Umesto tri kule kako je prvobitno bilo planirano, sada će biti jedna. Stanari ističu da će građevina progutati naselje
U više navrata su stanovnici Bežanijske kose protestovali zbog gradnje zgrada na delu između Bulevara Arsenija Čarnojevića, kompleksa studentskog sportskog centra i ulica Blagoja Marjanovića Moše i Partizanske avijacije.
Nakon što je prvobitno planirano da na tom mestu budu izgrađena tri solitera, obećano im je da takve gradnje neće biti. Svojevremeno ih je i premijerka Ana Brnabić lično uveravala da ništa neće biti urađeno mimo dogovora sa meštanima i na njihovu štetu.
„Sigurno da nešto treba da se gradi, ali koliko visoko i sa kojom namenom, to ćemo videti u narednom periodu. Želim da vas umirim, jer konačna odluka neće biti neprimerena i protiv interesa vas koji ovde živite“, rekao je tada gradski urbanista.
Brnabić je rekla da je i sama protiv gradnje solitera i poručila: „Ako mene pitate, nema smisla da se ovde izgrade takvi soliteri, ali takođe svi zajedno treba da nađemo način da grad nastavi da sarađuje“.
Zgrada od 120 metara
Ipak, sad je u planu gradnja oblekodera od 120 metara. Portal Beobuild objavio je idejno rešenje kako bi on trebalo da izgleda.
U novembru prošle godine usvojen je izmenjen Plan detaljne regulacije za deo Bežanijske kose između Autoputa i Ulice Partizanske avijacije, gde investitor „PD Tempo Company“ iz Beograda planira izgradnju stambeno-poslovnog kompleksa u javnosti poznatog i kao “Tempo Tower”.
Kako navodi Beobuild, nedavno usvojeni PDR redukovao je dozvoljene volumene objekata, a poznati beogradski arhitektonski studio “Bureau Cube Partners” izradio je idejno rešenje budućeg kompleksa na osnovu novih parametara. Reč je o dominantno stambenoj funkciji u kompleksu modernog izraza, koji se sastoji od tri volumena na zajedničkoj osnovi i najvišom kulom od 34 sprata.
Projekat je rezultat novih urbanističkih paramatera, gde je zadržana jedna kula maksimalne visine od 120 metara, dok su ostala dva volumena na 60 i 37 metara visine. Na nivou prizemlja projektovana je multifunkcionalna baza/podijum koji je konstituisan kao urbana oaza, gde raznovrsni javni sadržaji otvoreni ka okruženju, imaju za cilj ostvarivanje zajedništva i urbane interakcije.
Planirani su fleksibilni multifunkcionalni prostori za nastupe, događaje, edukativne i kulturne sadržaje koji obogaćuju ponudu podijuma, čineći ovaj prostor svojevrsnim centrom društvenog života. Osim toga, podijum/baza u okviru koje je razvrstano 29 različitih poslovnih i komercijalnih sadržaja služi kao veza između kule i njenog urbanog konteksta, sa uređenim trgovima i pešačkim stazama.
Ukupna bruto površina kompleksa “Tempo Tower” prema idejnom rešenju iznosla bi gotovo 112.000m2, od čega je 85,000m2 nadzemno i oko 27.000m2 na podzemnim etažama. Garaža kompleksa je projektovana u sklopu 4 podzemne etaže sa obezbedjenih 710 parking mesta od kojih je 46 namenjeo osobama sa posebnim potrebama.
U podzemnim etažama je pozicionirana i sva neophodna tehničko-tehnološka infrastruktura koja je neophodna za nesmetano funkcionisanje i održavanje kompleksa.
Protest stanara
Stanari Bežanijske kose bune se zbog planirane gradnje divovske zgrade u njihovom naselju. Kažu, narušiće naselje koje je predviđeno za niske zgrade, ne bi bilo ni parkinga, ni zelenila, nema ni potrebne infrastrukture.
„Mi ne znamo ko tačno planira da gradi. Znamo da je u pitanju privatni investitor. Što se tiče dozvole, u novembru je izašlo u ‘Službenom glasniku’ da je taj plan prihvaćen i da je sve legalno. Ne znamo da li je odobrena i građevinska dozvola“, rekli su nedavno za „Vreme“ iz Inicijative „Bežanija ostaje – Kosa prkosi“.
„Ljudi nisu svesni koje su posledice ovakve gradnje. Nama ne preostaju više nikakvi pravni koraci“, ponavljaju.
Iz perspektive stanara, problem je što je promenjen zakon o visini gradnje, prema nečijim interesima.
„To je naselje gde je planirana maksimalna visina zgrada do šest spratova. Sada će neko iz solitera da vam gleda u stan. Estetski nije lepo, narušava mirnoću naselja… A mi već sada od saobraćajnih gužvi ne možemo da siđemo sa Bežanijske kose“, istakli su iz Inicijative.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
U Srbiji se borba protiv komaraca i dalje pretežno zasniva na zaprašivanju odraslih jedinki – najčešće iz vazduha. Iako ovaj metod može dati kratkoročne rezultate, stručnjaci upozoravaju da je njegova efikasnost ograničena i često ekološki štetna
Najpoznatiji javni toalet u predratnom Beogradu projektovala je Jelisaveta Načić. Ovi, trenutno najpoznatiji su mobilni i nisu postavljeni zbog Beograđana već nekim drugim povodom
Pre 120 godina, 23. maja, sultan Abdul Drugi Ali Hamid priznao je Cincarima nacionalni identitet. U to vreme porodica Leko već je bila u Srbiji gde njihov narod nikad nije priznat
Dobro liderstvo je timski rad. To je liderstvo koje ne funkcioniše kroz prisilu, već kroz artikulaciju vrednosti koje povezuju – pravde, slobode, odgovornosti. U tom kontekstu, “mi” nije ekskluzivno, već uključuje sve koji dele te vrednosti bez obzira na političke, etničke ili bilo kakve druge pripadnosti i nudi viziju društva zasnovanog na pravnoj državi i jednakim šansama
Auto-putevi u nacističkoj Nemačkoj građeni su u slavu Adolfa Hitlera. Propagandna mašinerija prikazivala ih je kao dokaz mudrosti i dalekovodosti Firera i moći i uspona nemačke nacije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da uništi srpske Univerzitete kako bi opstao na vlasti. Ne shvata pritom da bez Univerziteta gubi društvo iz kojeg, kao i svaki parazit, isisava životodavne sokove. On ubija ono što ga drži u životu
Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.
Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!