Poslednje pripreme sistema „Beogradskih elektrana“ za novu grejnu sezonu su u toku. Kontakt centar je od 1. oktobra, kada su počele funkcionalne probe, primio ukupno 300 poziva građana, od čega se 75 njih žalilo na curenje radijatora, piše RTS.
Direktor JKP „Beogradske elektrane“ Vanja Vukić izjavio je da imaju oko 100 poziva dnevno, te da je njihovim radnicima prioritet da izađu na teren da bi rešili kvarove, kao i da sezona najverovatnije neće početi pre 15. oktobra.
Ne popravljajte ništa sami
Vukić je takođe pozvao građane da omoguće pristup radnicima u prostorije podstanica da bi rešili probleme, istakavši da osobama koje nisu ovlašćene nije dozvoljeno da ulaze u njih da ne bi bilo incidenata.
„Naš sistem je specifičan jer šest meseci u godini miruje. Kada krene cirkulacija vode, dolazi do pojedinih problema i kvarova. Zadatak ‘Beogradskih elektrana’ je da što pre izađu na teren“, poručuje Vukić.
Napominje da temperatura u stanovima tokom grejne sezone mora da bude najmanje 21 stepen, te da su obezbeđeni svi energenti, na osnovu kojih je formirana cena grejanja, u celoj Srbiji.
„Ako prosečna temperatura bude ispod 12 stepeni počećemo i pre 15. oktobra sa grejanjem. Prema prognozi, ipak, u narednih desetak dana neće biti potrebno da ga uključujemo“, zaključuje direktor JKP „Beogradske elektrane Vanja Vukić.
Dok traju funkcionalne probe, dežura više od 100 ekipa svakog dana od 7 do 19 sati
Kad 15. oktobra počne grejna sezona, biće ih više, kada će biti i jasno kako radi 35 toplotnih izvora i više od devet i po hiljada podstanica.
Poskupljenje grejanja
Kako je pisao portal „Vremena”, Toplane u Srbiji koriguju cene, pa se mnogi gradovi u Srbiji suočavaju sa porastom cena grejanja.
U Kruševcu je grejanje skuplje za 20 odsto, u Kragujevcu 15,6 u Subotici fiksni deo cene uvećan je za 19,22 odsto, a varijabilni, koji se plaća po potrošnji, za 8,40.
U Beogradu je grejanje skuplje za 8,92 procenta, a u Kraljevu za 1,42 odsto.
U Nišu je uvećan samo fiksni deo i to za 27,06 odsto, dok je cena vrijabilnog dela smanjena za 8,89 odsto.
Za sada je grejanje jeftinije samo u Sremskoj Mitrovici i to za 10 odsto.
U Srbiji ima 60 toplana i cene određuju lokalne samouprave.
U „Udruženju toplana Srbije“ kažu da im je potrvrđeno da Zrenjanin, Smederevo, Trstenik, Novi Sad, Leskovac neće menjati cene grejanja, a za ostale toplane još uvek nemaju informacije hoće li i kada lokalne samouprave odlučiti o njihovim zahtevima za korekciju cene grejanja.
Izvor: RTS