
Zagađenje
Srbija u crvenom: Kako da na Guglovoj mapi vidite kvalitet vazduha
Srbija je godinama na listi najvećih zagađivača vazduha u svetu, a Gugl sada nudi opciju merenja zagađenja
Zamislite da, svaki put kada želite do apoteke, morate preći ukupno četiri granice. Tako izgleda prosečan dan stanovnika sela Sastavci, srpskog sela na teritoriji BiH. Ovo mesto je obišla novinarka DW
Granica na tromeđi Srbije, Crne Gore i Srbije u blizini Priboja svrstala je selo Sastavci u jedinstvene na svetu.
Reka Uvac deli ovo selo na dva dela, tako da ono administrativno pripada opštini Priboj i Srbiji, a teritorijalno uglavnom Bosni i Hercegovini, tačnije opštini Rudo.
Zbog ove administrativne zavrzlame, koja se godinama ne rešava, stanovnici Sastavaca, kako bi obavljali svakodnevne aktivnosti, moraju da prelaze granicu. Nekada i više puta u toku dana.
Novinarka portala Dojče vele na srpskom obišla je ovo neobično mesto.
Prelaženje granice- deo rutine
Hajro Gibanica živi u bosanskom delu sela Sastavci. S obzirom da glavni magistralni put iz sela vodi kroz obe države, prelazi dve granice u jednom pravcu svaki put kada ide u Priboj. U taj grad mora da ide, jer se tamo nalaze sve neophodne institicije.
„Moram kod lekara ili po lekove u Priboj. Žena mi tamo prima penziju. Ja u Sastavcima maltene samo prespavam”, kaže Hajro za DW.
Hajro ima dvojno državljanstvo,kao i ostalih 700 meštana ovog sela.
Selo pripada dvema državama još od vremena Turaka.
Administrativni problemi meštana Sastavaka počeli su 1990-ih raspadom bivše države u ratu, kada su iscrtane nove granice, piše BBC na srpskom.
Svaka od šest jugoslovenskih republika, postala je zasebna država.
Stanovnici ovih brdovitih sela nedaleko od Drine postali su u narednim godinama žrtve neuspešnih dogovora Srbije i BiH.
Komisije za granična pitanja dve države poslednji put su se sastale 2010. godine, ali geografski čvor nije raspleten.
Granica je u ovom selu podelila dva kraja iste ulice, ali i most. Na dve države, dele se kuće i porodice, pa čak i seosko groblje.
Brdo papira i za kantu sira
Predsednik Mesne zajednice Sastavci Sveto Vilptić kaže za DW da granice otežavaju život meštanima, uz mnogo nepotrebne administracije.
„Kad bismo na svakoj potrebnoj lokaciji ovde postavili po jedan granični prelaz, bilo bi ih 15. U selu žive dva brata. Jednom je kuća u Srbiji, a drugom u Bosni”, priča Vilotić za DW.
Objašnjava da se stanovništvo uglavnom bavi stočarstvom. Ipak, da bi svoje proizvode prodavali na pijacama, potrebno je da prvo, zbog granica, reše brdo papirologije.
„Ja nekada napišem potvrdu u ime mesne zajednice za jednu kantu sira, pa prodavac ode i proda to na pijaci u Priboju”.
Izvor: DW, BBC na srpskom
Srbija je godinama na listi najvećih zagađivača vazduha u svetu, a Gugl sada nudi opciju merenja zagađenja
Pripadnik Kosovske policije preminuo je usled povreda zadobijenih u pucnjavi koja se desila u utorak, 1. aprila, oko 23 časa u Kačaniku
U isto vreme u Kruševcu je u utorak održan građanski zbor, skup naprednjaka i gostovanje ministra u ostavci Bratislava Gašića na Radio-televiziji Kruševac (RTK). Okupljene građane razdvajali su redari
Dekanka Ekonomskog fakulteta u Beogradu Žaklina Stojanović u utorak (1. aprila) je saslušana u beogradskoj Policijskoj upravi, po izričitom nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva. Dekanski kolegijum ovog fakulteta to vidi kao dodatni pritisak na Fakultet i akademsku zajednicu
Srednjoškolci u Beogradu blokirali su u utorak jedan deo trake mosta Gazela u smeru ka Novom Beogradu na četiri sata. Uz transparent „Sviraćemo glasno za pravdu“ maturant kaže da je cilj blokade da pokažu profesorima da nisu sami u borbi, ali i kao podrška studentima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve