Urbanizam
Odbrana hotela „Jugoslavija“
Održan je još jedan skup građana protiv rušenju hotela „Jugoslavija“, ispred ograde koja najavljuje njegovu sudbinu. Protest je zakazan za 26. oktobar
Ukoliko Vlada ne ispuni u potpunosti ranije potpisan protokol, prosvetni radnici 16. septembra najavljuju protest širom Srbije. Predsednica Unije sindikata škola Beograd Snežana Romandić Petrović potvrđuje za „Vreme” da najavljeni štrajk jeste protivzakonit, ali da nastavnici više nemaju šta da izgube
Predstavnici četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika najavili su da će, ukoliko Vlada ne ispuni u potpunosti ranije potpisan protokol, 16. septembra organizovati protest širom Srbije.
Potpuni prekid rada kada je reč o prosveti Zakon o štrajku ne prepoznaje, već predviđa štrajk sa skraćenim časovima na 30 minuta.
Predsednica Unije sindikata škola Beograd Snežana Romandić Petrović kaže za „Vreme” da prosvetni radnici više nemaju šta da izgube.
„Od nagomilanih problema u prosveti tih 30 minuta štrajka Vlada ni ne prepoznaje. Njih samo zanima da mi čuvamo decu. Da li će čas da traje 20 ili 35 minuta nije važno, važno je da se sistem kotrlja”, kaže Romandić Petrović.
Dodaje da onda sistem mora da se zaustavi, jer jedino tako mogu da privuku pažnju.
Štrajk će, ovog puta, kao upozorenje trajati jedan dan.
Natavnici zarađuju koliko i radnici na trafici
„Mi u školama u Srbiji imamo tešku situaciju. Ljudi odlaze posle 20 godina da rade druge poslove. Nastavnici drže i svoje i tuđe časove, i to im se jedva plati.
Hronično nedostaju nastavnici matematike, hemije, fizike, stranih jezika, informatike, učitelje…”, kaže Romandić Petrović.
Dodaje da plata nastavnika može da se zaradi i na trafici, ali da se za to nisu školovali.
Prosvetari zahtevaju da se njihove plate povećaju toliko da dostignu republički prosek, i to projektovan na 105.000 dinara. U tom slučaju, potrebno je povećanje između 20 i 25 procenata.
Predstavnici Vlade su na sastanku sa predstavnicima prosvetara, 29. avgusta, ponudili su da samo nastavnici dobiju 50 odsto veće povećanje od ostatka javnog sektora, što znači da, ukoliko povećanje bude osam odsto, to će za prosvetare biti 12 odsto, a ukoliko bude devet odsto – za prosvetu će to biti 13,5 odsto.
Predstavnici sindikata obrazovanja navode da bi povećanje plate trebalo da bude u jednakom procentu za sve zaposlene u prosveti, odnosno i za nastavni i nenastavni kadar.
Zahtev je i da se do kraja 2024. godine uz konsultacije sa reprezentativnim sindikatima izvrši izmena Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama (u skladu sa potpisanim Protokolom), kao i da se zaposlenima u obrazovanju isplati Novogodišnja nagrada u skladu sa Posebnim kolektivnim ugovorom.
Nasilje nad nastavnikom na samom početku školske godine
„Danas je 10. septembar, a izmene Krivičnog zakonika nisu ni ušle u skupštinsku proceduru”, kaže Romandić Petrović.
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) ponovo je pozvao Vladu i Skupštinu Srbije da bez odlaganja usvoje izmene propisa kako bi se unapredila bezbednost zaposlenih u školama, nakon što je učenik napao i povredio nastavnika u Prokuplju, već četvrtog dana od početka nove školske godine.
Oni zahtevaju i da se u skladu sa dogovorom sa Vladom Srbije predložene izmene i dopune Krivičnog zakonika nađu u javnoj raspravi i da budu usvojene u Skupštini Srbije po hitnom postupku.
Sagovornica „Vremena” kaže da među nastavnicima vlada i apatija, da mnogi misle da ne mogu ništa da promene, ali ona veruje, da jedino sami i mogu nešto da preduzmu.
„Stalno pomislimo da ne može niže, a svake godine smo sve niže. Nećemo daleko stići bez škole ili tamo gde idemo, bez škole nije dobro”, zaključuje Romandić Petrović.
Održan je još jedan skup građana protiv rušenju hotela „Jugoslavija“, ispred ograde koja najavljuje njegovu sudbinu. Protest je zakazan za 26. oktobar
Srbi sa Kosova od danas mogu da putuju u Evropsku uniju bez viza, petnaest godina nakon što je građanima Srbije omogućen bezvizni režim sa EU
Od hapšenja na granicama i nacionalističkih pesama, do sukobljenih stavova o Jasenovcu i Oluji. Politički analitičari iz Srbije i Hrvatske razgovarali su o problemima između ove dve zemlje i pokušali da objasne zašto se Srbija i Hrvatska i dalje ne mogu osloboditi senki prošlosti
U slučajevima kada preminuli vlasnik nema naslednika do 20. kolena, imovina prelazi u ruke države. Međutim, dok se proces nasleđivanja ne završi, stanovi ostaju prazni, a susedi često trpe zbog nehigijenskih uslova i pokušaja nasilnog ulaska u napuštene stanove.
Stari železnički most neće biti srušen zato što Beogradu na vodi odgovara da ima pešačku vezu sa drugom stranom reke. Za očuvanje Savskog mosta, čije je premeštanje planirao Vučić, najavljen je protest za Dan oslobođenja Beograda
Demostat: Istraživanje javnog mnjenja
Zadovoljni životom, nezadovoljni vlašću Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve