
Vremenske nepogode
Vreli dani i razvaljena država: Nemoć Srbije pred požarima (video)
Srbija je u jednom danu imala čak 620 požara, oluja sa jakim vetrom nanala je veliku štetu, a čini se da država nije imala odgovor na sve to
Više akademskih zajednica početkom juna pokrenulo je peticiju za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Tijana Dimitrijević sa Slobodnog univerziteta u Nišu i Elektronskog fakulteta za „Vreme” kaže da se ovoj akciji priključuju i zborovi građana, te se nadaju da će biti još većeg odziva
Početkom juna više akademskih zajednica pokrenulo je peticiju za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. I to: Akademski plenum, MASA, Slobodni univerzitet Niš, Slobodni univerzitet Kragujevac, Slobodni državni univerzitet u Novom Pazaru i Proaktiv Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.
Oni su pozvali sve formalne i neformalne organizacije, grupe građana, pokrete i zborove da uzmu učešće u prikupljanju potpisa.
„Ovom akcijom želimo da pokažemo da veliki broj građana podržava zahtev studenata za vanrednim parlamentarnim izborima, koji bi bili rešenje za veliku društvenu krizu u kojoj se Srbija nalaizi”, naveli su oni.
U utorak (17. jun) počelo je prikupljanje potpisa u Nišu. Tijana Dimitrijević sa Slobodnog univerziteta u Nišu i Elektronskog fakulteta za „Vreme” kaže da su za dva dana prikupili između 1600 i 1700 potpisa. „Prvog dana je bio i veći odziv građana iako smo kraće vreme bili na raspolaganju. U principu zadovoljni smo“, priča ona.
Dalje je u Nišu najavljeno prikupljanje potpisa u četvrtak (19. jun) u parku Svetog Save, a u petak kod Tvrđavskog mosta i u subotu u centru Niša. Termin je isti – od 19 do 23 časova.
Nakon ovoga, navodi Dimitrijević objaviće nove lokacije za potpisivanje. „Znači, nećemo se zadržati samo na ovim lokacijama nego ćemo produžiti inicijativu dokle god bude bilo interesovanja za potpisivanje kako bismo pokrili i druge delove grada“, objašnjava.
Sagovornica „Vremena“ dodaje i da ima informacije da je u sredu bilo prikupljanje potpisa u na zboru u opštini Pantelej, ali još uvek nemaju informacije koliko je potpisa prikupljeno. „Večeras bi trebalo da se okupi zbor građana opštine Medijana i da razmatraju zajedničko prikupljanje potpisa. Tako da eto priključuju nam se zborovi u ovoj akciji pa će biti nadamo se još većeg odziva“, naglašava Dimitrijević.
Mia Knežević iz Akademskog plenuma za „Vreme“ kaže da su do sada prikupili skoro deset hiljada potpisa u vrlo kratkom roku, te kako se akcija širi i sve se više gradova priključuje u prikupljanju.
„Ovog vikenda će se veliki broj gradova priključiti. U Kruševcu će moći u tri naredna dana da se potpiše peticija, a građani mogu da učestvuju u potpisivanju takođe i u Priboju, Prokuplju, Čačku, Kraljevu, Kragujevcu i Nišu. U Novom Sadu se prikupljaju potpisi sutra (u petak) od 19h do 22h na Trgu republike, između Jovine gimnazije i Riblje pijace“, ukazuje Knežević.
Reakcije građana
Na pitanje šta kažu građani, Dimitrijević navodi da obično kada priđu štandu kažu: „Neka vam je sa srećom“, a onda ih ispravi i kaže: „Neka nam je sa srećom“.
„Dosta njih nije videlo objave naše na mrežama pa onako kada prođu interesuju se“, priča naša sagovornica.
Naglašava da je za potpisivanje peticije neophodno imati ličnu kartu sa sobom.
Dalje, zaključuje Dimitrijević, očekuju što veći odziv građana jer se inicijativa širi i kroz celu Srbiju.
Svi potpisi će na kraju ove akcije, a u dogovoru sa studentima, biti predati Vladi i Predsedništvu Srbije. Planirano je, prema rečima Mie Knežević, da se peticija preda u julu.
Još jedan dokaz volje građana
Profesor na Fakultetu političkih nauka Marko Vujić za Novu TV je rekao da je po Zakonu dovoljno 30.000 potpisa građana kako bi peticija stigla do Skupštine.
„Međutim, praksa je pokazala da ni 200.000 potpisa kada je bilo reči o radu REM-a, čak ni 300.000 protiv projekta Rio Tinto, nije bilo dovoljno da se nađe na sednici Skupštine”, ukazao je Vujić.
Ipak, dodao je da je nesumnjivi značaj ove peticije još jedno dokazivanje volje građna. „Ne sumnjam da će ova peticija imati nekoliko stotina hiljada potpisa da se izađe na izbore“, zaključio je Marko Vujić.
Knežević objašnjava da je peticija jedan od fundamentalnih demokratskih načina da se vlast jedne zemlje, ukoliko joj je to promaklo, obavesti o tome šta njeni građani žele. „To nije nekakva molba, crtež ili pismo koje mi upućujemo vlasti, nego ozbiljan dokument koji građani svojim imenom, prezimenom i matičnim brojem potpisuju i prema kojem vlast ima suštinsku obavezu.“
Srbija je u jednom danu imala čak 620 požara, oluja sa jakim vetrom nanala je veliku štetu, a čini se da država nije imala odgovor na sve to
Kosovska policija, kao i Agnecija za vanredne situacije Kosova apeluju na građane da ukoliko primete prijave požar, kao i da izbegavaju paljenje vatre. U 13 časova Agencija je navela da je na teritoriji Kosova aktivno 10 požara
U Institutu za majku i dete „Dr Vukan Čupić“ sprovedeno je kontrolno uzorkovanje vode, a Gradski zavod za javno zdravlje dao je stručno mišljenje kojim je potvrđena kontaminacija vode
U toku Vidovdanskog protesta studenta Fakulteta tehničkih nauka L. M. pripadnici Žandarmerije su pretukli i on je već imao dve operacije. Viši sud sudio mu je bez saslušanja odredio pritvor na 30 dana. Ipak, postoje i sudije koje sude po pravdi, a zbog toga snose posledice
Čak 620 požara na otvorenom registrovano je u ponedeljak u Srbiji od sedam sati ujutru. Najkritičnija situacija, uz Toplicu, je i u Šumadijskom, Rasinskom, Jablaničkom i Borskom okrugu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve