Prosveta
U Filološkoj gimnaziji polugodište traje do petka
Profesori Filološke gimnazije neće prihvatiti odluku Vlade Srbije da prvo polugodište završe 23. decembra zato što to ne bi bilo po zakonu
Sistem plaćanja putarine koji bi se oslanjao na satelite svakako bi dodatno ubrzao putovanje. Samo što se tu otvaraju i neka druga pitanja
Ministar saobraćaja Goran Vesić najavio je nedavno, govoreći o uvođenju plaćanja putarine i na brzim saobraćajnicama koje je planirano za 1. januar 2025. godine, da na auto-putu neće postojati naplatne rampe i da će se, kada bude instaliran novi sistem, putarina naplaćivati posredstvom satelitskog praćenja automobila.
Saobraćajnin inženjer Milan Božović rekao je za „Vreme“ da Srbija zaista poseduje kapacitete, odnosno novac za uvođenje naplate putarine posredstvom sateliskog praćenja automobila.
Nisu svi spremni za moderne tehnologije
On je rekao da za to nisu potrebni nikakvi dodatni kapaciteti, jer se ili može uzeti sistem koji već funkcioniše u inostranstvu ili domaći stručnjaci mogu da razviju sistem sličan postoje.
Božović je, međutim, ukazao da se postavlja pitanje kako bi takav sistem funkcionisao u Srbiji, jer nisu svi vozači spremni da koriste savremene tehnologije te da deo građana ne bi odustao od klasične karte za naplatu putarine.
Dodao je i da je pitanje šta bi, u slučaju uvođenja naplate putarine posredstvom sateliskog praćenja automobila, radili oni koji su trenutno zaposleni na naplati putarine.
Božović je istakao da je prilično veliki broj takvih ljudi i ocenio da svi oni ne bi mogli da budu angažovani na nekim drugim poslovima.
Deo Evrope radi po starom
On je rekao da bi naplata putarine posredstvom sateliskog praćenja automobila svakako dodatno ubrzala putovanje, jer ne bi postojala dosadašnja mešana varijanta, da jedni vozači na naplatnim rampama čekaju da uzmu karticu ili da plate putarinu, dok drugi bez zadržavanja prolaze naplatne rampe.
Božović je naglasio da pojedine države u Evropi nisu prešle na potpunu automatizaciju sistema naplate putarine, jer su shvatile da to nije efikasno za njihovo okruženje, da je naplaćivanje putarine posredstvom sateliskog praćenja automobila sjajan sistem, ali da je pitanje koliko bi bio efikasan u Srbiji.
Cena putarine primerena razvoju infrastrukture
Govoreći o ceni putarine u Srbiji, koja je zbog nepostojanja vinjeta, u nekim slučajevima, višestruko veća nego u nekim zemljama Evrospke unije, Božović kaže da se to može objasniti time što Srbija ima veoma velik tranzitni saobraćaj.
Dodao je da su u Srbiji dosta ulaže u putnu infrastrukturu, da je zbog toga neophodno obezbediti novac za održavanje puteva i da je cena putarine primerena tom razvoju i da ne bi bilo moguće da se domaćim vozačima odredi manja putarina u odnosu na onu koju plaćaju stranci, jer bi to bio skandal.
Profesori Filološke gimnazije neće prihvatiti odluku Vlade Srbije da prvo polugodište završe 23. decembra zato što to ne bi bilo po zakonu
Po oceni lingvista, sve izabrane reči oslikavaju društvo u kojem živimo, pa je zato nakon nadstrešnice, na drugom mestu reč „litijum“
Na Trgu Republike upaljene sveće u znak solidarnosti sa tugom Zagrepčana zbog nesreće u osnovnoj školi koja se desila u petak
Na sastanku Gradske komisije za spomenike ispostavilo se da čak ni članovi vladajuće stranke ne insistiraju na Šapićevom predlogu da se u Beogradu podigne spomenik Draži Mihailoviću
U petak, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić rekao je da će se za subvencije za besplatan javni gradski prevoz iz budžeta Grada izdvajati par desetina miliona evra više nego do sada. Dok, sa druge strane stručnjaci tvrde da je budžet prazan, a odluka o besplatnom prevozu pogubna
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve