Objekat koji je u urbanističkom projektu za blokove 28, 29a i 30 Beograda na vodi predstavljen kao gradska pijaca, zapravo je kombinacija garaže i poslovnog prostora za izdavanje.
To je petospratnica od oko 16.000 kvadrata, od kojih će pijačni prostor zauzimati samo oko 10 odsto: u prizemlju objekta će biti 48 tezgi, kancelarije predviđene za upravu pijace na 1. spratu će zauzimati svega 85 kvadrata, a na 5. spratu oko 1000 kvadrata. Ostatak zgrade je za garažu od 192 parking mesta na dva sprata i za kancelarije i multifunkcionalni prostor.
Pa ipak, investitor kaže da je to gradska pijaca.
Šta je cilj
Iz udruženja „Naša mesna zajednica“ kažu da je „očigledni cilj ovog urbanističkog projekta da se nadomeste parking mesta za hotel i stambeno-poslovni kompleks, koji su takođe predviđeni ovih planom, i da se „na konto objekta javne namene dođe do poslovnog prostora od čijeg će iznajmljivanja profitirati investitor Beograd na vodi doo.“
„Sve parcele na kojima je planirana izgradnja pijace su u javnoj svojini pa bi ovim investitor došao do vrednog zemljišta izgradnjom objekta koji suštinski nema javnu namenu“, kažu u ovom udruženju.
Planski osnov ovog urbanističkog projekta je Prostorni plan područja posebne namene (PPP) za Beograd na vodi. „Nijednim planom, uključujući i PPP za Beograd na vodi, nije planirana izgradnja pijace na ovoj lokaciji“, napominju u udruženju.
„Umesto da se rekonstruiše pijaca Senjak koja se nalazi u neposrednoj blizini lokacije novoplanirane pijace, pravi se privatna pijaca u Beogradu na vodi. Pre više od četiri godine su porušeni navodno bespravno izgrađeni objekti kod Senjačke pijace zbog najavljene rekonstrukcije i još uvek taj prostor nije uređen niti očišćen, a o rekonstrukciji pijace nema ni govora“, upozoravaju iz „Naše mesne zajednice“.
Prvobitno, u bloku 30 su planirani osnovna škola, vrtić i objekat socijalne zdravstvene zaštite. Sad ih nema, pretvoreni su u stanove.
A da bi sve bilo po zakonu, izmenjen je prvobitni prostorni plan pa su škola, vrtić i socijalno-zdravstvena ustanova, dakle prostor javna namene, pretvoreni u stanove. Inicijator je, kao i verovatno uvek u ovim slučajevima, bio investitor.
Zašto je izmenjen zakon
Svakim novim izmenama prostornog plana za Beograd na vodi, planiraju se desetine hiljada kvadrata i kule od 100 metara, dok se škole, vrtići, ambulante i drugi objekti javne namene izbacuju.
U toku je javna prezentacija za urbanistički projekat za uređenje površina javne namene u blokovima 28, 29a i 30 u Beogradu na vodi. Građani mogu da podnesu primedbe na ovaj štetni urbanistički projekat do 16. septembra Agenciji za prostorno planiranje i urbanizam Republike Srbije.