
Priča iz života
Slovenci u Beogradu: Zašto ste to dozvolili
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
U utorak, 10. septembra Srbija je u jednom trenutku uvozila struju u količini trećine dnevne potrošnje. Stručnjaci upozoravaju da treba misliti na zimu, a predsednik Srbije najavljuje rešenje kopanjem više uglja
Srbija je 10. septembra oko 13.30 sati uvozila više od gigavata struje, tačnije, 1,026 gigavata, dok je istovremeno, proizvodnja iz svih izvora je iznosila 2,7 gigavata, što znači da smo u tom trenutku uvozili skoro 30 odsto ukupne potrošnje električne energije.
Idućeg dana, situacija je bila nešto bolja, pa je Srbija uvozila oko 771 megavata, na otprilike sličnu potrošnju.
U odnosu na prošlu nedelju, kada je vladao toplotni talas, ovonedeljna potrošnja manja je za oko 600-700 megavatsati, a ove nedelje je i cena struje znatno manja, piše Danas.
To se posebno odnosi na period od 18 do 21 sati kada su, u vreme dok su trajale vrućine, cene struje dostizale i po 800 i 900 evra za megavatsat.
U utorak, 10. septembra u 18 sati cena struje je bila „tek“ 475 evra, dok je 3. septembra u to vreme koštala je 720 evra, a 4. septembra 830 evra, dok su se cene približavale nivou od 1.000 evra za megavatsat.
U julu i avgustu potrošeno 100 miliona evra
Prema pisanju stručnjaka za energetiku Nenada Jovanovića, Srbija je samo u julu i avgustu potrošila 100 miliona evra za uvoz struje.
Direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Dušan Živković je 19. juna izjavio da je od početka godine EPS trgujući strujom zaradio 38 miliona evra.
Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović je istakla da je za pest meseci ostvaren plus u trgovini strujom od 23 miliona evra.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 4. septembra istakao da je nezadovoljan smo što trošimo mnogo para na uvoz struje, uz ocenu da „ne kopamo dovoljno uglja“, i da ćemo „to rešavati “.
Izvor: Danas
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve