img
Loader
Beograd, 24°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Studije

Računica je jasna: Zašto niko neće da studira matematiku?

06. septembar 2024, 06:59 Sanja Zrnić
Foto: Marija Janković
Copied

Ne tako davno su se tri do četiri kandidata borila za jedno mesto na Matematičkom fakultetu, ali ovog leta je u drugom upisnom roku bilo svega dvadeset kandidata za tri smera ovog fakulteta. Fakultet jeste težak, ali iznad svega, deluje da mladi nikako ne žele da budu nastavnici matematike za male pare

Na Matematičkom fakultetu se pre tri godine 708 kandidata borilo za 435 mesta, a ovog leta su ostali nepopunjeni i smer koji obrazuje nastavnike matematike, kao i astronomija i astrofizika.

Iako je diploma informatičkog smera na Matematičkom fakultetu „karta za dobru budućnost“, brucoši vuku drugačije karijerne poteze.

Foto: PMF
Prodekan Matematičkog fakulteta dr Miljan Knežević

Prodekan Matematičkog fakulteta u Beogradu dr Miljan Knežević kaže za „Vreme“ da pad interesovanja za studije informatike u Srbiji, uključujući i studije matematike i računarstva na Matematičkom fakultetu, može biti povezan i sa smanjenim interesom budućih studenata za nastavničke profesije.

„Nastavnička profesija u Srbiji, koja zahteva veliku posvećenost i odgovornost, često se doživljava kao manje atraktivna zbog nešto nižih plata, slabijih uslova rada i neodgovarajućeg društvenog položaja nastavnika“, kaže Knežević.

Niko neće u nastavnike

U septembarskom, drugom upisnom roku ove godine, za sva tri smera matematičkog fakulteta bilo je svega dvadeset kandidata.

Nije popunjeno ni svih 156 budžetskih, a kamoli 214 ukupno predviđenh mesta.

U školama u Srbiji je najveći deficit nastavnika matematike, fizike, hemije, informatike i nemačkog jezika. Oni uglavnom pronalaze dobro plaćene poslove u firmama.

Na sajtovima za zapošljavanje se vidi da se informatičarima nudi početna plata od 150.000 dinara, o čemu bi nastavnici mogli samo da sanjaju.

Sagovornik „Vremena“ kaže da je neophodno doći do pozitivne povratne sprege u sistemu obrazovanja, koje je od presudnog značaja za opstanak svake države.

„Bolja plata i uslovi rada bi povećali privlačnost nastavničke profesije i podigli njen ugled. Podsećam da se u drevnom Japanu car klanjao jedino nastavniku“, kaže Knežević.

„Takođe, neophodno je organizovati redovne i kvalitetne programe za obuku i usavršavanje nastavnika, što će im omogućiti da budu u toku sa najnovijim metodama i tehnologijama u obrazovanju i izvođenju nastave“, kaže Kneževć.

Linija manjeg otpora

Prodekan Knežević kaže i da slobodna mesta na njegovom fakultetu mogu biti posledica pada popularnosti „teških“ fakulteta – deca i njihovi roditelju biraju nešto lakše studije.

„Trenutno je u Srbiji prisutan trend da mnogi studenti biraju jednostavniji put kojim će koračati tokom svojih osnovnih akademskih studija“, kaže on. „Međutim, ranije suočavanje sa izazovima može biti korisno, te pripremiti na izvanredan način sve naše potencijalne kandidate za buduće uspehe.“

Matematički fakultet poznat je po pojedinim „zahtevnim predmetima“, ali kako kaže Knežević, oni su osmišljeni tako da utiču na razvoj specifičnih veština kritičkog mišljenja, kao i analitičkih sposobnosti u cilju rešavanja kompleksnih problema.

„Sve su to izuzetno cenjene činjenice na tržištu rada u Srbiji i inostranstvu – treba pogledati samo naš alumni, na primer. Sa druge strane, najčešće izbor lakšeg puta može rezultirati dugoročnim posledicama po karijerne mogućnosti svršenih studenata.“

Prilagođavanje kao pobednička strategija

Na društvenoj mreži Reddit, popularnoj među mladima za diskusije na razne teme, može se videti da neki studentu ističu stroge fakultetske kriterijume, dok drugi tvrde da ih Matematički fakultet sprema da budu najpoželjniji kandidati u struci.

„Iskreno, Matematički fakultet je prilično težak i zahtevan. Možda jedan od najzahtevnijih na Beogradskom univerzitetu. Nas bolonjski sistem nije mnogo promenio. Moguće je da je nekim studentima teže nego li ranije što je bilo“, kaže Knežević.

Dodaje da je Matematički fakultet spreman da planove i aktivnosti usmeri ka postizanju boljih uslova studiranja.

„Naši studenti i naši zaposleni su trenutno naš najveći brend“, dodaje on.

Matematički fakultet je zahvaljujući uspesima svojih studenata, kako kažu, „rame uz rame“ sa prestižnim fakultetima zapadnog sveta, Rusije, Kine.

Univerzitet u Beogradu nalazi se na 388. mestu na listi najboljih svetskih univerziteta, na 166. mestu među evropskim univerzitetima, a na 87. mestu kada je matematika u pitanju, navodi se na zvaničnom sajtu Matematičkog fakulteta.

Tagovi:

brucoši Informatika Matematički fakultet matematika PMF
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Blokade fakulteta

23.jun 2025. M. M.

Studente pozivaju na informativne razgovore pred Vidovdan

Studenti u blokadi saopštili su da je počelo pozivanje na „prijateljske razgovore“ o učešću u blokadama i protestu 28. juna, ali da je to zapravo „klasičan pokušaj zastrašivanja“

KiM

23.jun 2025. M. M.

Ubistvo Olivera Ivanovića: Sud u Prištini objavio prvostepenu presudu

Osnovni sud u Prištini je godinu dana po izricanju objavio prvostepenu presudu za ubistvo Olivera Ivanovića. Osuđeni su pripadnici "kriminalne grupe Milana Radoičića"

Šta za Srbiju znači pristupanje energetskom tržištu EU?

Energetika

23.jun 2025. K. S.

Energetsko tržište EU: Šta za Srbiju znači članstvo i koliko smo daleko od njega?

Srbija bi do kraja leta 2025. godine trebalo da ispuni preduslove za spajanje sa energetskim tržištem EU, a očekuje se da na sistem bude povezana 2027. Šta pristup energetskom Šengenu znači za Srbiju

Prijemni ispit na fakultetu

Blokade fakulteta

23.jun 2025. M. M.

Univerzitet u Novom Pazaru: Realizovan januarski rok, osuđuje se blokada

Novopazarski univerzitet saopštio je da su studenti uspešno izmirili ispitne obaveze iz januarskog roka koji je nasilno prekinut blokadom

Mala matura

23.jun 2025. M. M.

Objavljena rešenja testa iz maternjeg jezika

Osmaci u Srbiji jutros su polagali završni ispit iz srpskog, odnosno maternjeg jezika. Sada mogu da provere uspešnost svojih testova

Komentar

Komentar

Vučić, vojska, obmane i laži

U svojim obmanama po pitanju Vojske Srbije, u koje se upliće kao pile u kučine, Aleksandar Vučić je otišao korak dalje ne bi li ispeglao one prethodne

Davor Lukač

Komentar

Brbljanje i strah pred Vidovdan

Pretnje Aleksandra Vučića i njegovi pokušaji da obeshrabri građane da se priključe Vidovdanskom protestu zvuče kao zviždanje u mraku

Ivan Milenković

Komentar

Osnivanje ANS-a: Medijski ćacilend

Zaposleni u prorežimskim propagandnim glasilima osnovali su svoje udruženje – Asocijaciju novinara Srbije, još jednu tvorevinu paralelnog kosmosa odlazećeg režima

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević
Vidi sve
Vreme 1798
Poslednje izdanje

Rat Izraela i Irana

“Nuklearni rat” drugim sredstvima Pretplati se
Intervju: dr Vladimir Vučković, ekonomista

Model privrednog rasta mora da se menja

“Pričaj sa studentom” u Pirotu

Kad iskreni razgovor drma osinjak

Kraj košarkaške sezone

Faktor Obradović i utešni trofej Zvezde

Intervju: Aleksandar Rakezić Zograf i Stevan Vuković

Avanture hvatača snova

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure