbeđeno dovoljno nastavnog kadra, što nas vraća na početni problem, da li su prioritet podaci ili ljudi.