Zbog nedostatka 20.000 vozača kamiona i autobusa, u Srbiji je izmenjen Pravilnik o teorijskoj i praktičnoj obuci kandidata za vozače.
Sada za volan kamiona mogu i mladi već od 18 godina, a autobusa sa 21.
Ovaj problem prisutan je širom sveta jer rastu potrebe za transportom.
Država je preduzela određene mere, pa je u septembru prošle godine izmenama Zakona o bezbednosti saobraćaja smanjena starosna granica za vozače kamiona i autobusa.
Međutim, te izmene nisu mogle da budu primenjene u praksi dok se ne donesu podzakonski akti, a među njima i Pravilnik o teorijskoj i praktičnoj obuci kandidata za vozače.
Ovaj Pravilnik je sada izmenjen, tako da su od 9. marta auto-škole počele da ga primenjuju.
Praksa ista kao u EU
Generalni direktor Srbijatransporta Goran Aleksić kaže za „Vreme” da je to praksa u svim zemljama Evropske unije.
„Stručnjaci u celom svetu procenjuju da su osobe od 18 godina vrlo sposobne i zrele da mogu da obavljaju odgovorne poslove. Suština je da ti mladi ljudi moraju da budu dobro obučeni i edukovani za posao. Mladi odlaze i u vojsku i tamo se obučavaju da koriste vozila i sredstva i slično jer je neophodna stručna sposobnost za to. Tema bi ovde trebalo da bude obučenost”, kaže Aleksić.
Mladi mogu dobiti kategoriju za vozače kamiona ili autobusa tek kada se obuče i polože Stručno-profesionalnu kompetenciju koja je uvedena 2019. godine. Ta obuka ima 140 časova i predviđa praktične i dodatne obuke preko obuka u autoškolama.
Sagovornik „Vremena” kaže da, kao i svuda u svetu, te pripreme iznedre „sveobuhvatnu ličnost“ koja ja je sposbna da obavlja svoj posao na najbolji mogući način.
Olakšati priptup profesiji
„Ono što mi očekujemo kao poslodavci i predstavnici javnog drumskog sektora je da će se izvršiti izmene Pravilnika za stručnu profesionalnu kompetenciju i Pravilnik za vozače koji bi dodatno olakašali, finansijski pre svega, mogućnost pristupa profesiji. U ovom trenutku je obuka u autoškolama je skupa. Čas na autobusu košta 6000 dinara, a kandidat treba da ima 25 časova”, kaže Aleksić.
Dodaje da je preduzeće Srbijatransport uputilo predloge da se vozači tretiraju na poseban način. Da se daju određene olakšice i da se subvencioniše obuka za profesionalne vozače.
„Preduzimanjem određenih mera možemo na određeno vreme stabilizovati problem nedostatka profesionalnih vozača”, kaže on.
Godine do uvođenja reda
Ovakve i slične mere dale su dobre rezultate u evropskim državama gde je nedostatak vozača veoma izražen.
„U Srbiji to još uvek nije slučaj ali se nadamo da će se prepoznati taj probelm.
Kada se donesu potrebne mere, trebaće mnogo godina da se sve ‘dovede u red’”, kaže Aleksić.
Sada je rešenje, kom pribegavaju poslodavci, da se iz Indije i azijskih zemalja dovode iskusni vozači. Oni znaju engleski jezik, imaju od 30 do 45 godina i provereni su.
Aleksić dodaje da i u Srbiji raste obim zahteva za transportom i neophodno je što pre delovati kako njegov zastoj ne bi ometao razvoj privrede.
Nepotrebna diskriminacija
Prema novom Pravilniku kandidati mogu direktno da polažu za D kategoriju bez obaveze posedovanja C kategorije, što je pojednnostavilo procesduru.
Ovo bi, kaže Aleksić, mogla da bude i značajna olakšica za žene koje bi želele da se bave ovim poslom.
„Najveći obim zaposlenih radnica je u atobuskom saobraćaju. Savremeni autobusi i vozila su tehnički i tehnološki znajčajno unapređena. Kada je prevoz tereta u pitanju često dolazimo u situaciju da je potrebna i fizička snaga, za istovar i slično, ali što se tiče vožnje autobusa posebno u gradskom saobračaju, vožnja je lagana i mirna. Tako da se nadam da će biti više žena koje će i u Srbiji obavljati taj posao, jer nema razloga da postoji diskriminacija”, kaže Aleksić.
U Srbijatransportu smatraju da je Srbiji neophodno da svake godine, pored 1000 novih vozača koji se obrazuju u srednjim stručnim školama, kroz CPC centre bude obučeno i osposobljeno više od 3000 novih profesionalnih vozača u drumskom transportu.