Zaprepašćeni smo vestima da je Sindikat zaposlenih policije zatražio od gimnazija i srednjih škola u Srbiji da se roman Dorotej, čiji je autor ugledni pisac Dobrilo Nenadić (1940-2019), ukloni iz školske lektire, saopštio je juče Upravni odbor Srpskog PEN centra.
Udruženje ovaj zahtev osuđuje i smatra ga „neprihvatljivom slikom javnog govora“.
„Osuđujemo zahtev ‘Sindikata zaposlenih policije’ prepoznajući u njemu elemente cenzure i zabrane koji moraju biti odbačeni u našem društvu. Takav zahtev proistekao je iz potpuno pogrešnog čitanja književnosti. Osim što je izraz nerazumevanja književnosti, ovaj zahtev je i neprihvatljiva slika javnog govora i društvenog stanja u našoj zemlji“
„O lektiri i književnosti ne može odlučivati nijedan policijski organ, uključujući i bilo koji sindikat policije. Policija treba da, u skladu sa zakonom, brine o bezbednosti građana, a ne o tome šta građani misle i pišu“. Srpski PEN centar najodlučnije odbacuje svaki pokušaj da se književnost svede na pitanje moralno-političke podobnosti, političkog utilitarizma ili političke korektnosti“ , navodi se u saopštenju UO Srpskog PEN centra.
Začuđeni odlukom
Iz ovog udruženja poručuju da su „začuđeni odlukom dve gimnazije da samovoljno izostavi roman Dobrila Nenadića Dorotej iz školske lektire i da pružaju podršku gimnazijskim profesorima književnosti u odbrani svog profesionalnog integriteta.
„Pitanje lektire je važno i o njemu se može raspravljati u stručnim, profesionalnim, akademskim i književnim krugovima“, ističe na kraju svog saopštenja Upravni odbor Srpskog PEN centra.
Sindikat zaposlenih u policiji, upozorio je gimnazije da je „Dorotej“ Dobrila Nenadića nepodobno štivo za decu, a vrtić u Temerinu da je program rodne ravnopravnosti nastran.