img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Fakultet političkih nauka

Protest ispred FPN-a: „Uče nas da seksualni nasilnici dobijaju fotelje“

07. јун 2024, 13:40 Mila Jovanović
Foto: Mila Jovanović
Foto: Mila Jovanović
Copied

Pedesetak mahom studentkinja se ispred Fakulteta političkih nauka usprotivilo izboru Slaviše Orlovića za dekana zbog ranijih optužbi protiv njega za seksualno nasilje. Aktivistkinje kažu da se neke optužbe odnose i na profesora Miloša Bešića

Gromoglasni zvuci sirene sa megafona u znak uzbune odjekivali su dvorištem FPN-a. Pedesetak studentkinja i studenata, ali i pojedini profesori i zaposleni na Fakultetu političkih nauka, okupili su se u znak protesta zbog imenovanja Slaviše Orlovića za dekana FPN-a.

Orlović se već više od deset godina dovodi u vezu sa navodnim seksualnim zlostavljanjem studentkinja, a mnoge od njih su, nakon što su čule da je kandidat za dekana, svoja iskustva anonimno podelile i na društvenim mrežama.

Okupljeni studenti, ali i predstavnice organizacije Ženska solidarnost, poručili su da neće tolerisati seksualno zlostavljanje na fakultetu niti u društvu, i da će „stati iza svake devojčice koja to doživljava“.

„Fakultet treba da nas uči šta su prave vrednosti. FPN to nije uspeo, jer nas trenutno uči da je dovoljno da budeš seksualni nasilnik da bi dobio fotelju. Uči nas i da naši glasovi nisu bitni, da naše traume nisu važne“, rekla je studentkinja Jovana Krstić na protestu.

Sednica Saveta Fakulteta političkih nauka, gde je Orlović trebalo da bude zvanično izabran za dekana, trebalo je da se održi u podne, ali su predsednik i zamenica ovog organa podneli ostavke, pa je održavanje sednice i dalje neizvesno.

Nema „ali“

Okupljenoj masi u jednom trenutku pridružio se i odlazeći dekan Dragan Simić, a njegovo obraćanje izazvalo je burne reakcije.

„Tužan je povod što se danas nalazimo ovako ovde i što naš fakultet biva na ovakav način u centru pažnje. Ali zaista delim svu vašu zabrinutost zbog toga što se pojavilo u medijima ovih dana u vezi predloženog kandidata za dekana FPN-a“, rekao je Simić.

„Fakultet ima obavezu da štiti svakog svog zaposlenog. Sve svoje studente, na prvom mestu studentkinje i studente, a onda i sve zaposlene na isti način i bez ikakve poštede za bilo koga. Dakle, navode koji su se pojavili treba istražiti na zakonit način i u skladu sa pravilima“, rekao je Simić.

On je objasnio da je izdao nalog poverenicama na fakultetu da prikupe informacije koje su neophodne da bi se dalje postupilo u ovom slučaju.

Simić je dodao da nema reči koje bi opisale kako se povodom ovih događaja oseća, ali da se „fakultet mora držati zakona i pravila“.

Dok je Simić govorio, iz mase su se čuli uzvici „Nema ali“, kao i pitanja zašto tokom devet godina vršenja funkcije dekana nijednom nije reagovao.

Podsetili su ga da je podneta i zvanična prijava protiv Orlovića 2014. godine. On je, međutim, poručio da je taj slučaj „davno završen“.

Sudija sa optuženičke klupe

Ukoliko bi profesor Orlović bio izabran za dekana, to bi značilo da će moći da odlučuje o svakoj prijavi za seksualno nasilje, čime bi, kako kaže Jelena Riznić iz Ženske solidarnosti „bio prebačen sa optuženičke klupe na mesto sudije“.

„Nisu žene one koje ćute, nego oni koji štite nasilnike. Mladim ženama se često ne veruje. Iza mene su studentkinje koje danas ne polažu ispite. Svi mi od ovih hrabrih žena koje su ovde moramo da učimo šta je integritet“, kaže Riznić.

Ona podseća da postoje slična svedočenja i iskustva studentkinja FPN-a koja se ne odnose samo na Orlovića već i na profesora Miloša Bešića.

„Jedno od svedočanstava se odnosilo i na Bešića, koji je deo iste one uprave koja predlaže Orlovića za funkciju. U toj upravi je, koliko sam shvatila i brat Gorana Vesića. Zar mi treba da verujemo da će ta klika da radi u interesu studentkinja“, poručila je.

Kultura zataškavanja i ćutanja u našem društvu, koja krivicu preusmerava na žrtve, postoji zato što se seksualno nasilje dugi niz godina doživljavalo kao nešto normalno, kaže profesorka Fakulteta političkih nauka Biljana Đorđević.

„Žrtve ćute jer nemaju podršku niti garanciju da će biti zaštićene nakon što prijave nasilje. Neke od njih dobijaju pretnje da će nakon prijave biti i kažnjene. I dan danas se žrtve seksualnog nasilja i ucena okrivljuju za ono što su preživele“, rekla je Đorđević za „Vreme“.

Dodala je da je rad institucija važan, ali da je komično to reći jer one „očigledno ne rade svoj posao“.

„To šalje poruku žrtvama da ne treba da prijave nasilje“, kaže Đorđević.

Dodaje kako smatra da sednica neće biti ni održana, jer Postoji poslovnik o radu Saveta fakulteta, koji navodi da bi prvo morali da se održe novi izbori za predsednika Saveta fakulteta.

Tagovi:

Fakultet političkih nauka FPN Izbor dekana Protest Seksualno nasilje Slaviša Orlović
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Blokada KCB-a

18.јул 2025. N.M.

Interventna jedinica policije odblokirala Kulturni centar Beograd

Jedinica interventne policije odblokirala je Kulturni centar Beograd (KCB). Pripadnici IJP su obili vrata na ulazu u KCB u Kolarčevoj ulici

Presuda za tragediju u Novom Sadu

18.јул 2025. I.M.

Država i „Infrastruktura železnice Srbije“ plaćaju odštetu porodicama nastradalih

Gotovo godinu dana nakon tragedije u kojoj je 16 ljudi izgubilo život pod ruševinama nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici, Viši sud je doneo presudu kojom utvrđuje odgovornost države i železnica, i dosuđuje milionske iznose odštete članovima porodica nastradalih

Godišnjica tragedije

18.јул 2025. Novak Marković

Dvanaest godina bez pravde: Sećanje na Andreu Bojanić, bez memorijalne blokade

Andrea Bojanić stradala je na današnji dan pre 12 godina kada je na nju autom naleteo Aleksandar Mitrović, sin vlasnika TV Pinka Željka Mitrovića. Zbor građana Konjarnika najavio je jutros memorijalnu blokadu, ali je ista otkazana po želji Andreine majke

Univerzitet u beogradu

18.јул 2025. I.M.

Đokić sa britanskim zvaničnicima: Univerzitet u Beogradu kao stub regionalne saradnje

Na sastanku sa predstavnicima Velike Britanije, rektor Vladan Đokić istakao je ulogu Univerziteta u Beogradu kao ključne institucije u okviru Berlinskog procesa, posebno u segmentima obrazovanja, istraživanja i saradnje sa dijasporom

LGBTQ+

18.јул 2025. Novak Marković

Pretnje smrću aktivistima Prajd karavana na jugu Srbije

Udruženje „Da se zna!“ upozorilo je da im je upućeno na hiljade poruka pretnji, uvreda i govora mržnje od trenutka kada su najavili „Prajd karavan“ u Nišu i Leskovcu

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure