img
Loader
Beograd, 19°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Hronika

Slučaj Danke Ilić: U javnosti se sve „zna“, a istraga puna rupa

09. мај 2024, 13:53 Tijana Stanić
Foto: Vladimir Šporčić/Tanjug
Potraga za nestalom Dankom Ilić kraj Bora
Copied

Suprotno ranijim informacijama, prvi rezultati veštačenja pokazuju da u automobilu osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić nema bioloških tragova devojčice. Advokat Marko Pantić kaže za „Vreme“ da je ceo slučaj na staklenim nogama i da u policiji treba pokrenuti unutrašnju kontrolu

Više javno tužilaštvu u Zaječaru potvrdilo je informaciju da su stigla prva DNK veštačenja i da na njima nema bioloških tragova Danke Ilić, dvogodišnje devojčice čiji je nestanak prijavljen 26. marta u Banjskom Polju kod Bora.

Iz VJT u Zaječaru potvrđeno je da se veštači oko 500 tragova pronađenih u službenom vozilu JKP „Vodovod“ za koje se sumnja da su ga D. D. i S. J. koristili prilikom izvršenja krivičnog dela, ali i da se veštači odeća i obuća osumnjičenih, predmeti i alati iz njihovih domaćinstava i tragovi pronađeni na terenu. Veštači se GPS uređaj iz službenog vozila „Vodovoda“, kako bi se utvrdili parametri kretanja osumnjičenih na dan nestanka Danke Ilić.

„U rezultatima koji su stigli i koji su veštačeni nema bioloških tragova devojčice. To su rezultati DNK koje je veštačio Nacionalno kriminalistički – tehnološkog centar i predstavljaju prve nalaze. Takođe, to je samo mali deo uzoraka koji su poslati na veštačenje. Tek se očekuju dodatni nalazi koji treba da stignu i sa Biološkog fakulteta. To znači da je stiglo tek nekoliko izveštaja i očekujemo da pristignu i ostali“, rekao je za N1 tužilac VJT iz Zaječara Miodrag Canović.

Urušavanje poverenja u institucije

Iako su mediji ranije objavili informaciju da su u službenom vozilu Vodovoda koji su vozila dvojica osumnjičenih pronađeni tragovi krvi dvogodišnje devojčice, prvi rezultati veštačenja pokazuju da za sada, ipak, nema bioloških tragova Danke Ilić.

Advokat Marko Pantić kaže za „Vreme“ da ovo ukazuje na „potencijalne stravične zloupotrebe policije“.

„Prva informacija koja je o tome došla upravo je bila iz policije. Ako dodamo, uz to, i saopštenje policije da je jedan od svedoka umro u stanici prirodnom smrću i rezultata veštačenja iz Beograda koje je pokazalo da je bila u pitanju nasilna smrt – ovo bi moralo da izazove, za početak, ozbiljne postupke unutrašnje kontrole rada policije, a verujem da bi i zaječarsko Tužilaštvo trebalo da se pozabavi time“, smatra Pantić.

„Sve ovo utiče jako loše na reputaciju i doprinosi još većem urušavanju poverenja u te institucije koje je, i ovako, nažalost, na jako niskom nivou“, ističe advokat.

„Težak skandal“

Zbog oprečnih informacija u vezi sa tokom istrage i činjenice da i nakon intenzivne pretrage terena nije pronađeno telo devojčice, na adresu srpske policije i Tužilaštva počele su da pristižu kritike.

„Težak skandal. Puštanje lažne vesti o nalazu DNK male Danke, iznuđivanje priznanja, smrt osumnjičenog tokom saslušanja… Otvara se pitanje da li policija, kada ne može da reši slučaj, konstruiše zločin i nasumično nalazi počinioce radi prikupljanja lovorika. Gde je tužilaštvo?!“, napisao je na društvenoj mreži Iks advokat Vladimir Todorić.

Kriminolog Dobrivoje Radovanović kaže za „Vreme“ da sumnja u verodostojnost veštačenja uzoraka iz automobila.

„Ja se tih prvih i kasnijih rezultata jako bojim. To znači da su moguća svakakva mešanja. Kako je moguće da prvo veštačenje pokaže da ima tragova, a drugo pokaže da nema tragova? Ako drugo veštačenje, makar i preliminarno, pokaže da nema tragova, kako konačno može da pokaže da ih ima“, pita se Radovanović.

Pravno slab slučaj

Kriminolog dodaje da priznanja iznuđena nedozvoljenim sredstvima nisu validna na sudu.

„Imamo često situaciju da policija koristi nedozvoljena sredstva da bi iznudila priznanje. Onda osumnjičeni priznaju zločin, pa kasnije na sudu to povuku. To je skoro redovna pojava u krivičnim procesima kod nas“, ističe Radovanović.

Kako kaže, bez dokaza optužnica ne bi smela da postoji. U teoriji. On dodaje da u praksi nije tako, već da je „vreme u kome živimo – vreme organizovanog kriminala“, gde je „sve moguće“.

Advokat Marko Pantić kaže za „Vreme“ da ceo slučaj, pravno, stoji vrlo slabo.

„Ispada da imamo više jako teških i bizarnih krivičnih dela – za koje imamo samo reč okrivljenih. Oni su pod pritiskom javnosti u pritvoru i biće još dugo, u to ne sumnjam. Ali ovo za sada, pravno, deluje jako slabo i pitanje je da li će moći da bude išta ozbiljnije. Kako optužiti nekoga za ubistvo ako nema tela i načina utvrđivanja mehanizma lišenja života“, ukazuje advokat.

„Ako ništa drugo, pre svega porodica nesrećno preminulog deteta, a zatim i celokupna javnost zaslužuje da slučaj dobije neko pravno finale“, zaključuje Pantić.

Šta se do sada zna o slučaju

Za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić, koja je nestala 26. marta u Banjskom polju kod Bora, osumnjičeni su dvojica radnika borskog Vodovoda S. J. i D. D.

Oni su uhapšeni 4. aprila, a dan kasnije su u saslušani u Tužilaštvu u Zaječaru. Tom prilikom je navodno D. D. u potpunosti priznao izvršenje krivičnog dela, dok se S. J. branio ćutanjem. Osumnjičenima je tada određen i jednomesečni pritvor.

Sumnja se da su S. J. i D. D. devojčicu udarili automobilom, a zatim njeno telo stavili u gepek kola i odneli na deponiju. Telo dvogodišnje devojčice do danas nije pronađeno.

U međuvremenu je priveden i brat osumnjičenog D. D, koji je preminuo u Policijskoj stanici u Boru. Iako je prvobitno objavljeno da je umro prirodnom smrću, obdukcijom Instituta za sudsku medicinu u Beogradu ustanovljeno je da to nije bio slučaj, već je umro nasilnom smrću 7. aprila u ranim jutarnjim satima u policijskoj stanici u Boru.

Tagovi:

Danka Ilić Istraga o ubistvu Danke Ilić
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Blokada KCB-a

18.јул 2025. N.M.

Interventna jedinica policije odblokirala Kulturni centar Beograd

Jedinica interventne policije odblokirala je Kulturni centar Beograd (KCB). Pripadnici IJP su obili vrata na ulazu u KCB u Kolarčevoj ulici

Presuda za tragediju u Novom Sadu

18.јул 2025. I.M.

Država i „Infrastruktura železnice Srbije“ plaćaju odštetu porodicama nastradalih

Gotovo godinu dana nakon tragedije u kojoj je 16 ljudi izgubilo život pod ruševinama nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici, Viši sud je doneo presudu kojom utvrđuje odgovornost države i železnica, i dosuđuje milionske iznose odštete članovima porodica nastradalih

Godišnjica tragedije

18.јул 2025. Novak Marković

Dvanaest godina bez pravde: Sećanje na Andreu Bojanić, bez memorijalne blokade

Andrea Bojanić stradala je na današnji dan pre 12 godina kada je na nju autom naleteo Aleksandar Mitrović, sin vlasnika TV Pinka Željka Mitrovića. Zbor građana Konjarnika najavio je jutros memorijalnu blokadu, ali je ista otkazana po želji Andreine majke

Univerzitet u beogradu

18.јул 2025. I.M.

Đokić sa britanskim zvaničnicima: Univerzitet u Beogradu kao stub regionalne saradnje

Na sastanku sa predstavnicima Velike Britanije, rektor Vladan Đokić istakao je ulogu Univerziteta u Beogradu kao ključne institucije u okviru Berlinskog procesa, posebno u segmentima obrazovanja, istraživanja i saradnje sa dijasporom

LGBTQ+

18.јул 2025. Novak Marković

Pretnje smrću aktivistima Prajd karavana na jugu Srbije

Udruženje „Da se zna!“ upozorilo je da im je upućeno na hiljade poruka pretnji, uvreda i govora mržnje od trenutka kada su najavili „Prajd karavan“ u Nišu i Leskovcu

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure